| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gastronomiczną, musi się liczyć ze standardowymi obowiązkami ewidencyjnymi, podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Może się przy tym spodziewać stałych kontroli bezpieczeństwa serwowanej żywności. I jeśli wyrządzi konsumentowi szkodę, to będzie odpowiadał on, a nie producent żywności.

Wymagania lokalowe
 
Budynki i pomieszczenia zakładów gastronomicznych muszą znajdować się w dobrym stanie technicznym i spełniać wymagania sanitarne i higieniczne oraz związane z ochroną środowiska. Muszą być także utrzymywane w czystości. Budynki i pomieszczenia zakładów powinno się projektować i budować tak, by:
- umożliwić odpowiednią obsługę, czyszczenie lub dezynfekcję, zapewnić minimalizowanie zanieczyszczeń z powietrza oraz zagwarantować odpowiednią przestrzeń roboczą umożliwiającą wykonywanie wszystkich operacji w warunkach higienicznych;
- chronić przed gromadzeniem się brudu w pomieszczeniach, uniemożliwić stykanie się żywności z materiałami toksycznymi i wykluczyć przenoszenie się tych trucizn do żywności oraz wyeliminować tworzenie się niepożądanej pleśni na powierzchni żywności;
- umożliwić stosowanie dobrej praktyki higienicznej (GHP), w tym ochronę przed zanieczyszczeniami krzyżowymi.
Do zanieczyszczenia krzyżowego dochodzi jeżeli:
- nie została zachowana rozdzielność przechowywania surowców (np. surowego mięsa) i produktów gotowych przeznaczonych do wydania konsumentowi (np. wędlin),
- używa się tego samego sprzętu do obróbki wstępnej (brudnej) i właściwej (czystej),
- pracownik zajmował się obróbką surowca, a następnie bez dokładnego wymycia rąk ma bezpośredni kontakt z potrawą gotową, przeznaczoną do wydania konsumentowi.
Zakład nie może być zlokalizowany w strefie stałego zanieczyszczenia i powinien być oddzielony od lokalu mieszkalnego. Podłogi powinny być gładkie, bez uszkodzeń, wykonane z łatwo zmywalnego, nienasiąkliwego oraz nieśliskiego materiału. Pomieszczenia produkcyjne powinny mieć odpowiednie nachylenie - w kierunku wpustów kanalizacyjnych. Również ściany i sufity powinny być gładkie, łatwe do utrzymania w czystości, szczelne, zabezpieczone przed kondensacją pary i rozwojem pleśni, pomalowane na jasne kolory. Pomieszczenia produkcyjne i narażone na wilgoć oraz zanieczyszczenia powinny być pokryte łatwo zmywalnym materiałem. Okna i inne otwory powinny być łatwe do otwierania i utrzymania w czystości oraz wykonane w taki sposób, by minimalizować osadzanie się brudu. Powinny być wyposażone w zabezpieczenia przeciw owadom (siatki, ekrany, klimatyzacja). Drzwi muszą być szczelne, łatwo zmywalne.
 
Jakie wyposażenie
 
We wszystkich pomieszczeniach, w których odbywa się proces produkcyjny, powinny być umywalki do mycia rąk z wodą zimną i gorącą oraz pełnym wyposażeniem (mydłem płynnym oraz środkiem dezynfekcyjnym). Należy również zapewnić ręczniki. Toalety powinny być oddzielone od pomieszczeń, w których odbywa się produkcja lub przetwórstwo żywności. Szatnie dla pracowników muszą mieć wydzielone części bądź szafki na odzież i przedmioty osobistego użytku oraz odzież roboczą pracowników. Należy również zapewnić dostateczną liczbę urządzeń sanitarnych.
Oświetlenie naturalne i sztuczne powinno odpowiadać wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy. Punkty oświetlenia elektrycznego powinny mieć nietłukące się osłony oraz konstrukcje umożliwiające łatwe ich czyszczenie.
Blaty stołów i lady powinny być wykonane z twardego materiału, muszą być gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Maszyny i urządzenia - wykonane z materiałów nietoksycznych, niekorodujących, niewchodzących w reakcje ze składnikami żywności. Materiały te nie mogą wydzielać zapachów ani powodować zmiany smaku żywności. Zakład musi dysponować odpowiednią ilością urządzeń i sprzętu do obróbki żywności oraz zapewnić warunki chłodnicze do przechowywania surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów. Zakłady powinny posiadać zmywalnie naczyń kuchennych i sprzętu produkcyjnego, zmywalnię naczyń stołowych oraz zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »