| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Prawidłowe sporządzenie pozwu, obliczenie opłat sądowych i ich uiszczenie, oznaczenie stron procesu - to elementy, które decydują o tym, czy postępowanie zostanie wszczęte przez sąd. Niezachowanie jednego z tych wymogów może spowodować zwrot pozwu, a w konsekwencji np. przedawnienie roszczenia.

Pozew w postępowaniu nakazowym
 
Podstawową sprawą przy wnoszeniu pozwu w postępowaniu nakazowym lub upominawczym jest prawidłowe sporządzenie tego pisma i dołączenie do niego odpowiednich dokumentów, które pozwolą sądowi na wydanie orzeczenia na posiedzeniu niejawnym. Na pełnomocnikach (nie tylko profesjonalnych) ciążą w tym zakresie wzmocnione wymogi, a każdy nawet niewielki błąd może skutkować zwrotem pozwu. Zgodnie bowiem z art. 130 par. 1 k.p.c., jeżeli pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący (zarządzeniem) wzywa stronę, pod rygorem zwrócenia pisma, do poprawienia, uzupełnienia lub opłacenia go w terminie tygodniowym. Zdarza się tak np., gdy brak jest podpisu pod pozwem lub nie została dołączona odpowiednia liczba odpisów. Brakiem nie będzie jednak niedołączenie do pozwu nakazowego dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej (uchwała SN z 1 grudnia 1998 r. sygn. akt III CZP 52/98, OSNC z 1999 r. nr 5, poz. 90).
Adwokata lub radcę prawnego nie usprawiedliwia mylne oznaczenie pisma. Od profesjonalnego prawnika należy bowiem oczekiwać, że znane są mu podstawowe zasady systemu zaskarżania orzeczeń w postępowaniu cywilnym. Powinien też wiedzieć, że od postanowienia sądu II instancji niebędącego postanowieniem w przedmiocie odrzucenia pozwu albo umorzenia postępowania kończących postępowanie w sprawie, kasacja nie przysługuje, niezależnie od tego, czy wydane ono zostało w formie odrębnego postanowienia, czy też postanowienie w tym przedmiocie zamieszczone zostało w wyroku.
W razie złożenia przez profesjonalnego prawnika kasacji, zamiast zażalenia, nie można też uznać tego za mylne oznaczenie pisma procesowego, pozwalające na nadanie mu biegu i rozpoznanie w trybie właściwym (postanowienie SN z 13 października 2005 r. (sygn. akt IV CZ 89/05, niepublikowane). Warto też wskazać na postanowienie SN z 9 marca 2000 r. (sygn. akt V CZ 28/00, niepublikowane), w którym SN stwierdził: art. 130 par. 1 zdanie drugie k.p.c. nie znajduje zastosowania w sytuacji, gdy adwokat (radca prawny) obleka wnoszony środek odwoławczy w formę zażalenia lub innego środka prawnego, zamiast nadać mu kształt i znamiona kasacji (art. 393 k.p.c.). Mamy bowiem wtedy do czynienia nie z mylnym oznaczeniem pisma procesowego, lecz z dokonaniem innej czynności procesowej. Stosując wskazane zasady do analizowanych sytuacji, należy przyjąć, że każda zatem pomyłka w oznaczeniu pisma i właściwego trybu może zakończyć się zwrotem pozwu.
Po bezskutecznym upływie terminu do poprawy przewodniczący zwraca pismo stronie i zarządzenie to można zaskarżyć zażaleniem. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, a poprawione lub uzupełnione w terminie wywołuje skutki od chwili pierwszego wniesienia. Z kolei zgodnie z art. 1301 par. 11 k.p.c. jeżeli pismo, które powinno być wniesione na urzędowym formularzu (np. pozew nakazowy lub upominawczy w postępowaniu uproszczonym), nie zostało wniesione na takim formularzu lub nie może otrzymać prawidłowego biegu na skutek niezachowania innych warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę do jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie tygodniowym, przesyłając pismo. Wezwanie powinno wskazywać wszystkie braki oraz zawierać pouczenie o tym, że w razie bezskutecznego upływu terminu lub ponownego złożenia wadliwego pisma przewodniczący je zwróci. Zarzuty oraz sprzeciw od nakazu zapłaty sąd odrzuca postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK