| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Jak zrezygnować z tworzenia zfśs i wypłaty świadczenia urlopowego w 2008 r.

Pracodawcy prywatni, nawet gdy zatrudniają 1 stycznia 20 osób lub więcej w przeliczeniu na pełne etaty, mają możliwość obniżenia odpisu na fundusz socjalny lub nietworzenia funduszu.
Pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników (nie w przeliczeniu na pełne etaty) zamieszczają w układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania (gdy pracownicy nie są objęci układem zbiorowym) informację o nietworzeniu funduszu (dokonywaniu odpisów niższych niż ustawowe). Mniejsi pracodawcy, nieobjęci układem zbiorowym pracy oraz niezobowiązani do wydania regulaminu wynagradzania, informację w sprawie nietworzenia funduszu i niewypłacania świadczenia urlopowego przekazują pracownikom w styczniu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 3 ust. 3a ustawy o zfśs). Oznacza to, że pracodawcom, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników, łatwiej jest odstąpić od tworzenia funduszu, gdyż mogą tę decyzję podjąć jednostronnie i następnie przekazać ją do wiadomości pracownikom np. w formie wywieszenia na tablicy informacyjnej lub rozesłania e-mailem (mogą też zrezygnować z wypłaty w tym roku świadczeń urlopowych). Tymczasem wprowadzenie zmian do regulaminu wynagradzania lub układu zbiorowego pracy wymaga uzgodnienia (nie konsultacji) ze związkami zawodowymi. O zgodę związków w praktyce może być bardzo ciężko, gdyż likwidacja zfśs lub zmniejszenie dokonywanych odpisów na fundusz pogorszą sytuację załogi.
Korzyści 
Pracodawca, u którego w zakładzie obowiązuje regulamin wynagradzania, a nie działają związki zawodowe, nie musi z nikim uzgadniać jego postanowień.
Pracodawca, podejmujący decyzję o rezygnacji z tworzenia funduszu, na ogłoszenie tej wiadomości pracownikom ma czas do końca stycznia roku kalendarzowego, w którym fundusz miał być tworzony. Może więc rozesłać pracownikom pocztą internetową taką wiadomość nawet 31 stycznia 2008 r. i zwolnić się tym samym z tworzenia funduszu w tym roku.
Tymczasem zmiany w regulaminie wynagradzania wchodzą w życie z upływem 2 tygodni od dnia podania go pracownikom do wiadomości (korzystniejsze dla pracownika zmiany weszłyby w życie z dniem ogłoszenia regulaminu). Aby zmiany te były skuteczne na dany rok kalendarzowy, muszą wejść w życie najpóźniej 1 stycznia danego roku.
Korzyścią dla „większego” pracodawcy jest jednak fakt, że zmiany wprowadzone do regulaminu wynagradzania obowiązują do czasu jego następnej zmiany, objęcia pracowników układem zbiorowym pracy lub zmiany prawa kształtującącego korzystniej sytuację pracowników. Zasadniczo więc będą trwalsze niż obwieszczenie pracodawcy o nietworzeniu funduszu (niewypłacaniu świadczenia urlopowego), które dotyczy tylko danego roku kalendarzowego.
PRZYKŁAD
Szef firmy doradczej „Consulting” zatrudniającej 12 pracowników ogłosił 20 stycznia 2007 r., że nie będzie już wypłacał świadczeń urlopowych. Ogłoszenia nie powtórzył w styczniu 2008 r. uznając, że poinformował o niewypłacaniu w przyszłości świadczeń. Pracodawca ten ma obowiązek wypłaty świadczenia wszystkim pracownikom, którzy w 2008 r. skorzystają z urlopu uprawniającego ich do świadczenia. Informację taką należy bowiem przekazywać pracownikom na dany rok w styczniu tego roku, którego świadczenie miało dotyczyć.

- art. 3 i art. 5 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.),
- § 1 i § 2 ust. 1 rozporządzenia z 14 marca 1994 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (DzU nr 43, poz. 168 ze zm.).

Arkadiusz Mika
specjalista w zakresie prawa pracy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK