| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrażania systemu IT

Proces wdrożenia IT obejmuje zazwyczaj kilka etapów: od wyboru wykonawcy, poprzez negocjacje umowy, wdrożenie i uruchomienie pilota systemu, wdrożenie masowe, na starcie produkcyjnym skończywszy. Po końcowym etapie rozpoczyna się użytkowanie systemu, któremu zwykle towarzyszy jego utrzymanie (serwis). Każdy z tych etapów i sprawność przechodzenia kolejno przez każdy z nich odgrywa bardzo ważną rolę w powstaniu końcowego produktu - wdrożenia i działania systemu IT.

Słownik terminologiczny
 
CENY I WYNAGRODZENIE - zasadniczo na rynku IT istnieją co do zasady dwa systemy określania sposobu wynagradzania: formuła wynagrodzenia ryczałtowego lub formuła czas i materiały (time & material). Pierwsza wersja jest typowa dla wszelkiego typu umów, w których zdefiniujemy zakres i ilość prac do wykonania (czyli konstrukcji typowej dla klasycznej umowy o dzieło). Druga, oparta na zasadzie płatności za godzinę/dzień pracy konsultanta oraz zwrocie poniesionych kosztów jest stosowana w sytuacjach, gdy wykonawca angażowany jest jako wsparcie wdrożenia prowadzonego zasadniczo przez samego zamawiającego. W przypadku umów serwisowych z ustalonymi poziomami usług standardowym rozwiązaniem jest ryczałt, formuła czas i materiały dotyczy sytuacji, gdy zamawiający jedynie okazjonalnie zamawia usługę serwisową czy też usługę wsparcia, płacąc za zaangażowanie konsultanta dostawcy.
DEPOZYT KODU ŹRÓDŁOWEGO - z uwagi na niechęć dostawców do ujawniania kodu źródłowego oprogramowania swoim klientom praktyka wykształciła umowy depozytu kodu źródłowego. Polegają one na jego powierzeniu wybranej osobie trzeciej, która może udostępnić go klientowi w razie spełnienia określonych warunków, np. likwidacji dostawcy IT.
SLA (Service Level Agreement) - w przypadku umów serwisowych jest to część określająca poziom, na jakim ma być świadczona dana usługa, godziny przyjmowania zgłoszeń, czasy reakcji lub czasy napraw. W niektórych przypadkach termin ten jest używany jako synonim umowy serwisowej.
 

RADOSŁAW NOŻYKOWSKI
adwokat
BARTOSZ TOMASZEWSKI
prawnik, Kancelaria Baker & McKenzie
 

Gazeta Prawna Nr 206 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego]
z dnia 2007-10-23
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja ITAKA

Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK