| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Opłacanie podatku dochodowego
 
Jak już wyjaśniłam, podatnicy działający w sieci, których sprzedaż nosi znamiona działalności gospodarczej, będą musieli od każdej sprzedaży płacić podatek.
Z punktu widzenia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwe jest osiąganie dochodów zarówno ze sprzedaży rzeczy, jak i z działalności gospodarczej w zakresie handlu. Również ta ustawa zawiera definicję działalności gospodarczej. Zgodnie z jej przepisami pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzona we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9 tej ustawy, czyli m.in. do źródła, jakim jest sprzedaż rzeczy. Gdy wymienione cechy nie zostaną spełnione, nie będzie można mówić o prowadzeniu działalności gospodarczej.
Sprzedaż rzeczy wykonywana w sposób zorganizowany będzie mieć miejsce w sytuacji, gdy sprzedający będzie wykorzystywać np. magazyn czy biuro albo inne składniki majątku przeznaczone czy przystosowane do sprzedawania rzeczy na aukcjach; stałe kontakty z firmami kurierskimi; stałe kontakty z dostawcami czy z nabywcami towarów; osoby trzecie do pomocy, również z najbliższej rodziny.
Sprzedaż rzeczy wykonywana w sposób ciągły będzie mieć miejsce, gdy sprzedający będzie w sposób ciągły zawierać umowy sprzedaży, czy też np. wystawiać przedmioty na aukcjach. Ciągłość działalności będzie zachowana również w przypadku prowadzenia działalności sezonowo. W takich przypadkach działalność może być zawieszana stosownie do okresów przerw w prowadzeniu firmy. Jednak trzeba tu podkreślić, że przerwa jednodniowa czy tygodniowa w transakcjach internetowych nie będzie automatycznie oznaczać, że dana osoba nie prowadzi działalności w sposób ciągły.
W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że sprzedaż rzeczy w internecie, np. na aukcjach internetowych, nie w ramach działalności gospodarczej również podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak w tej sytuacji istotne znaczenie będzie miał okres, po którym towar jest sprzedawany, liczony od momentu jego zakupu. Zgodnie bowiem z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT źródłami przychodów jest m.in. odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie.
Prowadzenie firmy w sieci, podobnie jak w przypadku przedsiębiorstw tradycyjnych, należy rozpocząć od jej zarejestrowania w urzędzie miasta lub gminy lub Krajowym Rejestrze Sądowym oraz w urzędzie skarbowym. Konieczne będzie postaranie się o REGON oraz numer identyfikacji podatkowej, czyli NIP (ewentualnie jego aktualizację, jeśli podatnik ma już NIP).
 
Dochód do opodatkowania
 
Obowiązki podatkowe w zakresie podatku dochodowego nie zależą od kwoty dochodu, ale od okoliczności jego uzyskiwania. Jeżeli sprzedaż prowadzona jest w celu zarobkowym, tzn. z nastawieniem na zysk, to nie ma znaczenia, że z powodu sposobu czy rozmiaru prowadzonej działalności zarobkowej koszty stałe przekraczają zyski ze sprzedaży. Zatem w sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy świadomie przez podatnika wykonywana byłaby w sposób ciągły i zorganizowany (zakup rzeczy do dalszej odsprzedaży), tj. posiadałaby znamiona pozarolniczej działalności gospodarczej, to podatnik ma obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej i przychody z tego tytułu należy opodatkować według zasad odnoszących się do działalności gospodarczej.
Omawiając obowiązki w zakresie PIT, trzeba wspomnieć jeszcze o jednej kwestii, a mianowicie o zaliczkach podatkowych. Podatnicy osiągający dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej są zobowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.
Warto tu dodać, że dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania. Jeżeli jednak podatnik na koniec miesiąca sporządza remanent towarów, surowców i materiałów pomocniczych lub naczelnik urzędu skarbowego zarządzi sporządzenie takiego remanentu, dochód ustala się według zasad określonych w art. 24 ust. 2 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem u podatników osiągających dochody z działalności gospodarczej i prowadzących księgi przychodów i rozchodów dochodem z działalności jest różnica pomiędzy przychodem a kosztami uzyskania, powiększona o różnicę pomiędzy wartością remanentu końcowego i początkowego towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków, jeżeli wartość remanentu końcowego jest wyższa niż wartość remanentu początkowego lub pomniejszona o różnicę pomiędzy wartością remanentu początkowego i końcowego, jeżeli wartość remanentu początkowego jest wyższa.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK