| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Dziedziczenie praw udziałowych w spółkach

Podstawowym problemem przy dziedziczeniu przedsiębiorstw i praw udziałowych w spółkach jest obowiązująca w polskim prawie spadkowym zasada, że nie można konkretnej osobie przeznaczyć konkretnych dóbr. Niemniej, łatwiej jest - choćby pośrednio - rozporządzić udziałami w spółce kapitałowej, niż spowodować, że prowadzone jednoosobowo przedsiębiorstwo trafi w ręce właściwego z punktu widzenia spadkodawcy spadkobiercy.

Dziedziczenie ustawowe
 
Na podstawie ustawy spadkobiercy dziedziczą wtedy, kiedy spadkodawca nie sporządził ważnego testamentu. Kodeks cywilny określa kolejność powołania do spadku. Są dwie grupy spadkobierców. Do pierwszej należą zstępni spadkodawcy (dzieci, wnuki, prawnuki) oraz jego małżonek. Do drugiej, która dziedziczy tylko wówczas, gdy brak spadkobierców z pierwszej grupy, zalicza się rodziców i rodzeństwo oraz zstępnych rodzeństwa.
Dzieci i małżonek dziedziczą w częściach równych, ale część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 par. 1 k.c.). Jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, jego udział przypada dzieciom tego dziecka - w częściach równych. Gdyby zaś i wnuki spadkodawcy nie przeżyły go, ich część przypada prawnukom (art. 931 par. 2 k.c.). Wszystkie dzieci spadkodawcy dziedziczą tak samo - małżeńskie, pozamałżeńskie, te, których ojcostwo zostało ustalone przez sąd, przysposobione.
Małżonkiem w rozumieniu prawa spadkowego jest aktualny małżonek. Jeśli jednak w dacie śmierci spadkodawcy sprawa rozwodowa była w toku, następuje umorzenie postępowania. Osoba, z którą spadkodawca się rozwodził, może dziedziczyć, pod warunkiem jednak, że to ona, a nie spadkodawca wystąpiła o rozwód. Kiedy rozwodu lub separacji - z winy współmałżonka - zażądał spadkodawca i było to zasadne, małżonek ów jest wyłączony od dziedziczenia (art. 940 par. 1 k.c.). Wyłączenie następuje na podstawie orzeczenia sądu. Z powództwem w tej sprawie może wystąpić każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych, mających dziedziczyć razem z małżonkiem. Termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od powzięcia przez spadkobiercę informacji o otwarciu spadku, nie ma on jednak więcej czasu niż rok od otwarcia spadku (art. 940 par. 2 k.c.). W razie wyłączenia małżonka, jego udział w spadku należy się pozostałym spadkobiercom ustawowym.
Spadkobiercy z drugiej grupy dziedziczą, gdy nie ma zstępnych spadkodawcy. Może się tak zdarzyć, kiedy dzieci, wnuki i dalsi zstępni nie dożyją otwarcia spadku albo wszyscy zostaną uznani za niegodnych dziedziczenia (art. 928 par. 2 k.c.), jeżeli odrzucą spadek (1020 k.c.) lub w umowie zrzekną się dziedziczenia (1049 par. 2 k.c.).
Jeżeli spadkodawca nie sporządzi testamentu, a nie ma rodziny - małżonka, dzieci, wnuków, rodzeństwa, siostrzeńców czy bratanków i nie żyją już jego rodzice, będzie po nim dziedziczyć z ustawy gmina ostatniego miejsca zamieszkania. W razie zaś niemożności ustalenia ostatniego miejsca zamieszkania w RP spadkodawcy, spadek przypadnie Skarbowi Państwa.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK