| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Podstawowym problemem przy dziedziczeniu przedsiębiorstw i praw udziałowych w spółkach jest obowiązująca w polskim prawie spadkowym zasada, że nie można konkretnej osobie przeznaczyć konkretnych dóbr. Niemniej, łatwiej jest - choćby pośrednio - rozporządzić udziałami w spółce kapitałowej, niż spowodować, że prowadzone jednoosobowo przedsiębiorstwo trafi w ręce właściwego z punktu widzenia spadkodawcy spadkobiercy.

W spółce cywilnej
 
W spółce cywilnej zasadą jest, że w razie śmierci wspólnika wygasa jego członkostwo. Jeśli umowę zawarły dwie osoby, a jedna z nich umiera, spółka - co oczywiste - przestaje istnieć. Gdyby wspólników było więcej, pozostali mogliby działać dalej. Musieliby jednak rozliczyć się ze spadkobiercami tak jak z ustępującym wspólnikiem. Musieliby więc zwrócić w naturze rzeczy, które spadkodawca wniósł do spółki do używania i wypłacić w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki. Gdyby zaś takiej wartości nie oznaczono, to spadkobiercom należałaby się wartość, jaką wkład spadkodawcy miał w chwili wniesienia. Nie trzeba natomiast zwracać wartości wkładu polegającego na świadczeniu pracy, usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika (art. 871 par. 1 k.c.). Poza tym - tak jak ustępujący wspólnik, spadkobiercy powinni dostać taką część wartości wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w którym występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki (art. 871 par. 2 k.c.).
Warto przy tym pamiętać, że spadkobiercy wspólnika spółki cywilnej nie zawsze muszą być spłacani. Można zastrzec w umowie lub uchwale wspólników dziedziczenie członkostwa. Oznacza to, że spadkobiercy wejdą do spółki w miejsce osoby, po której dziedziczą. Wówczas powinni wskazać kogoś, kto będzie wykonywał ich prawa. Dopóki to jednak nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności związane z prowadzeniem spraw spółki (art. 872 k.c.).
PRZYKŁAD
POSTANOWIENIE UMOWY SPÓŁKI CYWILNEJ
W razie śmierci któregokolwiek wspólnika, jego spadkobiercy wchodzą do spółki na jego miejsce. Do momentu stosownej zmiany umowy spółki, ich prawa będzie wykonywała jedna osoba, którą wskażą spadkobiercy. Dopóki to jednak nie nastąpi, pozostali wspólnicy mogą sami podejmować wszelkie czynności związane z prowadzeniem spraw spółki.
Takie postanowienie ma sens wtedy, kiedy wspólnicy na tyle dobrze znają swoich potencjalnych spadkobierców, że mogą i chcą ryzykować robienie z nimi interesów. Jeżeli jest inaczej, bezwzględnie lepiej jest spłacić spadkobierców.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Verum Numerica

Usługi księgowe │Audyt księgowy i podatkowy│ Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK