| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Z-12 (sprawozdanie o strukturze wynagrodzeń według zawodów za 2007 r.)

Termin złożenia: do 31 marca 2008 r.
Dane dotyczące jednostki sprawozdawczej na 31 października 2007 r.
A1 - Wynagrodzenia za pracę
Firmy, których pracownicy nie są objęci zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, wpisują w tę rubrykę symbol „3”.
Jeżeli część pracowników firmy nie jest objęta układem zakładowym, to w rubrykę tę wpisuje się symbol właściwy dla większości pracowników, np. „2”, gdy większość jest objęta układem zakładowym, „3”, gdy większość ma uregulowane warunki w umowach o pracę.
A2 - Liczba osób pracujących
Uwzględnia się tu wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (z wyjątkiem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego), a także właścicieli, chałupników, agentów i członków spółdzielni produkcji rolniczej.
A3 - Liczba osób zatrudnionych
Aby ustalić liczbę zatrudnionych, od liczby pracujących należy odjąć m.in.:
- agentów,
- chałupników,
- osoby powołane z wyboru do pełnienia funkcji społecznych poza firmą,
- skierowanych na studia stacjonarne, doktoranckie itp.,
- zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych,
- przebywających na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych,
- przebywających na urlopach bezpłatnych powyżej 10 dni,
- przebywających na zwolnieniach lekarskich (nawet przez 1 dzień),
- delegowanych do pracy za granicą.
Losowanie pracowników
Pracownicy spełniający kryteria określone w pozycji A3 są automatycznie pracownikami dopuszczonymi do badania struktury wynagrodzeń. Ich nazwiska ustawia się w następujący sposób:
- od najmniejszego do największego według 4 cyfrowych symboli zawodów KZS (klasyfikacja zawodów i specjalności),
Numeracja KZS jest dostępna na stronach GUS - http://www.stat.gov.pl/wyszukiwarka/kzs/pdf/kzs.pdf
- w danym zawodzie (4 pierwsze cyfry) według płci w ten sposób, że najpierw umieszczamy mężczyzn (symbol „1”), a w drugiej kolejności kobiety (symbol „2”),
- nazwiska uszeregowanych w wymieniony sposób pracowników należy nanieść na listę i nadać im numery porządkowe (1, 2, 3, 4 itd.).
Jaką liczbę pracowników wylosować do badania
O tym, jaka liczba pracowników powinna być ujęta w formularzu, decyduje wielkość zatrudnienia w zakładzie pracy. Im większa liczba pracowników, tym większą liczbę pracowników będzie trzeba wylosować.
Jeżeli np. firma na 31 października miała nie więcej niż 40 „pracujących”, badaniu podlegają wszyscy ci pracownicy, a więc 40 osób, a w przypadku firmy zatrudniającej od 41 do 176 osób badaniu podlega co druga osoba (szczegółową instrukcję na temat liczby pracowników wyznaczonych do badania w zależności od stanu zatrudnienia z pozycji A3 zawierają wyjaśnienia do formularza).
W praktyce oznacza to, że na liście pracowników, o której była mowa w pkt 3 poprzedniego rozdziału, zaznaczamy kolejnych pracowników przeznaczonych do badania (odpowiednio każdego, co drugiego, co trzeciego, co czwartego itd.).
W konsekwencji jeden formularz Z-12 może się okazać drukiem „zbyt mało pojemnym”. W sytuacji wylosowania ponad 14 pracowników będzie potrzebny formularz rezerwowy (przy 28 pracownikach - kolejny itd). W przypadku używania kolejnych formularzy w pozycji A4 należy wpisać łączną liczbę arkuszy, a każdorazowo w pozycji A5 numer bieżącego formularza.
Niezależnie od tego, czy w związku z wielkością zatrudnienia badamy wszystkich pracowników wykazanych w pozycji A3, co drugiego pracownika czy co trzeciego itd., osoba z numerem 1 na liście (o której mowa w pkt 3 rozdziału poprzedniego) zawsze musi być wykazana w sprawozdaniu. Innymi słowy, sprawozdanie zawsze się od niej zaczyna.
Listy pracowników służącej do losowania nie przesyłamy do GUS. Listę, podobnie jak kopię formularza, należy zachować w razie konieczności dokonania ewentualnych wyjaśnień.

- art. 2 pkt 11, art. 7, art. 30-31, art. 56-58 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (DzU nr 88, poz. 439 ze zm.),
- rozporządzenie (wraz z załącznikiem) z 5 września 2006 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007 (DzU nr 170, poz. 1219 ze zm.),
- załącznik do rozporządzenia z 8 grudnia 2004 r. w sprawie zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DzU nr 265, poz. 2644 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria RK Legal

Od 10 lat wspieramy biznes naszych klientów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK