| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Udzielanie urlopów do końca roku

Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikom urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył do niego prawo (art. 161 Kodeksu pracy).
Pracownik może jednak nie wykorzystać urlopu wypoczynkowego w danym roku np. z powodu:
- choroby,
- wykorzystywania urlopu macierzyńskiego,
- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy.
W takim przypadku pracodawca powinien udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego najpóźniej do końca marca następnego roku kalendarzowego. Przesunięcie urlopu na rok następny może nastąpić także:
- na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami,
- z powodu szczególnych potrzeb pracodawcy, jeżeli nieobecność pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy.
Pracodawca powinien więc pod koniec danego roku przeanalizować sytuację urlopową poszczególnych pracowników i ustalić, ile dni urlopu pozostało im do wykorzystania. Następnie w przypadku niewykorzystanych urlopów powinien, jeżeli to możliwe, udzielić im urlopu w tym roku lub ustalić jego wykorzystanie w pierwszym kwartale przyszłego roku.
PRZYKŁAD
Pracownik choruje od 4 sierpnia br. Urlop za 2007 r. miał zaplanowany do wykorzystania w drugiej połowie sierpnia i w październiku br. W związku z chorobą pracownik nie mógł wykorzystać w tych terminach urlopu. W tej sytuacji pracodawca powinien ustalić z nim nowy termin wykorzystania urlopu. Urlop powinien być udzielony albo w tym roku, albo najpóźniej do końca marca przyszłego roku.

Urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok

Pracownikowi w danym roku kalendarzowym przysługują 4 dni urlopu na żądanie. Urlop ten nie jest urlopem dodatkowym, lecz wchodzi w skład puli urlopowej przysługującej pracownikowi. Urlop na żądanie niewykorzystany w danym roku nie przechodzi na rok kolejny. Oznacza to, że pracownik, który nie wykorzystał takiego urlopu lub wykorzystał go częściowo, nie ma większej liczby dni urlopu na żądanie w następnym roku kalendarzowym. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku odnotowywać, ile niewykorzystanego urlopu na żądanie za dany rok zostało pracownikowi i udzielać go w przyszłym roku. Urlop ten bowiem w kolejnym roku traktuje się jak zwykły urlop wypoczynkowy.
WAŻNE!
Niewykorzystany w danym roku urlop na żądanie nie przechodzi na następny rok.

Pierwszy urlop na przełomie roku

Pracownicy, którzy podejmują pierwszą pracę w życiu, nabywają prawo do urlopu po przepracowaniu miesiąca pracy (art. 153 Kodeksu pracy). Miesiąc odpowiada w tym przypadku 30 dniom. Pracownicy ci nabywają po przepracowaniu każdego miesiąca urlop w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego im po przepracowaniu roku. Po roku pracy pracownikowi przysługuje na podstawie Kodeksu pracy 20 dni urlopu, zatem pracownikowi podejmującemu pierwszą pracę w życiu za każdy miesiąc pracy będzie przysługiwało 1,66 dnia (1/12 x 20) urlopu wypoczynkowego. Urlopu tego nie musimy zaokrąglać w górę do pełnych 2 dni, ale ze względów praktycznych (łatwiejsze naliczanie urlopu) możemy to zrobić. Będzie to rozwiązanie korzystniejsze dla pracownika, niż wynikające z ogólnie obowiązujących przepisów, a zatem dopuszczalne.
Wskazany sposób naliczania urlopu pracownikom podejmującym pierwszą pracę w życiu powoduje, że nie zawsze trzeba naliczać im urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy. Jeżeli pracownik podejmie pierwszą pracę w życiu np. 3 grudnia, to wówczas nie nabędzie urlopu za dany rok w ogóle. Nie upłynie mu bowiem wówczas pełny miesiąc pracy w danym roku. Zatem urlop za grudzień nie będzie mu się należał. Przepracowanego czasu w grudniu nie wliczamy mu również do okresu pracy uprawniającego do urlopu w następnym roku. Z początkiem kolejnego roku kalendarzowego pracownik pracujący po raz pierwszy w życiu nabywa bowiem prawo do następnego urlopu już w pełnym wymiarze, tj. 20 dni. Urlopu od nowego roku udzielamy mu na zwykłych zasadach dotyczących pozostałych pracowników.
Podobnie będzie w sytuacji, kiedy pracownik podjął pierwszą pracę np. 3 stycznia danego roku i przepracował cały rok kalendarzowy. Wówczas urlop wypoczynkowy będzie mu przysługiwał tylko za 11 miesięcy. Pracownik w takim przypadku nie przepracuje bowiem pełnych 12 miesięcy.

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Olszewski

Elektrofarm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK