| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami, ma więc wartość rynkową. Osobie, która bezprawnie ją uzyska i ujawni albo wykorzysta we własnej działalności gospodarczej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Różna terminologia
 
Różnorodność terminologiczna, a nawet pewien chaos wynikający z tego, że poszczególne akty prawne inaczej określają informacje poufne i rozmaicie traktują ich ochronę pokazuje, z jakimi problemami mogą spotkać się przedsiębiorcy. Kiedy powstaje problem naruszenia tajemnicy ich przedsiębiorstwa lub kiedy stają wobec zarzutu naruszenia tajemnicy innego przedsiębiorcy pytają, czy informacja poufna, informacja posiadająca wartość gospodarczą, tajemnica przedsiębiorstwa, tajemnica handlowa, know-how i wszelkie inne - ich zdaniem informacje niejawne - to przynajmniej w pewnym zakresie to samo. Otóż tajemnica przedsiębiorstwa, bez względu na to, jak jest nazywana, zazwyczaj jest informacją, która ma wartość handlową. A ma ją przede wszystkim wtedy, kiedy jest nieujawniona i dlatego właśnie daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami. O wartości handlowej konkretnej informacji przesądza nie tyle nakład poczyniony w celu jej uzyskania, ile okoliczność, że dotyczy ona działalności konkretnego przedsiębiorcy, i że może być w przez niego wykorzystywana.
Jeżeli nawet różne akty prawne używają odmiennej terminologii i mówią o wiadomościach dotyczących przedsiębiorstw albo o prawach własności intelektualnej o poufnej naturze, albo o innych aspektach tajemnicy handlowej, to można uznać, że pod tymi wszystkimi pojęciami kryje się informacja nieujawniona w rozumieniu art. 39 TRIPS.
Warto przy tym pamiętać, że tajemnicę przedsiębiorstwa mogą stanowić nie tylko rozwiązania nadające się do zastosowania, lecz także wiadomości o fiasku prób czy badań. Dzieje się tak dlatego, że mogą one zaoszczędzić innemu przedsiębiorcy nakładów na eksperymenty idące w tym kierunku.
 
Poufność informacji
 
Polskie prawo, podobnie jak i unijne, posługuje się różnorodną terminologią na oznaczenie informacji chronionych. Mówi o tajemnicy przedsiębiorstwa, tajemnicach produkcyjnych i handlowych czy nieujawnionych do informacji publicznej informacjach technicznych lub technologicznych. I tu również, podobnie jak w prawie unijnym trzeba uznać, że skoro ochrona wszelkich tajemnic przedsiębiorcy ma w gruncie rzeczy służyć uczciwej konkurencji, to nadrzędnym uregulowaniem dotyczącym ochrony poufnych informacji jest art. 11 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (u.z.n.k.). Mówi on o tajemnicy przedsiębiorstwa i jest zgodny z porozumieniem TRIPS, przy czym zawiera otwarty katalog informacji chronionych. Można przyjąć, że nie jest chronioną tym przepisem tajemnica przedsiębiorstwa taka, która nie może być wykorzystana w działalności przedsiębiorstwa uprawnionego przedsiębiorcy albo jakiegokolwiek innego.
Na gruncie prawa polskiego informacja przestaje być poufna w momencie jej upublicznienia. To ujawnienie do wiadomości publicznej pojawia się, gdy informacja może być dla każdego łatwo dostępna (nie musi być już wszystkim rzeczywiście znana). Poza tym można przyjąć, że wobec powszechnej dostępności informacji - m.in. przez internet - nie stosuje się tu ograniczenia terytorialnego. Ujawnienie na stronach www. czy nawet w zagranicznej prasie można więc uznać za podanie do publicznej wiadomości także w Polsce. Zgodnie natomiast z prawem wspónotowym (art. 39 TRIPS) informacja przestaje być poufna już z chwilą, kiedy staje się dostępna dla profesjonalistów. Nie musi być zatem nawet im znana. Ponieważ jednak państwa członkowskie UE mogą podjąć dalej idące środki ochrony, niż to wynika z TRIPS, choć pod warunkiem, że nie będzie to sprzeczne z postanowieniami tego porozumienia, to należy przyjąć, że prawo polskie lepiej chroni informacje nieujawnione. Ważne jest też, że poufności informacji nie niweczy upowszechnienie jej drugorzędnego fragmentu. Niemniej kiedy zostanie ujawniona tylko część informacji pozwalająca stworzyć rozwiązanie, które zawiera chroniona informacja (chociażby w drodze odtwórczej analizy), to także możemy niekiedy mówić o jej ujawnieniu. Niemniej przedsiębiorca nie musi w jakiś szczególnie wyszukany sposób strzec swoich tajemnic. Wystarczą rozsądne i przyjęte w danej dziedzinie środki zabezpieczenia. To samo dotyczy klauzul umownych. Jeżeli nawet z umowy o pracę nie wynika konieczność zachowywania pewnych receptur lub rozwiązań technicznych stosowanych w przedsiębiorstwie w tajemnicy przed ogółem zatrudnionych i klientów, to o woli ich nierozpowszechniania można wnioskować z okoliczności. Wystarczy, że przedsiębiorca trzyma stosowne dokumenty w sejfie. Inne jednak będą rozsądne środki zabezpieczenia w małej firmie, a inne w dużej spółce (tu zazwyczaj konieczne jest wprowadzanie pisemnych zobowiązań zachowania poufności). W razie jednak naruszenia (np. gdy pracownicy podejmą we własnym przedsiębiorstwie wytwarzanie identycznych lub podobnych produktów) wykazanie, że zastosowane środki były odpowiednie, będzie za każdym razem wymagało oceny konkretnego przypadku.
Można też założyć, że jeśli przedsiębiorca nie podejmuje środków zabezpieczenia, to zrzekł się prawa do konkretnej, niechronionej tajemnicy swego przedsiębiorstwa. Jeżeli więc dysponent poufnej informacji zaniedba wpisania odpowiedniej klauzuli do umowy zobowiązującej kontrahenta do zachowania tajemnicy (np. gdy chodzi o licencję), to może utracić uprawnienie z art. 11 u.z.n.k., mimo że będzie nadal miał do dyspozycji roszczenia odszkodowawcze wynikające z kontraktu.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK