| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Wiele z osób działających w sieci nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń wynikających z niedeklarowania podstaw opodatkowania. W serwisach aukcyjnych mamy do czynienia z wieloma rodzajami sprzedawców. Są to w wielu przypadkach legalnie działające wyłącznie w sieci podmioty gospodarcze, które w pełni prawidłowo dokonują rozliczeń z urzędami skarbowymi nie narażając się na konsekwencje. Mamy do czynienia również z przedsiębiorcami, którzy poszerzają swoją ofertę o sprzedaż w sieci, bądź traktujących internet jako dodatkową reklamę produktów. Jest to kategoria podmiotów legalnych. Z drugiej zaś strony możemy mieć do czynienia z zarejestrowanymi podmiotami, które deklarują sprzedaż tradycyjną, zatajając jednocześnie przed fiskusem sprzedaż w sieci, oraz z podmiotami działającymi w szarej strefie, które nie zgłaszają się do opodatkowania ze złej woli bądź nieświadomości. Organy podatkowe i skarbowe kierują swoją aktywność w celu wyeliminowania nieuczciwych sprzedawców naruszających przepisy podatkowe oraz zasady uczciwej konkurencji. Organy podlegające Ministerstwu Finansów posiadają dobrze przeszkoloną kadrę pracowników w zakresie pracy z wykorzystaniem informacji zawartych w internecie oraz możliwości techniczne wystarczające na stopniowe eliminowanie niekorzystnych z punktu widzenia Skarbu Państwa zjawisk w sieci.
Osoby dokonujące sprzedaży na portalach aukcyjnych powinny mieć świadomość, kiedy mamy do czynienia z działalnością gospodarczą. Możemy to ustalić odpowiadając sobie na następujące pytania: czy handel podlega rejestracji w świetle przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, czy sprzedaż w sieci stanowi zasadnicze źródło dochodów sprzedającego czy też stanowi źródło uboczne, czy handel prowadzony jest wyłącznie w celu uzyskiwania dochodów, a nie pozbycia się używanych zbędnych przedmiotów. Ważną kwestią jest opodatkowanie VAT i ustalenie, czy prowadzona przez daną osobę sprzedaż podlega zgłoszeniu do opodatkowania tym podatkiem.
Każda osoba sprzedająca w sieci, w tym z wykorzystaniem portali aukcyjnych, powinna mieć świadomość, że dokonując sprzedaży więcej niż w pojedynczych przypadkach rzeczy zakupionych w celu dalszej odsprzedaży w sieci z zyskiem, powinny dokonać rejestracji działalności gospodarczej. Niedokonanie tej czynności może skutkować poważnymi konsekwencjami w zakresie ustalenia podatku dochodowego od osób fizycznych, jak również wymiarem w zakresie podatku od towarów i usług. Niezależnie od tego grożą wysokie kary wynikające z kodeksu karnego skarbowego, a konkretnie z art. 54 kodeksu, zgodnie z którym podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych, co aktualnie może stanowić przy minimalnej kwocie stawki dziennej do 22 464 zł grzywny, natomiast przy przyjęciu maksymalnej stawki nawet do 8 985 600 zł. Przy wykroczeniach opisanych w tym artykule maksymalną grzywną jest kwota 18 720 zł.

ZBIGNIEW WILIŃSKI
ekspert podatkowy, Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK