| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Korzyści z samozatrudnienia

Korzyści z samozatrudnienia

Zarobkowanie na własny rachunek pozwala zaoszczędzić na podatkach oraz na obowiązkowych składkach na ubezpieczenia społeczne. Samozatrudniony wykonujący działalność osobiście lub działający jako przedsiębiorca może korzystać z wyższych kosztów uzyskania przychodów albo z niższych stawek podatkowych niż pracownik.

Tak
W pana przypadku łatwo dowieść, że jest pan przedsiębiorcą, gdyż prowadzi pan działalność zarobkową, budowlaną oraz usługową we własnym imieniu w sposób zorganizowany i ciągły. Tym bardziej że działa pan nie jednoosobowo, ale efekty swojej działalności uzyskuje także z pracy osób, którym zleca pan wykonanie części obowiązków.
Także łatwo jest udowodnić, że nie jest spełniona jedna z następujących okoliczności: wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, za ich rezultat oraz wykonywanie ponosi zlecający wykonanie tych czynności, są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności, wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością. Przede wszystkim jest to ponoszenie części ryzyka gospodarczego, chociażby ze względu na zatrudnianie innych osób.
Co do zarobków z własnej pracy, to nawet gdyby uznać, że jest to działalność wykonywana osobiście, to jej przedmiotem są takie same czynności jak te, które wchodzą w zakres prowadzonej działalności. A zgodnie z prawem podatkowym umowy zlecenia czy o dzieło, których przedmiotem są działania pokrywające się z zakresem działalności podatnika, muszą być rozliczane jak inne przychody z działalności.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK