| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej

Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej

Spółka cywilna cieszy się wśród przedsiębiorców niesłabnącą popularnością. Uważają, że łatwo ją założyć i prowadzić. Tymczasem w praktyce nie jest to takie proste. Przepisy regulujące spółkę cywilną okazują się lakoniczne, a ich wykładnia przysparza trudności nawet prawnikom. Dodatkowo sytuację komplikuje współwłasność łączna - podstawa stosunków majątkowych w spółce.

Stosunki zewnętrzne i wewnętrzne
 
Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel może domagać się zapłaty od któregokolwiek z nich - wybierając np. tego, który daje najlepszą gwarancję spłaty zadłużenia. Nie jest przy tym związany żadnymi preferencjami. Jak stanowi art. 366 par. 1 k.c., kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych (solidarność dłużników). Aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani. I tak tytułem przykładu możemy wskazać, że bez znaczenia dla solidarnej odpowiedzialności podatników za zobowiązania podatkowe spółki cywilnej pozostaje okoliczność, że fakturę dokumentującą sprzedaż towaru stanowiącego własność spółki oraz faktury korygujące dokumentujące zwrot towaru wcześniej sprzedanego spółce podpisał tylko jeden ze wspólników. Po prostu w takiej sytuacji ten podpis jest wystarczający do zobowiązania wszystkich wspólników. Trzeba na to uważać, ponieważ może okazać się, że wspólnik będzie musiał płacić, nawet nie mając świadomości istnienia konkretnego zobowiązania.
Solidarnej odpowiedzialności za długi spółki wynikające z zobowiązań powstałych w czasie jej istnienia nie uchyla fakt jej rozwiązania. Warto też podkreślić, że w dochodzeniu należności wierzyciel nie jest ograniczony koniecznością sięgnięcia do majątku spółki. Tak naprawdę nawet to określenie, choć ustawowe, jest nieprecyzyjne - chodzi przecież o wspólny majątek wspólników. W każdym razie jest możliwa sytuacja, w której wierzyciel po uzyskaniu wyroku opiewającego na wszystkich dłużników przeprowadzi egzekucję tylko wobec jednego wspólnika i to tylko z jego majątku osobistego. Jak więc widzimy, ten element jest słabością spółki cywilnej. W żaden sposób nie chroni ona bowiem wspólników przed odpowiedzialnością za długi związane z działalnością spółki. Jest ona zatem bardzo ciekawą formą, jeśli wszystko idzie dobrze. Jeśli jednak trudno jest prognozować świetlaną przyszłość - lepiej otworzyć firmę w bardziej zaawansowanym prawnie stadium (np. spółka z o.o.). Odpowiedzialność za długi rozkłada się również interesująco w czasie. Otóż jeśli nowy wspólnik przystąpił do spółki, to nie odpowiada on za zobowiązania zaciągnięte przed jego przystąpieniem. Jeśli natomiast wspólnik odchodzi, to idą z nim również długi dotyczące działalności.
PRZYKŁAD
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA DŁUGI SPÓŁKI
Jeden z kontrahentów spółki wytoczył byłemu wspólnikowi sprawę o zapłatę całej należności, jaka przysługiwała mu względem spółki. Będzie on musiał zapłacić, chociaż nie jest już wspólnikiem, a potem wystąpić o zwrot odpowiednich kwot do współdłużników (byłych wspólników). Podstawą funkcjonowania spółki cywilnej jest bowiem solidarna odpowiedzialność za jej zobowiązania, która to zasada dotyczy wszystkich długów powstałych w czasie istnienia spółki, choćby nawet były one dochodzone po jej unicestwieniu.
PRZYKŁAD
PRÓBA UCHYLENIA ODPOWIEDZIALNOŚCI
Wspólnicy spółki cywilnej umówili się, że uchylają solidarną odpowiedzialność wspólników spółki za jej zobowiązania. Ale takie zwolnienie z odpowiedzialności będzie miało znaczenie tylko w stosunkach i rozliczeniach wewnętrznych.
Umowa zawarta między wspólnikiem w zakresie przejęcia lub zwolnienia z odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania spółki wywiera skutki prawne jedynie między wspólnikami (np. w zakresie regresu). Nie powoduje natomiast żadnych skutków prawnych w stosunku do osób trzecich.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK