| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, kupując nieruchomość na wolnym rynku, musi nie tylko sprawdzić jej księgę wieczystą, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, ale także, czy właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobi, może odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Przedsiębiorca nie ponosi takiego ryzyka, biorąc udział w przetargach organizowanych przez gminę, starostę - w imieniu Skarbu Państwa lub przez komornika.

Licytacja komornicza
 
Przedsiębiorcy często biorą udział w licytacji organizowanej przez komornika. To dlatego że w przypadku nabycia takiej nieruchomości nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za zaległe zobowiązania podatkowe i odsetki od tych zobowiązań podatkowych byłego właściciela.
Przedsiębiorca przystępujący do przetargu musi złożyć rękojmię w wysokości jednej dziesiątej części sumy oszacowania. Na pierwszej licytacji najniższa cena, za którą nieruchomość można nabyć (cena wywołania), wynosi trzy czwarte sumy oszacowania.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu sąd wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy sądu cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy sąd może też przedłużyć termin uiszczenia ceny nabycia, nie może on jednak przekroczyć miesiąca.
Jeżeli nabywca nie zapłaci w terminie ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Komornik podaje do wiadomości obecnych:
- przedmiot przetargu;
- cenę wywołania;
- sumę rękojmi;
- termin uiszczenia ceny nabycia;
- ciążące na nieruchomości zaległości w podatkach państwowych oraz innych daninach publicznych, jeżeli wysokość tych sum jest zgłoszona, z wyjaśnieniem, które z nich obciążają nabywcę bez zaliczenia na cenę nabycia;
- prawa obciążające nieruchomość, które będą utrzymane w mocy (np. służebności);
- wynikające z akt zmiany w stanie faktycznym i prawnym nieruchomości, jeżeli zaszły po jej opisie i oszacowaniu.
Jeśli na przetargu nabywcę reprezentuje pełnomocnik, musi okazać pełnomocnictwo do tej czynności stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym nie wymagają poświadczenia.
Do tego by przetarg się odbył, wystarczy stawienie się jednego licytanta. Przetarg odbywa się ustnie. Postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Zaofiarowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaofiarował cenę wyższą. Po ustaniu postąpień komornik, uprzedzając obecnych, że po trzecim obwieszczeniu dalsze postąpienia nie będą przyjęte, obwieszcza trzykrotnie ostatnio zaofiarowaną cenę, po czym zamyka przetarg i wymienia licytanta, który zaofiarował cenę najwyższą.
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK