| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Informacje i dane statystyczne

Na zakładach pracy, jako na jednostkach sprawozdawczych, ciąży wiele obowiązków wobec Głównego Urzędu Statystycznego. Pracodawcy muszą wypełniać i przekazywać do GUS formularze statystyczne związane z zatrudnieniem - począwszy od cokwartalnego wypełniania formularzy Z-03 i Z-05, a kończąc na wypełnianiu formularzy: Z-06, Z-10 i Z-12 po zakończeniu roku sprawozdawczego.
Podmioty gospodarki narodowej są zobowiązane do przekazania jednorazowo, systematycznie lub okresowo, nieodpłatnie informacji i danych statystycznych dotyczących prowadzonej działalności i jej wyników w formach i terminach oraz według zasad metodologicznych określonych szczegółowo w programie badań statystycznych statystyki publicznej (art. 30 pkt 3 ustawy o statystyce publicznej). Przepis ten oznacza, że wszelkie osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą przekazywać urzędom statystycznym sprawozdania, do których wypełnienia obligują ich przepisy.
Jeżeli ujęte w programie badań statystycznych statystyki publicznej badanie jest prowadzone na zasadzie obowiązku, zakłady pracy określone w programie są zobowiązane do udzielenia i przekazania prowadzącemu badanie pełnych i wyczerpujących informacji w zakresie, formie i terminach określonych szczegółowo w tym programie (art. 7 ust. 1 ustawy). Nie dotyczy to danych chronionych tajemnicą zawodową.
WAŻNE!
Nie przekazuje się danych chronionych, na podstawie ustawy, tajemnicą zawodową.

 

Jak prawidłowo wypełnić formularz w wersji papierowej
Sprawozdania dla GUS należy wypełniać długopisem koloru czarnego.
W razie pomyłki błąd należy usuwać korektorem, nie dokonując skreśleń, a następnie w tej samej kratce wpisać poprawną wartość.
Liczby wpisuje się zawsze zaczynając od kratki z lewej strony. Oznacza to, że nie jest istotne, by w poszczególnych wierszach jedności były zawsze pod jednościami, dziesiątki pod dziesiątkami itd. Znaczenie dla ważności zapisu w konkretnym wierszu ma tylko sposób jego zapisu i tu zawsze należy zaczynać od lewej strony. Prawidłowy zapis przedstawia poniższy przykład.
Podobnie jest w przypadku wartości liczbowych kończących się ułamkiem, zapis zawsze powinien zaczynać się od lewej strony, zaś wartość ułamkowa powinna być zapisana po przecinku. Oznacza to, że prawidłowy zapis może zawierać kilka pól wolnych między początkiem a końcem danej liczby, np.:
Jedna kratka jest przeznaczona dla jednej cyfry/litery. Należy mieć na uwadze, że formularz jest przeznaczony do optycznego odczytu danych i wpisywanie liter lub cyfr wykraczających poza obrzeża danego pola lub wpisywanie ich niewyraźnie może zniweczyć prawidłowy odczyt danych.
Gdy dany wiersz nie dotyczy naszego zakładu, np. nie zatrudniamy danej grupy specjalistów, należy ten wiersz pozostawić pusty. Błędem będzie wpisywanie formuły „nie dotyczy”.
Nie wolno dokonywać żadnych zapisów na marginesie formularza. Wszelkich obliczeń i innych pomocniczych zapisków niezbędnych do jego prawidłowego wypełnienia powinniśmy więc dokonywać na oddzielnej kartce papieru.
Do GUS należy wysłać oryginał sprawozdania (jeżeli to możliwe - w dużej kopercie, aby formularz nie był złożony). Kopię pracodawca powinien zachować u siebie. Często pracownicy GUS kontaktują się bowiem z osobami wypełniającymi formularz w zakładzie, aby wyjaśnić ewentualne wątpliwości.
Przekazywanie danych statystycznych niezgodnych ze stanem faktycznym podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Zagrożenie
Pracodawcy przekazujący sprawozdania o treści niezgodnej ze stanem rzeczywistym narażają się na karę 2 lat pozbawienia wolności.
Mniejszej karze, bo tylko grzywny, podlega nieodesłanie wypełnionego sprawozdania w terminie lub niewysłanie go wcale.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK