| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.

Możliwość odwołania
 
Adresat może przez przyjęcie oferty bez nieuzasadnionego opóźnienia doprowadzić do zawarcia umowy określonej jej treści (art. 66 par. 2 k.c.). Tym samym oferent w zasadzie nie może zapobiec już takiemu kontraktowi, chyba że odwołanie oferty dojdzie do oblata jednocześnie z ofertą lub nawet wcześniej (art. 61 par. 1 k.c.). W stosunkach między przedsiębiorcami natomiast oferta może być odwołana - jeszcze przed zawarciem umowy - tylko wtedy, kiedy oświadczenie o odwołaniu zostanie złożone przed wysłaniem przez drugą stronę oświadczenia o przyjęciu oferty (art. 662 par. 1 k.c.). Nie jest to jednak możliwe, jeżeli w samej ofercie zapisano, że nie można jej odwołać albo gdy określono w niej termin jej przyjęcia.
Inne zasady i pojęcia obowiązują w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, rządzącym się prawem zamówień publicznych. Ustawa ta mówi o wycofaniu oferty (nie o odwołaniu). Wykonawca ma więc prawo wycofać lub zmienić ofertę przed upływem terminu do jej złożenia (art. 84 ust. 1 p.z.p.).
 
Oferta elektroniczna
 
Szczególny przypadek stanowi oferta złożona elektronicznie. W gruncie rzeczy chodzi nie o samą ofertę, lecz o nośnik, przez który zostaje złożone oświadczenie woli. Niemniej związanie nią zależy od niezwłocznego potwierdzenia jej otrzymania przez adresata (art. 661 par. 1 k.c.). W przypadku obrotu profesjonalnego, z ofertą elektroniczną wiążą się dodatkowo obowiązki informacyjne. Zgodnie z art. 661 par. 4 k.c. nie chodzi jednak o porozumiewanie się za pomocą poczty elektronicznej czy SMS-ów przesyłanych przez telefon komórkowy, gdy składający oświadczenie sam formułuje jego treść i adresuje wiadomość. Ta szczególna regulacja znajdzie zastosowanie w razie posługiwania się stroną www, kiedy to składający ofertę nie formułuje oświadczenia albo nie wskazuje adresata, lecz używa udostępnionego na stronie programu. Tak to działa np. w sklepach internetowych.
Z ORZECZNICTWA STAŁA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA
O stałości stosunków w rozumieniu przepisu art. 682 k.c. można mówić w sytuacji, gdy strony związane są pewnymi umowami gospodarczymi w dłuższym okresie (kooperacji, franchisingu itp.), powodującymi stałą współpracę gospodarczą między stronami. Natomiast incydentalne umowy danego typu, zawierane pomiędzy stronami co jakiś czas nie mieszczą się w pojęciu stałych stosunków w rozumieniu omawianej regulacji prawnej i nie dają podstaw do jej stosowania, gdy nie prowadzą do powstania stałej współpracy gospodarczej.
(wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 18 marca 2004 r., sygn. akt I ACa 1238/03)
ORZECZENIE MILCZĄCA AKCEPTACJA
Przyjęcie oferty jest oświadczeniem woli. Milczenie zaś może być uznane za przejaw oświadczenia woli wyrażającego zgodę. Może to mieć miejsce w takiej sytuacji, w której osoba niezaprzeczająca mogła i powinna była zająć merytoryczne stanowisko w tej kwestii.
(wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 24 września 1991 r., sygn. akt I ACr 358/91)
Niezwłoczne potwierdzenie otrzymania oferty elektronicznej jest dodatkową przesłanką związania oferenta, niezależną od jego woli. Trzeba jednak pamiętać, że potwierdzenie nie stanowi przyjęcia oferty, a jedynie informację, że oblat ją otrzymał. Potwierdzenie może być złożone w dowolnej formie, nie tylko elektronicznej, także np. przez telefon. Zawsze jednak powinno nastąpić niezwłocznie. Termin liczy się od chwili, gdy oferta została wprowadzona do serwera adresata w ten sposób, że oblat mógł ją w każdym czasie ściągnąć do swego komputera i wyświetlić na monitorze w czytelnej postaci. Jeśli zaś nie odpowiedziałby pozytywnie na taką ofertę w rozsądnym terminie, umowa nie zostałaby zawarta. A gdyby zareagował z opóźnieniem, jego odpowiedź należałoby rozumieć jako nową ofertę i odwrócenie ról. Oblat stałby się oferentem.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Siwek Gaczyński & Partners

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK