| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Z-03

Tego formularza nie wypełnia się za IV kwartał 2007 r.

Z-05 (badanie popytu na pracę)

Termin złożenia: do 8 stycznia 2008 r. (za IV kwartał 2007 r.)
Kogo wykazywać w sprawozdaniu w liczbie pracujących
Długotrwała przerwa w wykonywaniu pracy może dyskwalifikować pracownika w zakresie ujęcia go w sprawozdaniu jako osoby pracującej. Nie istnieje jednak reguła dotycząca wpływu długości absencji w pracy na zaliczanie bądź nie danej osoby do pracujących. Podział na to, których pracowników niewykonujących pracy zalicza się do pracujących, a których nie, przedstawia tabela.
Wymienieni w I kolumnie tabeli pracownicy to nie jedyna grupa osób, których należy wykazywać w dziale 2 sprawozdania. Powinni tu być także ujęci:
- chałupnicy,
- agenci,
- właściciele (osoby prowadzące działalność gospodarczą) i współwłaściciele,
- członkowie spółdzielni produkcji rolniczej.
Nie są „pracującymi” na potrzeby formularzy statystycznych niewymienione wyżej osoby świadczące pracę na rzecz firmy - sprawozdawcy, czyli zleceniobiorcy (w tym menedżerowie na kontraktach), osoby zatrudnione na podstawie umów o dzieło, członkowie rad nadzorczych zatrudnieni na podstawie powołania i przepisów Kodeksu spółek handlowych.
Pytania i odpowiedzi
(?) Zatrudniamy kilku pracowników na niepełne etaty. Czy należy ich wykazać wśród pracujących na formularzu Z-05, jeżeli ich głównym miejscem pracy jest inny zakład?
Powinni Państwo wykazać na formularzu Z-05 także pracowników niepełnoetatowych. To, czy dany zakład jest głównym, czy dodatkowym miejscem pracy, nie ma znaczenia przy wykazywaniu danej osoby na tym formularzu. Należy w nim ujmować zarówno pełnoetatowców, jak i osoby zatrudnione na ułamkowe części etatu.
(?) Czy do pracujących, o których mowa w formularzu Z-05, wlicza się cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce? Czy chodzi tylko o obywateli polskich?
W sprawozdaniu należy ująć także cudzoziemców. Obywatelstwo nie stanowi w tym przypadku kryterium ujmowania lub nie danych osób w sprawozdaniu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »