| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Obowiązki pracodawcy na przełomie roku

Koniec roku i rozpoczęcie kolejnego, to w każdej firmie dodatkowe obowiązki. Należy ustalić liczbę ubezpieczonych, od której zależy wypłata zasiłków w przyszłym roku. W przypadku choroby pracownika ustalić, jakie świadczenie mu wypłacić - wynagrodzenie czy zasiłek chorobowy, a potem, jak rozliczyć to w dokumentach przesyłanych do ZUS. Niektóre zakłady muszą pamiętać o wypełnieniu dokumentu ZUS IWA do końca stycznia 2008 r. To tylko niektóre z obowiązków, o których trzeba pamiętać w firmie.

Imienna informacja PIT-11
 
Jeżeli pracownik nie upoważnił płatnika do rocznego obliczenia podatku, wówczas musi dokonać tego we własnym zakresie, sporządzając zeznanie roczne po zakończeniu roku podatkowego. Z dochodów osiągniętych z pracy rozlicza się na podstawie imiennej informacji według ustalonego wzoru PIT-11, dostarczonej mu przez pracodawcę. W informacji tej pracodawca wykazuje wysokość przychodów uzyskanych w ciągu roku ze stosunku pracy (bez przychodów wolnych od opodatkowania), czyli wynagrodzeń oraz zasiłków z ubezpieczeń społecznych wypłaconych przez zakład pracy ze środków ZUS. W PIT-11 wykazuje się także łączną kwotę kosztów uzyskania przychodów faktycznie potrąconych przy poborze miesięcznych zaliczek, kwotę pobranych zaliczek, kwotę potrąconych składek na ubezpieczenia społeczne oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne w części nieprzekraczającej 7,75% podstawy ich wymiaru. Dodatkowo w PIT-11 pracodawca musi ująć przychody osiągnięte przez pracownika z tytułu działalności wykonywanej osobiście - umowy zlecenia, o dzieło oraz z tytułu udziału w organach stanowiących osób prawnych - pełnienie funkcji członka zarządu czy rady nadzorczej w ramach powołania. W osobną rubrykę wpisuje się także uzyskane przychody z kontraktów menedżerskich lub umów o zarządzanie przedsiębiorstwem.
Pracodawca jest zobowiązany sporządzić informację PIT-11 do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden musi trafić do podatnika, drugi do urzędu skarbowego właściwego według miejsca jego zamieszkania, a trzeci pozostaje w zakładzie pracy.
 
Informacja PIT-8C
 
Firmy, które w 2007 r. dokonały wypłaty należności lub świadczeń z tzw. innych źródeł, od których nie były zobowiązane pobrać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, mają czas do końca lutego 2008 r. na sporządzenie informacji PIT-8C o wysokości przychodów i przekazanie formularza podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.
W informacji tej pomija się przychody zwolnione z opodatkowania. Uwzględnia się natomiast te przychody, których nie da się zakwalifikować do takich źródeł jak stosunek pracy, działalność wykonywana osobiście, działalność gospodarcza czy kapitały pieniężne.
Przychodami tymi będą np. nagrody w konkursach organizowanych przez firmy czy wypłacone przez nie odszkodowania na rzecz osób trzecich.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Najda Consulting

Realizacja projektów inwestycyjnych dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK