| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami, ma więc wartość rynkową. Osobie, która bezprawnie ją uzyska i ujawni albo wykorzysta we własnej działalności gospodarczej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Prawo przedsiębiorcy
 
Mimo że nie ma w doktrynie prawa zgody co do tego, czy ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa powinna opierać się na konstrukcji prawa podmiotowego (przedsiębiorca ma prawo do tajemnicy swego przedsiębiorstwa), czy tylko na przepisach mówiących o odpowiedzialności naruszycieli za czyny niedozwolone, to rozsądniejsza w praktyce wydaje się pierwsza konstrukcja. Daje ona szerszą ochronę przedsiębiorcy. Pozwala bowiem przyjąć, że tajemnicę przedsiębiorstwa można naruszyć także w sposób niezawiniony. Dzięki takiemu sposobowi myślenia daje się także wyjaśniać zasady obrotu informacjami stanowiącymi tajemnicę przedsiębiorstwa. Można więc przyjąć, że tajemnica przedsiębiorstwa chroniona jest zarówno przed nieuczciwymi praktykami osób trzecich (odpowiedzialność deliktowa), jak i przed przekazaniem, ujawnieniem lub wykorzystaniem cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa. Podobnie zresztą jak jest czynem nieuczciwej konkurencji jest nabycie poufnych informacji od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża to interesowi przedsiębiorcy lub narusza go. Oprócz art. 11 u.z.n.k. mówiącego o prawie podmiotowym przedsiębiorcy do tajemnicy jego przedsiębiorstwa, podstawą takiego postawienia sprawy może być art. 551 kodeksu cywilnego (k.c.) czy art. 79 prawa własności przemysłowej (p.w.p.), przewidujące możliwość zbycia i licencjonowania informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa. Można też założyć, że zakaz naruszania, czy tym samym obowiązek nienaruszania prawa przedsiębiorcy do tajemnicy jego przedsiębiorstwa dotyczy wszystkich - zarówno z mocy art. 11 ust 1 u.z.n.k. (czynem nieuczciwej konkurencji jest ujawnienie lub wykorzystanie tajemnicy przedsiębiorstwa, jeżeli narusza interes przedsiębiorcy), jak i art. 415 k.c. (każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia).
Decyzja, czy prawo do tajemnicy przedsiębiorstwa jest prawem majątkowym, czy osobisto-majątkowym ma zasadnicze znaczenie dla metody ochrony. Przyjęcie np. tezy o czysto majątkowym charakterze tego prawa nie pozwalałoby uznać go za dobro osobiste osoby prawnej. Dopuszczalna jest przy tym teza, że jeśli tajemnica przedsiębiorstwa związana jest z interesem ekonomicznym, to mamy do czynienia z interesem majątkowym, a jeśli realizuje interes osobisty, to jest to prawo niemajątkowe. Drugi przypadek bywa jednak o wiele rzadszy niż pierwszy, tym bardziej że sama definicja tajemnicy przedsiębiorstwa zawarta w art. 11 ust. 4 u.z.n.k. wymaga, by informacje te miały wartość gospodarczą i samo umiejscowienie owej tajemnicy jako składnika przedsiębiorstwa (art. 551 k.c.) dowodzi, że ma ona - poza wyjątkami - wartość materialną. Poza tym sytuacje, w których tajemnicę przedsiębiorstwa można uznać za dobro niematerialne, mogą dotyczyć jedynie informacji, które nie są tajemnicą produkcyjną ani handlową i z natury rzeczy są niezbywalne.
O tajemnicy przedsiębiorstwa nie może być mowy w przypadku prowadzenia działalności niezarobkowej, m.in. charytatywnej. Nie będzie więc tajemnicą przedsiębiorstwa tajemnica produkcyjna (np. jakaś receptura), do której ma prawo fundacja nieprowadząca działalności gospodarczej. Przedstawiciele nauki prawa podkreślają jednak, że ustalenie, czy jakiś podmiot prowadzi działalność gospodarczą, jest bardziej kwestią natury faktycznej niż związaną ze spełnieniem formalności polegających na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej czy rejestru przedsiębiorców.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK