| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, kupując nieruchomość na wolnym rynku, musi nie tylko sprawdzić jej księgę wieczystą, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, ale także, czy właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobi, może odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Przedsiębiorca nie ponosi takiego ryzyka, biorąc udział w przetargach organizowanych przez gminę, starostę - w imieniu Skarbu Państwa lub przez komornika.

Pułapki użytkowania wieczystego
 
Przedsiębiorca może nabyć nieruchomość na własność lub w użytkowanie wieczyste. Własność jest prawem najszerszym, nieograniczonym. Właściciel nieruchomości może ją sprzedać, zapisać w testamencie, obciążyć i nikogo nie musi pytać o zgodę.
Użytkownik wieczysty jest posiadaczem zależnym. Może wprawdzie przysługujące mu prawo zbyć, obciążyć, zapisać w testamencie bliskim, musi jednak się liczyć z ograniczeniami. Grunt w użytkowanie wieczyste oddawany jest na określony czas - pod budownictwo mieszkaniowe - zazwyczaj na 99 lat; a pod działalność gospodarczą - na co najmniej 40 lat.
Użytkownik wieczysty przez cały okres użytkowania wieczystego wnosi opłaty roczne. Ich wysokość uzależniona jest od przeznaczenia gruntu. Wynosi ona 1 proc. wartości gruntu - gdy nieruchomość przeznaczana jest pod budownictwo mieszkaniowe, i 3 proc wartości gruntu - gdy przeznaczana jest pod usługi, handel, produkcję. Opłaty roczne wnosi się do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Nie pobiera się jej tylko za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Opłata roczna za użytkowanie wieczyste gruntu - ustalona wobec zbywcy - wiąże każdego kolejnego nabywcę tego prawa.
Użytkowanie wieczyste wygasa z upływem okresu ustalonego w umowie. W razie wygaśnięcia tego prawa użytkownikowi wieczystemu przysługuje wynagrodzenie za wzniesione przez niego (zgodnie z umową) lub nabyte na własność budynki i inne urządzenia. Powinno być ono równe ich wartości określonej na dzień wygaśnięcia użytkowania wieczystego.
Organ wykonawczy gminy, powiatu, województwa może też żądać rozwiązania umowy użytkowania wieczystego przed upływem ustalonego okresu - jeśli użytkownik wieczysty korzysta z tej nieruchomości w sposób sprzeczny z ustalonym w umowie, a w szczególności, jeżeli nie zabudował jej w ustalonym terminie. W razie rozwiązania umowy zwraca się pierwszą opłatę wniesioną z tytułu użytkowania wieczystego oraz sumę opłat rocznych wniesionych z tego tytułu za niewykorzystany okres użytkowania wieczystego.
 
Działka rolna z ograniczeniami
 
Przedsiębiorca, który chce prowadzić np. działalność wytwórczą w rolnictwie (przetwórstwo owoców, warzyw), może nabyć na ten cel nieruchomość rolną. Na sfinalizowanie takiej transakcji będzie musiał jednak poczekać - w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej - bez względu na jej powierzchnię - Agencji Nieruchomości Rolnych przysługuje prawo pierwokupu. Nie ma przy tym znaczenia, czy działka jest zabudowana czy też nie.
WAŻNE
NIEWAŻNOŚĆ UMOWY
Jeśli Agencja Nieruchomości Rolnych nie zostanie powiadomiona o umowie, w stosunku do której przysługuje jej prawo pierwokupu - będzie ona z mocy prawa nieważna. Z powództwem o stwierdzenie nieważności umowy mogą wystąpić osoby mające w tym interes prawny oraz Agencja Nieruchomości Rolnych.
Zamiast zwykłej umowy sprzedaży - kupujący i sprzedający nieruchomość zawierają przed notariuszem umowę warunkową. Taką umowę notariusz przesyła do Agencji, która w ciągu miesiąca od daty otrzymania aktu notarialnego musi zdecydować, czy skorzysta z prawa pierwokupu. Gdyby tak się stało - Agencja nabywa nieruchomość za cenę i na zasadach określonych wcześniej w umowie warunkowej. Jeżeli Agencja nie wykona przysługującego jej uprawnienia - strony będą mogły zawrzeć umowę ostateczną.
Agencja nie ma prawa pierwokupu nieruchomości, które są wprawdzie użytkami rolnymi, ale w planach zagospodarowania przestrzennego lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu są przeznaczone np. pod budownictwo. Ograniczeniom tym nie podlegają również nieruchomości będące lasem.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gabriela Borek

Księgowa z wieloletnią praktyką, niezależny konsultant z dziedziny rachunkowości, finansów i analizy finansowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK