| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.

Cesja praw z umowy
 
Przelew wierzytelności, zwany też cesją, to jeden ze sposobów zmiany wierzyciela. I choć wierzytelność i dług to dwie strony tego samego zagadnienia, to przejęcie długu, który wynika z tego samego stosunku zobowiązaniowego co wierzytelność, wymaga dodatkowej czynności prawnej.
PRZYKŁAD
KLAUZULA O PRZENIESIENIU WIERZYTELNOŚCI
Wierzytelności wynikające z niniejszej umowy mogą być przenoszone na rzecz innych osób, ale za zgodą drugiej strony.
Czym innym niż cesja jest świadczenie na rzecz osoby trzeciej. Taka konstrukcja została przewidziana w art. 9 ustawy o własności lokali. Przepis ten mówi, że w umowie deweloperskiej może zostać wskazana inna osoba niż strona umowy, na rzecz której ma zostać przeniesione prawo odrębnej własności lokalu.
Strony umowy deweloperskiej mogą postanowić, że wierzytelności z niej wynikające mogą być przenoszone na inne osoby lub nie albo że będzie to możliwe, ale za zgodą drugiej strony. Gdyby w grę miała wchodzić ta ostatnia ewentualność, to powinna ona zostać zasygnalizowana w treści umowy, z której wynika wierzytelność, ponieważ w przeciwnym razie nie wywoła skutków względem nabywcy wierzytelności.

Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk
 

Gazeta Prawna Nr 117/2007 [Dodatek Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-06-19
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Struzik

Dyrektor Zarządzający internetowego serwisu pracy MonsterPolska.pl, polskiego oddziału międzynarodowej grupy Monster.com.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »