| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić połączenie spółek handlowych

Jak przeprowadzić połączenie spółek handlowych

Łączenie spółek jest coraz częściej wykorzystywaną instytucją prawa handlowego. Dochodzi do niego zarówno w ramach procesów restrukturyzacji grup kapitałowych, jak i w przypadku nabywania (przejmowania) spółek należących do odrębnych grup kapitałowych. Przeprowadzenie takiego procesu nie jest jednak proste. Wymaga bowiem nie tylko przestrzegania reguł prawa spółek, ale także uzyskania zezwoleń organów administracji. Niedopatrzenia w tym zakresie mogą skutkować surowymi sankcjami albo wręcz nieważnością połączenia.

Ograniczenia dla obcokrajowców
 
W związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej zaszły bardzo istotne zmiany w zakresie ograniczeń w nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - generalnie zmiany te doprowadziły do daleko idącego zliberalizowania ograniczeń w obrocie nieruchomościami. Niemniej jednak w dalszym ciągu analiza konieczności uzyskania zezwolenia ministra spraw wewnętrznych i administracji (dalej MSWiA) na nabycie własności lub prawa wieczystego użytkowania nieruchomości lub udziałów/akcji spółki będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości na terenie Polski jest elementem każdego łączenia spółek prawa handlowego. Ewentualny brak zezwolenia MSWiA powoduje bowiem nieważność transakcji wymagającej takiego zezwolenia. Z tego też względu krótko przedstawiamy kryteria, od których zależy konieczność uzyskania zezwolenia MSWiA w ramach łączenia spółek.
Obowiązek uzyskania zezwolenia dotyczy cudzoziemców. Pojęcie to jest zdefiniowane obszernie w przepisach i obejmuje w szczególności: osoby fizyczne nieposiadające obywatelstwa polskiego, osoby prawne mające siedzibę za granicą.
Zezwolenia MSWiA wymaga nabycie przez cudzoziemca nieruchomości, tj. prawa własności lub prawa wieczystego użytkowania nieruchomości. Zezwolenia wymaga również nabycie, objęcie lub inna czynność prawna dotycząca udziałów/akcji spółki z siedzibą w Polsce będącej właścicielem lub wieczystym użytkownikiem nieruchomości, jeśli w wyniku takiego nabycia lub objęcia (lub innej czynności prawnej) spółka taka stanie się spółką kontrolowaną przez cudzoziemców lub jeśli spółka ta jest już kontrolowana przez cudzoziemców, ale jej udziały/akcje nabywa cudzoziemiec niebędący dotychczas jej wspólnikiem. Należy wyjaśnić, że ustawa określa kilka przypadków wyłączenia obowiązku uzyskania zezwolenia MSWiA - z punktu widzenia łączenia spółek największe praktyczne znaczenie ma wyłączenie przewidziane w art. 8 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Zgodnie z tym przepisem przedsiębiorcy państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego są zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwolenia MSWiA poza przypadkiem nabycia nieruchomości rolnych i leśnych, przez okres 12 lat od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Europejski Obszar Gospodarczy obejmuje wszystkie kraje Unii Europejskiej oraz Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Co istotne, Polska jest również członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a więc spółki mające siedzibę w Polsce (niezależnie od tego, kto je kontroluje) również korzystają z dobrodziejstwa tego wyłączenia. Skutkiem tego wyłączenia jest to, że przedsiębiorcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (w tym również spółki z siedzibą w Polsce mające status cudzoziemca) obowiązani są uzyskać zezwolenie tylko w razie nabywania nieruchomości rolnych lub leśnych i są całkowicie zwolnieni z obowiązku uzyskiwania zezwoleń na nabywanie i obejmowanie udziałów/akcji polskich spółek.
Analizując wymogi uzyskania zezwolenia MSWiA na tle połączenia spółek, przy uwzględnieniu wyłączenia od obowiązku uzyskania zezwolenia określonego w art. 8 ust. 2 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, stwierdzić trzeba, iż uzyskanie zezwolenia może dotyczyć:
- spółki przejmującej w przypadku, gdy ma ona status cudzoziemca, a w majątku spółek przejmowanych znajdują się prawa własności lub wieczystego użytkowania nieruchomości rolnych lub leśnych,
- wspólników spółek przejmowanych, gdy są oni cudzoziemcami (niebędącymi przedsiębiorcami z Europejskiego Obszaru Gospodarczego) i spełnione są łącznie następujące warunki:
       - w majątku spółki przejmującej znajdują się nieruchomości lub prawa wieczystego użytkowania nieruchomości,
     - spółka przejmująca jest cudzoziemcem, a wspólnicy spółek przejmowanych nie posiadali przed połączeniem udziałów/akcji spółki przejmującej, albo spółka przejmująca stanie się cudzoziemcem w wyniku połączenia (tj. po połączeniu cudzoziemcy osiągną w niej pozycję dominującą).
W zależności od przypadku podmiotem wnioskującym o uzyskanie zezwolenia będzie spółka przejmująca (wniosek o zezwolenie na nabycie nieruchomości spółek przejmowanych) lub wspólnicy spółek przejmowanych (wniosek o zezwolenie na nabycie akcji spółki przejmującej). W praktyce może zaistnieć potrzeba uzyskania zezwolenia zarówno przez spółkę przejmującą, jak i przez wszystkich lub część wspólników/akcjonariuszy spółek przejmowanych. Złożenie wniosku podlega opłacie 1570 złotych.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK