| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami, ma więc wartość rynkową. Osobie, która bezprawnie ją uzyska i ujawni albo wykorzysta we własnej działalności gospodarczej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny definiuje tajemnice przedsiębiorstwa lub handlowe jako wszystkie fakty, okoliczności lub procesy związane z danym przedsiębiorstwem, które nie są powszechnie znane, a dostępne jedynie ograniczonemu gronu osób. Ponadto w uzasadnionym interesie przedsiębiorstwa powinno być nierozpowszechnianie tajemnicy.
Tym samym tajemnica musi być przyporządkowana konkretnemu przedsiębiorstwu. Jeżeli jakiś fakt znany jest także innym firmom lub nawet całemu rynkowi, to nie mamy do czynienia z tajemnicą handlową.
Ponadto informacja, która miałaby być tajemnicą, może być dostępna tylko ograniczonemu gronu osób, a nie znana powszechnie. O powszechności informacji nie można mówić, gdy procesy produkcyjne znają osoby zatrudnione w firmie. Byłoby tak tylko wtedy, kiedy do informacji łatwy dostęp miałby bez szczególnych trudności każdy. Nie można więc mówić o tajemnicy handlowej, gdy jakiś fakt zostanie opublikowany w prasie fachowej lub zamieszczony w internecie.
Fakt, że przedsiębiorstwo chce utrzymać jakąś informację w tajemnicy, musi być widoczny. Jest tak np. wtedy, kiedy dokumenty udostępniane są tylko ograniczonej grupie osób w zakładzie, gdy nie mają do nich dostępu osoby nieupoważnione lub gdy są opatrzone klauzulą o poufności. Powszechnie stosowaną metodą jest także podpisywanie oświadczeń o zachowaniu tajemnicy lub zawieranie stosownych klauzul w umowach o pracę (non-disclosure-agreements). Zachowaniu tajemnicy służą też programy komputerowe, które można uruchomić tylko przy pomocy hasła. Zachowanie tajemnicy służy uzyskiwaniu przewagi konkurencyjnej.
Sekrety przedsiębiorstwa to cenne informacje handlowe, takie jak strategie biznesowe, plany marketingowe, treść ksiąg handlowych, kalkulacje kosztowo-cenowe, zgłoszenia patentowe, dane technologiczne, projekty badawczo-rozwojowe. Tajemnicę handlową stanowi z reguły również lista klientów przedsiebiorstwa. Jeśli jednak zawiera ona jedynie adresy obecnych i potencjalnych klientów i można ją stworzyć bez większych trudności na podstawie ogólnie dostępnych danych, to taki zbiór danych nie może być tajemnicą handlową.
Tajemnice handlowe, w przeciwieństwie do patentów, nie podlegają rejestracji. Ochrona tajemnic handlowych nie podlega ograniczeniom czasowym.
Prawo niemieckie chroni przedsiębiorcę przed nieautoryzowaną publikacją i wykorzystaniem tajemnicy handlowej przez osoby nieupoważnione. Nie ma jednak przeszkód, które zabraniałyby rekonstruowania osiągnięć technicznych na podstawie powszechnie dostępnych informacji. Dopuszczalna jest też analiza odtwórcza, która miałaby służyć późniejszemu naśladownictwu.
Tajemnice handlowe podlegają w Niemieczech ochronie i prawa cywilnego, i karnego.
Zgodnie z prawem cywilnym podmiot ma najpierw prawo do dochodzenia roszczenia o zaniechanie naruszeń w przyszłości i roszczenia o odszkodowanie. Ponadto możliwa jest zapłata kary umownej, o ile taka została w umowie ustalona (przede wszystkim w klauzuli o poufności non-disclosure-agreements). Kara umowna to z góry określona kwota, którą należy zapłacić w przypadku naruszenia tajemnicy handlowej.
Na gruncie prawa karnego karze podlega zarówno przekazywanie tajemnic handlowych osobom trzecim, jak i nielegalne pozyskiwanie tajemnic handlowych, np. przez kradzież dokumentów oraz wykorzystywanie lub przekazywanie tajemnic handlowych bez wiedzy i przyzwolenia przedsiębiorcy, do którego one należą. Karą za takie przestępne działanie może być grzywna, a także więzienie do lat trzech.

Damian Wypior
adwokat niemiecki z kancelarii Bunk-alliance w Worms

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK