| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Z-06 (sprawozdanie o pracujących, wynagrodzeniach i czasie pracy)

Termin złożenia: do 18 stycznia 2008 r.
Jak obliczać przeciętne zatrudnienie
Przeciętne zatrudnienie roczne zawsze jest ilorazem sumy przeciętnych zatrudnień miesięcznych i 12. Przeciętne zatrudnienie miesięczne można obliczać różnymi metodami. Dobór metody obliczania przeciętnego zatrudnienia w danej firmie powinien być uzależniony od specyfiki jej sytuacji kadrowej. W przypadku gdy w firmie jest duża rotacja pracowników lub bardzo często zatrudnia się pracowników dorywczo, ustalenie przeciętnego zatrudnienia powinno zostać dokonane metodą średniej arytmetycznej. Ta metoda będzie także najbardziej właściwa dla zakładów, gdzie pracownicy często wykorzystują urlopy bezpłatne.
Metoda średniej arytmetycznej polega na zsumowaniu stanu zatrudnionych ze wszystkich poszczególnych dni miesiąca (w stanach dziennych nie ujmuje się osób przebywających na urlopach bezpłatnych), a następnie podzieleniu tak uzyskanej sumy przez liczbę dni w miesiącu.
PRZYKŁAD
W warsztacie „Ciężarówka - serwis” 1 listopada pracę podjął nowy pracownik (dotychczas pracowały tam 24 osoby), 3 listopada jeden z pracowników zmarł, a od 16 listopada jeden z pracowników odszedł z pracy rozwiązując umowę za porozumieniem stron. Od 29 listopada kolejny pracownik korzystał z urlopu bezpłatnego. Zatrudnienie w listopadzie br. wyglądało więc w ten sposób:
1 XI - 25 (24+1), 2 IX - 25, 3 IX (25-1) - 24, 4 XI - 24, 5 XI - 24, 6 XI - 24, 7 XI - 24, 8 XI - 24, 9 XI - 24, 10 XI - 24, 11 XI - 24, 12 XI - 24, 13 XI - 24, 14 XI - 24, 15 XI - 24, 16 XI - 23 (24-1), 17 XI - 23, 18 XI - 23, 19 XI - 23, 20 XI - 23, 21 XI - 23, 22 XI - 23, 23 XI - 23, 24 XI - 23, 25 XI - 23, 26 XI - 23, 27 XI - 23, 28 XI - 23, 29 XI - 22 (23-1), 30 XI - 22.
Suma stanu zatrudnienia z poszczególnych dni miesiąca to 705,
705 : 30 dni = 23,5.
Przy niewielkich zmianach kadrowych jest możliwe stosowanie w danej firmie metody uproszczonej lub metody średniej chronologicznej. Pierwsza polega na obliczeniu przeciętnego zatrudnienia miesięcznego przez podzielenie przez 2 sumy pracowników zatrudnionych w pierwszym i w ostatnim dniu miesiąca. Nie trzeba tu więc badać stanu zatrudnienia ze wszystkich dni miesiąca. W sytuacji firmy przedstawionej w poprzednim przykładzie obliczenie przeciętnego zatrudnienia w tym miesiącu wygląda następująco:
1 listopada - 25 osób,
30 listopada - 22 osoby,
25 + 22 = 47,
47 : 2 = 23,5.
Do obliczenia przeciętnego stanu zatrudnienia w danym miesiącu metodą średniej chronologicznej potrzebujemy 3 wartości:
- stanu zatrudnienia z pierwszego dnia miesiąca,
- stanu zatrudnienia z ostatniego dnia miesiąca,
- stanu zatrudnienia z 15. dnia miesiąca.
Do obliczeń stanu zatrudnienia w pierwszym i ostatnim dniu miesiąca przyjmujemy 1/2 wartości, a pełny stan zatrudnienia z 15. dnia miesiąca. Czyli do uzyskania średniej sumujemy połowę zatrudnionych pierwszego i ostatniego dnia miesiąca i wszystkich zatrudnionych 15. dnia. Tak uzyskaną sumę dzielimy przez 2.
Na listopadowym zatrudnieniu firmy „Ciężarówka - serwis” wygląda to następująco:
1 listopada - 25 osób : 2 = 12,5,
30 listopada - 22 osoby : 2 = 11,
15 listopada - 24 osoby,
12,5 + 11 + 24 = 47,5,
47,5 : 2 = 23,75.
Jak widać na przykładzie, wynik obliczenia przeciętnego zatrudnienia może być zależny od przyjętej metody dokonywania obliczeń.
Stosując 2 ostatnie metody nie należy brać pod uwagę pracowników przebywających na co najmniej 15-dniowych urlopach bezpłatnych.
Przeliczanie niepełnozatrudnionych na pełne etaty
W dziale I sprawozdania w kolumnie dotyczącej przeciętnej liczby zatrudnionych ich liczbę należy podać w przeliczeniu na pełne etaty. Oznacza to, że nie podajemy całkowitej liczby pracowników wprost, a jedynie tych pełnozatrudnionych. Następnie sumujemy cząstki etatu wszystkich niepełnozatrudnionych - najpierw ogółem, a potem we wszystkich podanych kategoriach, np. zatrudnionych na stanowiskach robotniczych i pokrewnych.
PRZYKŁAD
Przedsiębiorstwo zatrudnia 19 pracowników na pełne etaty, 2 na pół etatu, jednego na 1/4 i jednego na 3/4. W tym 8 pracowników pełnoetatowych i dwóch pracowników zatrudnionych na 1/2 etatu to robotnicy.
Przeciętna liczba zatrudnionych 19 + 0,5 + 0,5 + 0,25 + 0,75 = 19 + 2 = 21,
w tym pracownicy na stanowiskach robotniczych i pokrewnych 8 + 0,5 + 0,5 = 9.
Ujmowanie wynagrodzeń za godziny nadliczbowe
W dziale 2 sprawozdania (składniki wynagrodzeń - brutto) są m.in. wyodrębnione wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. W wynagrodzeniach tych należy ująć zarówno normalne wynagrodzenie za taką pracę, jak i dodatki wypłacone z tego tytułu lub ryczałt, jeśli praca nadliczbowa jest rekompensowana w danej firmie ryczałtem.
Wynagrodzeniem za godziny nadliczbowe nie jest wynagrodzenie przysługujące pracownikowi na podstawie dodatkowo zawartej z firmą drugiej umowy o pracę, umowy o dzieło czy zlecenia.
Pytania i odpowiedzi
(?) Nasza firma rozpoczęła działalność 1 lutego 2007 r. Czy w związku z tym, obliczając średnią zatrudnienia za ten rok, sumę zatrudnienia z poszczególnych miesięcy powinnam podzielić przez 11?
Powinna Pani sumę zatrudnienia podzielić przez 12. Nawet gdy firma nie funkcjonuje przez kilka miesięcy w roku, na potrzeby formularza Z-06 średnią zatrudnienia liczymy zawsze dzieląc stan zatrudnienia z poszczególnych miesięcy przez liczbę miesięcy w roku kalendarzowym, tj. przez 12.
(?) Wypłacamy wynagrodzenia do 5. dnia miesiąca następującego po miesiącu, za który przysługuje wynagrodzenie. Czy wypłatę grudniowego wynagrodzenia dokonanego w styczniu należy ująć w sprawozdaniu Z-06?
W sprawozdaniu należy uwzględnić te wypłaty. Do wynagrodzeń wykazanych za dany okres sprawozdawczy wlicza się należności za prace wykonane lub zakończone w tym okresie (np. praca świadczona w grudniu) oraz za prace wykonane we wcześniejszych okresach, rozliczone do 18 stycznia danego roku.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK