| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Cechy działalności
 
Rozważania na temat obowiązków podatkowych związanych z prowadzeniem działalności w internecie należy zacząć od odpowiedzi na pytanie, kiedy będziemy mieli do czynienia z działalnością gospodarczą. W znalezieniu odpowiedzi pomocna będzie ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 tej ustawy działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Oznacza to, że dokonywanie transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły będzie uznane za prowadzenie działalności gospodarczej w sieci. Warto w tym miejscu podkreślić, że w ocenie, czy zostały podjęte czynności zmierzające bezpośrednio do rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej, należy uwzględniać wszelkie okoliczności sprawy, w tym także zamiar (wolę) osoby prowadzącej działalność gospodarczą - podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 25 listopada 2005 r. (sygn. akt I UK 80/05; publikowany w OSNP z 2006 r. nr 19-20, poz. 309). W konsekwencji podatnik prowadzący działalność w taki właśnie sposób powinien zarejestrować swoją firmę.
Na użytek natomiast opodatkowania działalności należy sięgnąć do definicji działalności gospodarczej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawie o podatku od towarów i usług.
Praktyka jednak nie zawsze bywa oczywista. Mogą zdarzyć się sytuacje, gdzie nie będzie można jednoznacznie stwierdzić, czy podatnik działalność gospodarczą w internecie prowadzi czy też nie. Aby ustalić, jaki rodzaj działalności jest prowadzony, czy sporadyczny czy ciągły, urzędy skarbowe i sądy biorą pod uwagę, czy:
- handel podlega rejestracji w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej,
- handel stanowi zasadnicze źródło dochodów sprzedającego czy jedynie źródło uboczne,
- handel prowadzony jest w celach zarobkowych (tzn. czy celem sprzedającego jest generowanie zysku, czy pozbycie się towaru),
- handel dotyczy przedmiotów zakupionych w celu dalszej odsprzedaży,
- działalność podlega zgłoszeniu dla celów VAT.
KTO JEST PRZEDSIĘBIORCĄ
Przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.
JAKIE OBOWIĄZKI WYNIKAJĄ Z HANDLU INTERNETOWEGO
- konieczność rejestracji działalności
- odprowadzanie należnych podatków (np. PIT, VAT)
- prowadzenie ewidencji podatkowo-księgowej
- dopełnienie obowiązków sprawozdawczych
- wpłacanie innych obciążeń (np. składek ZUS).
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK