| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Udzielanie urlopów do końca roku

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy).
Pracownik może jednak nie wykorzystać urlopu wypoczynkowego w danym roku np. z powodu:
- choroby,
- wykorzystywania urlopu macierzyńskiego,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy.
W takim przypadku pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego najpóźniej do końca marca następnego roku kalendarzowego. Przesunięcie urlopu na rok następny może nastąpić także:
- na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami,
- z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Pracodawca powinien więc pod koniec danego roku przeanalizować sytuację urlopową poszczególnych pracowników i ustalić, ile dni urlopu pozostało im do wykorzystania. Następnie w przypadku niewykorzystanych urlopów powinien, jeżeli to możliwe, udzielić im urlopu w tym roku lub ustalić jego wykorzystanie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
PRZYKŁAD
Pracownik choruje od 4 sierpnia br. Urlop za 2007 r. miał zaplanowany do wykorzystania w drugiej połowie sierpnia i w październiku br. W związku z chorobą pracownik nie mógł wykorzystać w tych terminach urlopu. W tej sytuacji pracodawca powinien ustalić z nim nowy termin wykorzystania urlopu. Urlop powinien być udzielony albo w tym roku, albo najpóźniej do końca marca przyszłego roku.

Urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok

Pracownikowi w danym roku kalendarzowym przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Urlop ten nie jest urlopem dodatkowym, lecz wchodzi w skład puli urlopowej przysługującej pracownikowi. Urlop na żądanie niewykorzystany w danym roku nie przechodzi na rok kolejny. Oznacza to, że pracownik, który nie wykorzystał takiego urlopu lub wykorzystał go częściowo, nie ma większej liczby dni urlopu na żądanie w następnym roku kalendarzowym. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku odnotowywać, ile niewykorzystanego urlopu na żądanie za dany rok zostało pracownikowi i udzielać go w przyszłym roku. Urlop ten bowiem w kolejnym roku traktuje się jak zwykły urlop wypoczynkowy.
WAŻNE!
Niewykorzystany w danym roku urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok.

Pierwszy urlop na przełomie roku

Pracownicy, którzy podejmują pierwszą pracę w życiu, nabywają prawo do urlopu po przepracowaniu miesiąca pracy (art. 153 Kodeksu pracy). Miesiąc odpowiada w tym przypadku 30 dniom. Pracownicy ci nabywają po przepracowaniu każdego miesiąca urlop w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego im po przepracowaniu roku. Po roku pracy pracownikowi przysługuje na podstawie Kodeksu pracy 20 dni urlopu, zatem pracownikowi podejmującemu pierwszą pracę w życiu za każdy miesiąc pracy będzie przysługiwało 1,66 dnia (1/12 x 20) urlopu wypoczynkowego. Urlopu tego nie musimy zaokrąglać w górę do pełnych 2 dni, ale ze względów praktycznych (łatwiejsze naliczanie urlopu) możemy to zrobić. Będzie to rozwiązanie korzystniejsze dla pracownika, niż wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów, a zatem dopuszczalne.
Wskazany sposób naliczania urlopu pracownikom podejmującym pierwszą pracę w życiu powoduje, że nie zawsze trzeba naliczać im urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy. Jeżeli pracownik podejmie pierwszą pracę w życiu np. 3 grudnia, to wówczas nie nabędzie urlopu za dany rok w ogóle. Nie upłynie mu bowiem wówczas pełny miesiąc pracy w danym roku. Zatem urlop za grudzień nie będzie mu się należał. Przepracowanego czasu w grudniu nie wliczamy mu również do okresu pracy uprawniającego do urlopu w następnym roku. Z początkiem kolejnego roku kalendarzowego pracownik pracujący po raz pierwszy w życiu nabywa bowiem prawo do następnego urlopu już w pełnym wymiarze, tj. 20 dni. Urlopu od nowego roku udzielamy mu na zwykłych zasadach dotyczących pozostałych pracowników.
Podobnie będzie w sytuacji, kiedy pracownik podjął pierwszą pracę np. 3 stycznia danego roku i przepracował cały rok kalendarzowy. Wówczas urlop wypoczynkowy będzie mu przysługiwał tylko za 11 miesięcy. Pracownik w takim przypadku nie przepracuje bowiem pełnych 12 miesięcy.

reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »