| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Załącznik do Z-06 (sprawozdanie o zatrudnieniu i wynagrodzeniach nauczycieli akademickich)

Termin złożenia: do 18 stycznia 2007 r.

Z-10 (sprawozdanie o warunkach pracy)

Termin złożenia: do 16 lutego 2008 r.
Kogo ujmuje się w liczbie zatrudnionych (bez właścicieli)
W rubryce tej (na str. 1 formularza) ujmuje się wyłącznie pracowników pozostających w zatrudnieniu ostatniego dnia grudnia 2007 r. (również tych, dla których dzień ten jest ostatnim dniem pracy), z wyłączeniem niepełnoetatowców, dla których firma wypełniająca sprawozdanie nie jest podstawowym miejscem pracy.
PRZYKŁAD
Firma szkoleniowa zatrudnia na 1/8 etatu docenta, który jest etatowym pracownikiem instytutu badawczego. W takiej sytuacji instytut jest dla tej osoby podstawowym miejscem pracy, w związku z czym firma szkoleniowa nie wykazuje go w liczbie zatrudnionych w sprawozdaniu Z-10. Docenta wykaże w tym sprawozdaniu instytut.
Pytania i odpowiedzi
(?) Czy w dziale 2 sprawozdania Z-10 osoby narażone w pracy na więcej niż jeden czynnik szkodliwy i niebezpieczny dla zdrowia wymieniony w sprawozdaniu należy ujmować oddzielnie w każdej rubryce?
W takiej sytuacji uwzględniamy pracownika tylko raz przy czynniku przeważającym w jego pracy, tj. takim, który ma, zdaniem pracodawcy, większe znaczenie.
(?) Czy w dziale 5 sprawozdania Z-10 w rubryce „świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych” powinniśmy ująć kwotę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem przy pracy - wypłaconego przez PZU z tytułu zawartej z tym ubezpieczycielem umowy grupowego ubezpieczenia?
Nie należy ujmować w tej rubryce ani w kolejnej kwoty wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania. W tym wierszu powinny się znaleźć jedynie odszkodowania „powszechnie obowiązujące”, tj.:
- jednorazowe odszkodowanie z ubezpieczenia wypadkowego - dla pracownika, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
- jednorazowe odszkodowanie (z ubezpieczenia wypadkowego) - dla członków rodziny zmarłego pracownika lub rencisty,
- odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy - dla pracownika lub członków jego rodziny.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

decyzje-IT.pl

decyzje-IT.pl to specjalistyczny, internetowy serwis branży IT, stanowiący centrum wiedzy na temat rozwiązań informatycznych dla przedsiębiorstw i organizacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »