| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Sporządzanie planu urlopów na przyszły rok

Przepisy nie określają, kiedy trzeba utworzyć plan urlopów. Przyjmuje się jednak, że skoro tworzy się go na dany rok kalendarzowy, to powinien być sporządzony najpóźniej do końca grudnia danego roku. Ponadto pracownicy nabywają prawo do urlopu w pełnym wymiarze od 1 stycznia danego roku, więc mogą go już wykorzystywać od początku roku. Już w styczniu mogą również wykorzystać zaległy urlop za zeszły rok. Dlatego najlepiej jest sporządzić plan urlopów nawet wcześniej niż na koniec roku.
Kto musi sporządzić plan urlopów
Planu urlopów nie muszą tworzyć wszyscy pracodawcy. Nie mają takiego obowiązku pracodawcy, którzy nie mają związków zawodowych w zakładzie.
Pracodawcy, u których działa organizacja związkowa, nie muszą tworzyć takiego planu, jeśli organizacja ta wyraziła zgodę na nietworzenie planu urlopów. W sytuacji gdy u pracodawcy działa kilka organizacji związkowych, zgodę powinny wyrazić wszystkie organizacje związkowe lub tylko organizacje związkowe reprezentatywne w rozumieniu art. 24125a Kodeksu pracy. Brak zgody organizacji związkowych powoduje, że pracodawca jest zobowiązany do sporządzenia planu urlopów.
Tworzenie planu urlopów
Plan urlopów nie musi obejmować całego roku kalendarzowego. Może uwzględniać tylko jego część. Pracodawca może więc później sporządzać plan urlopów na kolejne części roku. Sporządzanie planu urlopów na krótsze okresy pozwoli na jego dokładniejsze zaplanowanie, ponieważ przy krótszych okresach planowania urlopu pracownicy z reguły lepiej się orientują, w jakich terminach chcą korzystać z urlopu wypoczynkowego.
W planie urlopów nie trzeba uwzględniać 4 dni urlopu na żądanie, które pracownik może wykorzystać, w trakcie roku, w niespodziewanych sytuacjach (w dniach, w których wcześniej nie mógł przewidzieć, że będzie potrzebował urlopu). W planie urlopów natomiast należy zamieścić urlop zaległy oraz urlopy uzupełniające, do których pracownik nabędzie prawo w danym roku. Ich zaplanowanie pomoże pracodawcy nie pominąć ich przy udzielaniu urlopu. Może to zatem uchronić pracodawcę od sankcji ze strony Inspekcji Pracy za bezpodstawne obniżanie wymiaru urlopu.
Sporządzając plan urlopów, można to zrobić w następujących 5 etapach:
1) ustalić, jaki okres powinien obejmować plan urlopów (pracodawca powinien tu wziąć pod uwagę specyfikę zakładu pracy),
2) wyznaczyć pracownikom czas, w którym powinni złożyć propozycje terminów, w jakich chcieliby wykorzystać urlop,
3) rozpatrzyć zaproponowane przez pracowników terminy wykorzystania urlopu (pracodawca nie ma obowiązku udzielania urlopu jedynie w zaproponowanych przez pracownika terminach, może jednak je uwzględnić, jeżeli nie powodują zakłócenia normalnego toku pracy),
4) opracować plan urlopów (należy pamiętać o zaplanowaniu jednej części urlopu obejmującej co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu, a więc razem z sobotami i niedzielami),
5) przedstawić plan urlopów pracownikom (należy to zrobić w sposób zwyczajowo przyjęty w zakładzie, np. przez podanie na tablicy ogłoszeń lub rozesłanie w formie elektronicznej).
Zmiana planu urlopów
Plany urlopowe mogą być zmieniane. Ma to miejsce w przypadkach, które przewidują przesunięcie urlopu wypoczynkowego. Może to zatem nastąpić na podstawie umotywowanego wniosku pracownika, jak i w przypadku uzasadnionych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Obowiązkowa jest natomiast zmiana planu urlopów w sytuacji choroby pracownika, wykorzystywania przez niego urlopu macierzyńskiego, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK