| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Z-12 (sprawozdanie o strukturze wynagrodzeń według zawodów za 2007 r.)

Termin złożenia: do 31 marca 2008 r.
Dane dotyczące jednostki sprawozdawczej na 31 października 2007 r.
A1 - Wynagrodzenia za pracę
Firmy, których pracownicy nie są objęci zakładowym lub ponadzakładowym układem zbiorowym pracy, wpisują w tę rubrykę symbol „3”.
Jeżeli część pracowników firmy nie jest objęta układem zakładowym, to w rubrykę tę wpisuje się symbol właściwy dla większości pracowników, np. „2”, gdy większość jest objęta układem zakładowym, „3”, gdy większość ma uregulowane warunki w umowach o pracę.
A2 - Liczba osób pracujących
Uwzględnia się tu wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę (z wyjątkiem osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego), a także właścicieli, chałupników, agentów i członków spółdzielni produkcji rolniczej.
A3 - Liczba osób zatrudnionych
Aby ustalić liczbę zatrudnionych, od liczby pracujących należy odjąć m.in.:
- agentów,
- chałupników,
- osoby powołane z wyboru do pełnienia funkcji społecznych poza firmą,
- skierowanych na studia stacjonarne, doktoranckie itp.,
- zatrudnionych przy pracach interwencyjnych i robotach publicznych,
- przebywających na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych,
- przebywających na urlopach bezpłatnych powyżej 10 dni,
- przebywających na zwolnieniach lekarskich (nawet przez 1 dzień),
- delegowanych do pracy za granicą.
Losowanie pracowników
Pracownicy spełniający kryteria określone w pozycji A3 są automatycznie pracownikami dopuszczonymi do badania struktury wynagrodzeń. Ich nazwiska ustawia się w następujący sposób:
- od najmniejszego do największego według 4 cyfrowych symboli zawodów KZS (klasyfikacja zawodów i specjalności),
Numeracja KZS jest dostępna na stronach GUS - http://www.stat.gov.pl/wyszukiwarka/kzs/pdf/kzs.pdf
- w danym zawodzie (4 pierwsze cyfry) według płci w ten sposób, że najpierw umieszczamy mężczyzn (symbol „1”), a w drugiej kolejności kobiety (symbol „2”),
- nazwiska uszeregowanych w wymieniony sposób pracowników należy nanieść na listę i nadać im numery porządkowe (1, 2, 3, 4 itd.).
Jaką liczbę pracowników wylosować do badania
O tym, jaka liczba pracowników powinna być ujęta w formularzu, decyduje wielkość zatrudnienia w zakładzie pracy. Im większa liczba pracowników, tym większą liczbę pracowników będzie trzeba wylosować.
Jeżeli np. firma na 31 października miała nie więcej niż 40 „pracujących”, badaniu podlegają wszyscy ci pracownicy, a więc 40 osób, a w przypadku firmy zatrudniającej od 41 do 176 osób badaniu podlega co druga osoba (szczegółową instrukcję na temat liczby pracowników wyznaczonych do badania w zależności od stanu zatrudnienia z pozycji A3 zawierają wyjaśnienia do formularza).
W praktyce oznacza to, że na liście pracowników, o której była mowa w pkt 3 poprzedniego rozdziału, zaznaczamy kolejnych pracowników przeznaczonych do badania (odpowiednio każdego, co drugiego, co trzeciego, co czwartego itd.).
W konsekwencji jeden formularz Z-12 może się okazać drukiem „zbyt mało pojemnym”. W sytuacji wylosowania ponad 14 pracowników będzie potrzebny formularz rezerwowy (przy 28 pracownikach - kolejny itd). W przypadku używania kolejnych formularzy w pozycji A4 należy wpisać łączną liczbę arkuszy, a każdorazowo w pozycji A5 numer bieżącego formularza.
Niezależnie od tego, czy w związku z wielkością zatrudnienia badamy wszystkich pracowników wykazanych w pozycji A3, co drugiego pracownika czy co trzeciego itd., osoba z numerem 1 na liście (o której mowa w pkt 3 rozdziału poprzedniego) zawsze musi być wykazana w sprawozdaniu. Innymi słowy, sprawozdanie zawsze się od niej zaczyna.
Listy pracowników służącej do losowania nie przesyłamy do GUS. Listę, podobnie jak kopię formularza, należy zachować w razie konieczności dokonania ewentualnych wyjaśnień.

- art. 2 pkt 11, art. 7, art. 30-31, art. 56-58 ustawy z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (DzU nr 88, poz. 439 ze zm.),
- rozporządzenie (wraz z załącznikiem) z 5 września 2006 r. w sprawie programu badań statystycznych statystyki publicznej na rok 2007 (DzU nr 170, poz. 1219 ze zm.),
- załącznik do rozporządzenia z 8 grudnia 2004 r. w sprawie zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (DzU nr 265, poz. 2644 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK