| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Imienna informacja PIT-11
 
Jeżeli pracownik nie upoważnił płatnika do rocznego obliczenia podatku, wówczas musi dokonać tego we własnym zakresie, sporządzając zeznanie roczne po zakończeniu roku podatkowego. Z dochodów osiągniętych z pracy rozlicza się na podstawie imiennej informacji według ustalonego wzoru PIT-11, dostarczonej mu przez pracodawcę. W informacji tej pracodawca wykazuje wysokość przychodów uzyskanych w ciągu roku ze stosunku pracy (bez przychodów wolnych od opodatkowania), czyli wynagrodzeń oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych wypłaconych przez zakład pracy ze środków ZUS. W PIT-11 wykazuje się także łączną kwotę kosztów uzyskania przychodów faktycznie potrąconych przy poborze miesięcznych zaliczek, kwotę pobranych zaliczek, kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne w części nieprzekraczającej 7,75% podstawy ich wymiaru. Dodatkowo w PIT-11 pracodawca musi ująć przychody osiągnięte przez pracownika z tytułu działalności wykonywanej osobiście - umowy zlecenia, o dzieło oraz z tytułu udziału w organach stanowiących osób prawnych - pełnienie funkcji członka zarządu czy rady nadzorczej w ramach powołania. W osobną rubrykę wpisuje się także uzyskane przychody z kontraktów menedżerskich lub umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.
Pracodawca jest zobowiązany sporządzić informację PIT-11 do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden musi trafić do podatnika, drugi do urzędu skarbowego właściwego według miejsca jego zamieszkania, a trzeci pozostaje w zakładzie pracy.
 
Informacja PIT-8C
 
Firmy, które w 2007 r. dokonały wypłaty należności lub świadczeń z tzw. innych źródeł, od których nie były zobowiązane pobrać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, mają czas do końca lutego 2008 r. na sporządzenie informacji PIT-8C o wysokości przychodów i przekazanie formularza podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
W informacji tej pomija się przychody zwolnione z opodatkowania. Uwzględnia się natomiast te przychody, których nie da się zakwalifikować do takich źródeł jak stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście, działalność gospodarcza czy kapitały pieniężne.
Przychodami tymi będą np. nagrody w konkursach organizowanych przez firmy czy wypłacone przez nie odszkodowania na rzecz osób trzecich.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »