| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Prawidłowe sporządzenie pozwu, obliczenie opłat sądowych i ich uiszczenie, oznaczenie stron procesu - to elementy, które decydują o tym, czy postępowanie zostanie wszczęte przez sąd. Niezachowanie jednego z tych wymogów może spowodować zwrot pozwu, a w konsekwencji np. przedawnienie roszczenia.

Postępowanie upominawcze
 
Nakaz upominawczy jest dużo słabszym instrumentem i tak naprawdę stanowi tylko propozycję polubownego załatwienia sprawy, z której pozwany może, ale nie musi skorzystać. Stosujemy tu omówione już zasady wnoszenia pozwu - w tym tryb postępowania naprawczego. Jak wskazał SN w postanowieniu z 28 listopada 1969 r. (sygn. akt I CZ 140/69, OSNC z 1970 r. nr 12, poz. 224): sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym nie może być zwrócony pozwanemu wskutek niedołączenia przez niego odpisu sprzeciwu dla strony przeciwnej.
W postępowaniu upominawczym sąd działa z urzędu - wydaje nakaz, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego, a w innych sprawach, jeżeli przepis szczególny tak stanowi. Nakaz nie może jednak być wydany, jeżeli roszczenie jest oczywiście bezzasadne, przytoczone okoliczności budzą wątpliwość, zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego, gdy miejsce pobytu pozwanego nie jest znane albo gdyby doręczenie mu nakazu nie mogło nastąpić w kraju. Wtedy sprawa od razu jest kierowana na rozprawę.
W wypadku zasadności roszczenia sąd nakazuje pozwanemu, żeby w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo w tym terminie wniósł sprzeciw. Pozwanemu doręcza się nakaz zapłaty wraz z pozwem i pouczeniem o zaskarżeniu. W omawianym postępowaniu środkiem zaskarżenia jest sprzeciw, który od zarzutów różni się skutkami - w efekcie zaskarżenia nakaz upominawczy traci moc, czyli jest traktowany tak, jakby nigdy nie był wydany, a sprawa toczy się od nowa. Pismo zawierające sprzeciw wnosi się do sądu, który wydał nakaz, a w przypadku nakazu wydanego przez referendarza - do sądu, przed którym wytoczono powództwo. Wymogi formalne wyglądają bardzo podobnie - trzeba pamiętać o formularzach, jeśli mamy do czynienia z postępowaniem uproszczonym.
Jeżeli dwutygodniowy termin do zaskarżenia już upłynął, trzeba mimo wszystko wnieść opłacony sprzeciw i złożyć jednocześnie wniosek o przywrócenie terminu. Trzeba pamiętać o tym, by w takiej sytuacji nie składać zażalenia - wniosek o przywrócenie terminu jest bowiem oparty na twierdzeniu o prawidłowym działaniu sądu, a zażalenie wręcz przeciwnie. Stąd trzeba dobrze rozważyć takie procesowe zagranie. Sąd nadaje nakazowi klauzulę wykonalności z urzędu niezwłocznie po jego uprawomocnieniu się. Wydanie z naruszeniem art. 498 k.p.c. nakazu w postępowaniu upominawczym zamiast w nakazowym, z pouczeniem o prawie wniesienia sprzeciwu i o utracie przez ten nakaz mocy w razie zgłoszenia w terminie sprzeciwu, wywołuje skutki przewidziane w art. 504 k.p.c., a zatem z jednej strony zaskarżony nakaz traci moc, a z drugiej niezaskarżony ma skutki prawomocnego wyroku.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK