| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.


Czy złożenie oferty kontrahentowi z Rosji będzie miało podobne skutki jak złożenie oferty kontrahentowi w Polsce?

Odmienności oferty w prawie rosyjskim - jeśli porównywać je w tej dziedzinie z polskim - wynikają z bardzo sformalizowanego charakteru obrotu gospodarczego w tym kraju oraz ze szczególnych obowiązków, jakie państwo nakłada na przedsiębiorców. Skutek tego jest taki, że umowy zawarte w formie prostej wymiany oświadczeń (oferty i akceptu) zdarzają się niezwykle rzadko. Zazwyczaj złożenie oferty odbywa się przez przesłanie projektu umowy, przy czym często postanowienia istotne, takie jak cena, zawarte są w załączniku. Przedsiębiorcy otrzymujący w ten sposób oferty od podmiotów rosyjskich powinni unikać sytuacji, w których pomimo braku uzgodnienia istotnych warunków (znajdujących się w załączniku) podpisują umowę główną, a załącznik ma stanowić przedmiot negocjacji. Zgodnie bowiem z orzecznictwem rosyjskich sądów arbitrażowych (odpowiednik polskich powszechnych sądów gospodarczych), podpisanie umowy głównej z jednoczesnym przesłaniem protokołu rozbieżności co do załącznika, może zostać uznane za zawarcie umowy w treści proponowanej przez oferenta. Stąd - gdy oferta ma postać projektu - najlepszym rozwiązaniem jest wskazanie w odpowiedzi precyzyjnie warunków, które pozostały do uzgodnienia, a które polski przedsiębiorca akceptuje.

Czy umowa może zostać uznana za zawartą pomimo braku formalnego przyjęcia oferty?

Przepis art. 438 ust. 3 rosyjskiego kodeksu cywilnego (grażdanskij kodeks - dalej g.k.) przewiduje sytuacje, w których przyjęcie oferty następuje przez czynności dorozumiane, czyli przez zachowanie adresata wskazujące na fakt jej akceptacji. Wśród czynności powodujących dorozumiane przyjęcie oferty w prawie rosyjskim szczególną rolę odgrywa zapłata. I o ile fakt, że sądy rosyjskie uznają zapłatę należności wynikającej z faktury za dorozumiane przyjęcie oferty, można uznać za naturalny, to brak zapłaty - pomimo innych działań adresata wskazujących na dorozumiane przyjęcie oferty często przesądzający o uznaniu, że nie doszło do akceptacji oferty, wydaje się oryginalny.

O czym warto pamiętać, wchodząc na rosyjski rynek?

Zgodnie z prawem rosyjskim czynności między osobami prawnymi powinny być dokonywane w formie pisemnej (art. 161 ust. 1 g.k.). Konsekwencją niezachowania tej formy jest brak możliwości przeprowadzenia dowodu ze świadków na okoliczność zawarcia umowy i jej warunków (art. 162 ust. 1 g.k.). Dlatego składając ofertę przedsiębiorcom rosyjskim, warto pamiętać o wymianie pism, jeżeli oczekiwanym rezultatem ma być zawarcie umowy podlegającej prawu rosyjskiemu.
Oferty w rozumieniu prawa rosyjskiego nie stanowią cenniki ani inne dokumenty o podobnym charakterze, o ile nie wynika z nich, że autor wyraża wolę zawarcia określonej umowy. Warto wszakże pamiętać, że sam fakt skierowania informacji do nieograniczonego kręgu osób nie wyklucza potraktowania jej jako oferty - art. 437 g.k. Dopuszczalne jest bowiem złożenie tzw. oferty publicznej, w związku z którą umowa musi zostać zawarta z każdą osobą, która wyrazi taką wolę. Warto o tym pamiętać, redagując ogłoszenia, reklamy itp. dokumenty o charakterze publicznym. Trzeba się bowiem pilnować, by z ich treści nie wynikała wola zawarcia umowy.

MAREK CZARNIECKI

radca prawny, wspólnik Kancelarii Nowakowski i Wspólnicy o/Białystok

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK