| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.

Na rachunek escrow
 
Rozsądnie jest umówić się z deweloperem, że wnoszone przez kupującego kwoty na poczet budowy będą trafiały na rachunek powierniczy (escrow), który powinien zapewniać bezpieczeństwo obu stronom. Trzeba w tym celu podpisać umowę z bankiem. Następnie nabywca nieruchomości wpłaca na takie konto umówione kwoty, a bank zobowiązuje się, że w określonym momencie, np. po osiągnięciu oznaczonych etapów budowy, będzie przelewał pieniądze na konto dewlopera. Tym samym kupujący zyskuje gwarancję, że jego pieniądze nie zostaną zużyte na inny cel, a sprzedający, że kontrahent nie wycofa gotówki bez jego zgody. Przydatna jest wówczas w umowie między budującym i kupującym klauzula mówiąca o terminach wpłat poszczególnych rat.
PRZYKŁAD
KLAUZULA O WPŁACIE NA RACHUNEK
Terminy wpłat będą uważane za dotrzymane, jeżeli rachunek ... (numer) zostanie uznany kwotą stanowiącą równowartość należnej raty w terminie zgodnym z niniejszą umową (po zakończeniu kolejnych etapów budowy).
 
Termin
 
W umowie rezerwacyjnej można określić termin zakończenia budowy, wymieniając kwartał roku. W dalszych umowach powinno się jednak dokładniej określać tę chwilę, podobnie jak i termin rozpoczęcia budowy. Ten ostatni ma to znaczenie, że pozwala kontrolować postęp prac i dotrzymywanie kolejnych terminów. Deweloperzy najczęściej zobowiązują się do zakończenia budowy z upływem określonej liczby miesięcy od jej rozpoczęcia, dlatego można zdefiniować w umowie tę chwilę - zgodnie z prawem budowlanym - jako podjęcie prac przygotowawczych na terenie budowy i oznaczyć ów dzień przez upływ określonego czasu od uzyskania pozwolenia na budowę.
Strony powinny też zapisywać, w jakich warunkach terminy rozpoczęcia i zakończenia budowy mogą zostać przesunięte.
PRZYKŁAD
KLAUZULA O PRZESUNIĘCIU TERMINU
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, potwierdzonych wpisem do dziennika budowy, uniemożliwiających wykonywanie robót budowlanych zgodnie ze sztuką i w terminie określonym w harmonogramie stanowiącym załącznik do niniejszej umowy, zakończenie budowy może zostać stosownie przesunięte. Nie bardziej jednak niż o... (liczba tygodni lub miesięcy). O zmianie tej nabywca zostanie poinformowany w sposób określony w par. ... niniejszej umowy.
W razie zaistnienia okoliczności wymienionych w par. ... niniejszej umowy strony podpiszą aneks określający nowy termin zakończenia budowy oraz ewentualną zmianę ceny, jeśli będzie uzasadniona okolicznościami powodującymi opóźnienie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK