| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.

Możliwość odwołania
 
Adresat może przez przyjęcie oferty bez nieuzasadnionego opóźnienia doprowadzić do zawarcia umowy określonej jej treści (art. 66 par. 2 k.c.). Tym samym oferent w zasadzie nie może zapobiec już takiemu kontraktowi, chyba że odwołanie oferty dojdzie do oblata jednocześnie z ofertą lub nawet wcześniej (art. 61 par. 1 k.c.). W stosunkach między przedsiębiorcami natomiast oferta może być odwołana - jeszcze przed zawarciem umowy - tylko wtedy, kiedy oświadczenie o odwołaniu zostanie złożone przed wysłaniem przez drugą stronę oświadczenia o przyjęciu oferty (art. 662 par. 1 k.c.). Nie jest to jednak możliwe, jeżeli w samej ofercie zapisano, że nie można jej odwołać albo gdy określono w niej termin jej przyjęcia.
Inne zasady i pojęcia obowiązują w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, rządzącym się prawem zamówień publicznych. Ustawa ta mówi o wycofaniu oferty (nie o odwołaniu). Wykonawca ma więc prawo wycofać lub zmienić ofertę przed upływem terminu do jej złożenia (art. 84 ust. 1 p.z.p.).
 
Oferta elektroniczna
 
Szczególny przypadek stanowi oferta złożona elektronicznie. W gruncie rzeczy chodzi nie o samą ofertę, lecz o nośnik, przez który zostaje złożone oświadczenie woli. Niemniej związanie nią zależy od niezwłocznego potwierdzenia jej otrzymania przez adresata (art. 661 par. 1 k.c.). W przypadku obrotu profesjonalnego, z ofertą elektroniczną wiążą się dodatkowo obowiązki informacyjne. Zgodnie z art. 661 par. 4 k.c. nie chodzi jednak o porozumiewanie się za pomocą poczty elektronicznej czy SMS-ów przesyłanych przez telefon komórkowy, gdy składający oświadczenie sam formułuje jego treść i adresuje wiadomość. Ta szczególna regulacja znajdzie zastosowanie w razie posługiwania się stroną www, kiedy to składający ofertę nie formułuje oświadczenia albo nie wskazuje adresata, lecz używa udostępnionego na stronie programu. Tak to działa np. w sklepach internetowych.
Z ORZECZNICTWA STAŁA WSPÓŁPRACA GOSPODARCZA
O stałości stosunków w rozumieniu przepisu art. 682 k.c. można mówić w sytuacji, gdy strony związane są pewnymi umowami gospodarczymi w dłuższym okresie (kooperacji, franchisingu itp.), powodującymi stałą współpracę gospodarczą między stronami. Natomiast incydentalne umowy danego typu, zawierane pomiędzy stronami co jakiś czas nie mieszczą się w pojęciu stałych stosunków w rozumieniu omawianej regulacji prawnej i nie dają podstaw do jej stosowania, gdy nie prowadzą do powstania stałej współpracy gospodarczej.
(wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z 18 marca 2004 r., sygn. akt I ACa 1238/03)
ORZECZENIE MILCZĄCA AKCEPTACJA
Przyjęcie oferty jest oświadczeniem woli. Milczenie zaś może być uznane za przejaw oświadczenia woli wyrażającego zgodę. Może to mieć miejsce w takiej sytuacji, w której osoba niezaprzeczająca mogła i powinna była zająć merytoryczne stanowisko w tej kwestii.
(wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z 24 września 1991 r., sygn. akt I ACr 358/91)
Niezwłoczne potwierdzenie otrzymania oferty elektronicznej jest dodatkową przesłanką związania oferenta, niezależną od jego woli. Trzeba jednak pamiętać, że potwierdzenie nie stanowi przyjęcia oferty, a jedynie informację, że oblat ją otrzymał. Potwierdzenie może być złożone w dowolnej formie, nie tylko elektronicznej, także np. przez telefon. Zawsze jednak powinno nastąpić niezwłocznie. Termin liczy się od chwili, gdy oferta została wprowadzona do serwera adresata w ten sposób, że oblat mógł ją w każdym czasie ściągnąć do swego komputera i wyświetlić na monitorze w czytelnej postaci. Jeśli zaś nie odpowiedziałby pozytywnie na taką ofertę w rozsądnym terminie, umowa nie zostałaby zawarta. A gdyby zareagował z opóźnieniem, jego odpowiedź należałoby rozumieć jako nową ofertę i odwrócenie ról. Oblat stałby się oferentem.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK