| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustalić wynagrodzenie za roboty budowlane

Jak ustalić wynagrodzenie za roboty budowlane

Jednym z istotnych postanowień umowy o roboty budowlane, warunkujących jej ważność, jest określenie wynagrodzenia. Ważne, by zapisy umowy precyzowały to zagadnienie dostatecznie jasno. Spory dotyczące wysokości, trybu płatności oraz sposobu obliczenia wynagrodzenia są bowiem - obok roszczeń związanych z wadami przedmiotu umowy - najczęstszą przyczyną wszczynania przez strony procesów sądowych.

Waloryzacja wynagrodzenia
 
W związku z obserwowaną do niedawna jeszcze dynamiczną zmianą cen czynników produkcji na rynku polskim niezwykłej wagi nabiera problem waloryzacji wynagrodzenia, chroniącej wykonawcę przed skutkami żywiołowego wzrostu cen. Waloryzacja wynagrodzenia dopuszczalna jest zarówno w przypadku zwykłych umów, jak i umów o zamówienia publiczne, o czym przesądził ostatnio Urząd Zamówień Publicznych. Podstawą waloryzacji najczęściej bywają oficjalne wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny, dotyczące inflacji lub też różnych branż i rodzajów robót budowlanych bądź też pochodzące od znanych i uznanych na rynku podmiotów publikacje branżowe, wykazy lub zestawienia. Z uwagi na stosunkowo dużą różnorodność wskaźników publikowanych przez GUS konieczne jest stosowanie precyzyjnego nazewnictwa konkretnego wskaźnika oraz wysokości i okresu waloryzacji. Warunkiem dopuszczalności waloryzacji jest stworzenie w zapisach umownych mechanizmu waloryzacji, który jednoznacznie wskaże kwotę i termin waloryzacji, jakiekolwiek niedopowiedzenia są w tym względzie niedopuszczalne oraz mogą zagrozić ważności umowy. W praktyce spotyka się często zapisy nieprecyzyjne typu wykonawca może domagać się zwiększenia wynagrodzenia w razie wzrostu obciążeń podatkowych i celnych, mających wpływ na koszt realizacji inwestycji. W omawianym przypadku mamy dwojakiego rodzaju nieprecyzyjność:
- po pierwsze - nie sformułowano szczegółowo, o jakie podatki i cła chodzi,
- po drugie - nie wskazano szczegółowo, w jakiej proporcji do zmiany wysokości podatku następuje zmiana wynagrodzenia - jeżeli np. podatek akcyzowy od materiałów pędnych i smarów w trakcie realizacji umowy wzrośnie o 3 proc., to o jaką kwotę wzrasta wynagrodzenie?
Umowa musi to jednoznacznie precyzować. Ponadto celowe jest, aby postanowienia o waloryzacji wynagrodzenia formułowane były w sposób kategoryczny - „w przypadku ................ wynagrodzenie wzrasta” a nie „w przypadku .............. strony dopuszczają podwyższenie wysokości wynagrodzenia”. Tek ostatni przykład z życia wzięty w zasadzie sprowadza waloryzację do rzędu zdarzeń objętych zwykłym aneksem do umowy, bo skoro strony dopuszczają możliwość to mogą również nie osiągnąć porozumienia w tej kwestii, co czyni niniejszy zapis martwym.
PRZYKŁAD
NIEPRAWIDŁOWO UJĘTY RABAT
Przykładem nieprawidłowego ujęcia jest wprowadzenie do umowy określenia wysokości wynagrodzenia, a w innym miejscu zamieszczenie informacji o udzielonym rabacie. Powstaje wówczas zasadnicze pytanie: czy określona w umowie kwota wynagrodzenia uwzględnia już rabat, czy też dopiero należy ją odczytywać w ten sposób, iż ulega pomniejszeniu o udzielony rabat, czy też że rabat dopiero zostanie udzielony w formie bliżej nieokreślonego oświadczenia woli wykonawcy.
 
Rabaty, kredyt kupiecki
 
Spotyka się również w praktyce zawierania umów o roboty budowlane postanowienia o udzielonym rabacie, ulgach czy też kredycie kupieckim. Najczęściej oświadczenia woli o zamiarze udzielenia czy też udzieleniu ulgi bądź rabatu składane są przez wykonawcę tuż przed samym wyborem zwycięskiej oferty jako element, który może ostatecznie przesądzić o wyborze. Ulga i rabat to nieco archaiczne określenia zmniejszenia wysokości wynagrodzenia, która jest dopuszczalna na takich samych zasadach jak waloryzacja, czyli pod warunkiem absolutnie jednoznacznego określenia ulgi.
Kredyt kupiecki - jest to określenie najczęściej dotyczące dopuszczenia w umowie przedłużonego terminu płatności, najczęściej albo poprzez wprowadzenie długich, nietypowych terminów zapłaty bądź przez oświadczenie o odstąpieniu od żądania odsetek przez oznaczony okres po terminie płatności. Rozwiązania te są dopuszczalne na takich samych zasadach jak rabat - czyli warunkiem jest tu precyzyjne określenie ostatecznego terminu wymagalności - wypada jednak pamiętać, iż omawiana niżej ustawa o terminach zapłaty w obrocie handlowym nie dopuszcza ograniczania prawa żądania odsetek po upływie wskazanego w niej 30-dniowego terminu. W tej sytuacji, mimo złożenia oświadczenia o odstąpieniu od żądania odsetek lub też ustanowienia w umowie wydłużonego terminu zapłaty, uprawnionej stronie służy roszczenie o odsetki.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Pasieczna

Biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK