| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Cechy działalności
 
Rozważania na temat obowiązków podatkowych związanych z prowadzeniem działalności w internecie należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, kiedy będziemy mieli do czynienia z działalnością gospodarczą. W znalezieniu odpowiedzi pomocna będzie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Oznacza to, że dokonywanie transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły będzie uznane za prowadzenie działalności gospodarczej w sieci. Warto w tym miejscu podkreślić, że w ocenie, czy zostały podjęte czynności zmierzające bezpośrednio do rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, należy uwzględniać wszelkie okoliczności sprawy, w tym także zamiar (wolę) osoby prowadzącej działalność gospodarczą - podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 2005 r. (sygn. akt I UK 80/05; publikowany w OSNP z 2006 r. nr 19-20, poz. 309). W konsekwencji podatnik prowadzący działalność w taki właśnie sposób powinien zarejestrować swoją firmę.
Na użytek natomiast opodatkowania działalności należy sięgnąć do definicji działalności gospodarczej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług.
Praktyka jednak nie zawsze bywa oczywista. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie nie będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik działalność gospodarczą w internecie prowadzi czy też nie. Aby ustalić, jaki rodzaj działalności jest prowadzony, czy sporadyczny czy ciągły, urzędy skarbowe i sądy biorą pod uwagę, czy:
- handel podlega rejestracji w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- handel stanowi zasadnicze źródło dochodów sprzedającego czy jedynie źródło uboczne,
- handel prowadzony jest w celach zarobkowych (tzn. czy celem sprzedającego jest generowanie zysku, czy pozbycie się towaru),
- handel dotyczy przedmiotów zakupionych w celu dalszej odsprzedaży,
- działalność podlega zgłoszeniu dla celów VAT.
KTO JEST PRZEDSIĘBIORCĄ
Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
JAKIE OBOWIĄZKI WYNIKAJĄ Z HANDLU INTERNETOWEGO
- konieczność rejestracji działalności
- odprowadzanie należnych podatków (np. PIT, VAT)
- prowadzenie ewidencji podatkowo-księgowej
- dopełnienie obowiązków sprawozdawczych
- wpłacanie innych obciążeń (np. składek ZUS).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anita Pardej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK