| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Ewidencja VAT
 
Podatnicy zwolnieni od podatku ze względu na fakt, że nie przekroczyli limitu stanowiącego równowartość 10 tys. euro, są zobowiązani do prowadzenia tylko ewidencji sprzedaży za dany dzień. Zaewidencjonowanie sprzedaży nie może w takim przypadku nastąpić później niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi takiej ewidencji lub prowadzi ją w sposób nierzetelny, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi wartość niezaewidencjonowanej sprzedaży w drodze oszacowania. Ustali również podatek przy zastosowaniu stawki 22 proc., bez prawa obniżenia kwoty podatku należnego.
W przypadku podatników, którzy nie korzystają ze zwolnienia z VAT, konieczne jest prowadzenie pełnej ewidencji. Ustawa o VAT przewiduje, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku oraz zwolnionych podmiotowo, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą: kwoty określone w art. 90 ustawy o VAT, dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokość podatku należnego, kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
JAK OPODATKOWAĆ ZAKUP OD OSOBY PRYWATNEJ
Podatek od czynności cywilnoprawnych przy umowach zakupu rzeczy ruchomych wynosi 2 proc. ceny. Jeżeli występuje w przypadku określonego zakupu np. aukcji internetowej obowiązek zapłaty podatku, wówczas wiąże się to również z obowiązkiem złożenia deklaracji PCC w urzędzie skarbowym właściwym dla kupującego. Od 1 stycznia 2007 r. jedynie na kupującym ciąży obowiązek złożenia deklaracji PCC i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
CZY OPODATKOWAĆ ZAKUP OD PODATNIKA VAT
Jeżeli sprzedający jest podatnikiem VAT (nawet zwolnionym z VAT ze względu na obroty do 10 tys. euro rocznie), wówczas kupujący nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych ani składania deklaracji PCC. W takiej sytuacji znajdą się zakupy od: firm (przedsiębiorców); instytucji; osób fizycznych, które uzyskują przychody ze sprzedaży rzeczy, a której jednak w świetle ustawy o VAT powinny się zarejestrować jako podatnicy VAT (czynni lub zwolnieni).
 
Sprzedaż przez kasę
 
Prowadzenie handlu w internecie to nie tylko obowiązki związane z rozliczaniem i płaceniem oraz składaniem deklaracji w zakresie VAT. W niektórych sytuacjach może się okazać, że konieczne będzie zainstalowanie kasy fiskalnej w przypadku, gdy podatnicy nie skorzystają ze zwolnienia z kas przysługującego dla sprzedaży towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi). Sprzedaż taka korzysta ze zwolnienia, gdy zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, a z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie dostawy zapłata dotyczyła. W zakresie sprzedaży wysyłkowej towarów korzystanie ze zwolnienia możliwe jest tylko przez podatników, którzy niezależnie od innych wymogów dotyczących zwolnienia z ewidencjonowania prowadzą szczegółową ewidencję dowodów zapłaty, na podstawie której można ustalić również dane (w tym adres) osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. Gdy podatnik nie skorzysta z tego zwolnienia, może korzystać z zasad ogólnych dotyczących zwolnienia.
Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obowiązek taki powstanie w sytuacji, gdy wartość obrotów na rzecz osób fizycznych w danym roku podatkowym przekroczy określone wartości. Obecnie limity te dotyczą okresu od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 r.
Obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej powstanie w sytuacji, gdy wartość obrotów u podatników kontynuujących działalność gospodarczą na rzecz osób fizycznych przekroczy 40 tys. zł. W przypadku nowo powstałych podatników limit ten wynosi 20 tys. zł. W niektórych jednak przypadkach zwolnień od obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów, np. przy dostawie:
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten,
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego,
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których sprzedaż nie może korzystać ze zwolnienia od podatku,
- nagranych, z zapisanymi danymi lub zapisanymi pakietami oprogramowania komputerowego (w tym również sprzedawanymi łącznie z licencją na użytkowanie): płyt CD, DVD, kaset magnetofonowych, taśm magnetycznych (w tym kaset wideo), dyskietek, kart pamięci, kartridży.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK