| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.

Na rachunek escrow
 
Rozsądnie jest umówić się z deweloperem, że wnoszone przez kupującego kwoty na poczet budowy będą trafiały na rachunek powierniczy (escrow), który powinien zapewniać bezpieczeństwo obu stronom. Trzeba w tym celu podpisać umowę z bankiem. Następnie nabywca nieruchomości wpłaca na takie konto umówione kwoty, a bank zobowiązuje się, że w określonym momencie, np. po osiągnięciu oznaczonych etapów budowy, będzie przelewał pieniądze na konto dewlopera. Tym samym kupujący zyskuje gwarancję, że jego pieniądze nie zostaną zużyte na inny cel, a sprzedający, że kontrahent nie wycofa gotówki bez jego zgody. Przydatna jest wówczas w umowie między budującym i kupującym klauzula mówiąca o terminach wpłat poszczególnych rat.
PRZYKŁAD
KLAUZULA O WPŁACIE NA RACHUNEK
Terminy wpłat będą uważane za dotrzymane, jeżeli rachunek ... (numer) zostanie uznany kwotą stanowiącą równowartość należnej raty w terminie zgodnym z niniejszą umową (po zakończeniu kolejnych etapów budowy).
 
Termin
 
W umowie rezerwacyjnej można określić termin zakończenia budowy, wymieniając kwartał roku. W dalszych umowach powinno się jednak dokładniej określać tę chwilę, podobnie jak i termin rozpoczęcia budowy. Ten ostatni ma to znaczenie, że pozwala kontrolować postęp prac i dotrzymywanie kolejnych terminów. Deweloperzy najczęściej zobowiązują się do zakończenia budowy z upływem określonej liczby miesięcy od jej rozpoczęcia, dlatego można zdefiniować w umowie tę chwilę - zgodnie z prawem budowlanym - jako podjęcie prac przygotowawczych na terenie budowy i oznaczyć ów dzień przez upływ określonego czasu od uzyskania pozwolenia na budowę.
Strony powinny też zapisywać, w jakich warunkach terminy rozpoczęcia i zakończenia budowy mogą zostać przesunięte.
PRZYKŁAD
KLAUZULA O PRZESUNIĘCIU TERMINU
W razie niesprzyjających warunków atmosferycznych, potwierdzonych wpisem do dziennika budowy, uniemożliwiających wykonywanie robót budowlanych zgodnie ze sztuką i w terminie określonym w harmonogramie stanowiącym załącznik do niniejszej umowy, zakończenie budowy może zostać stosownie przesunięte. Nie bardziej jednak niż o... (liczba tygodni lub miesięcy). O zmianie tej nabywca zostanie poinformowany w sposób określony w par. ... niniejszej umowy.
W razie zaistnienia okoliczności wymienionych w par. ... niniejszej umowy strony podpiszą aneks określający nowy termin zakończenia budowy oraz ewentualną zmianę ceny, jeśli będzie uzasadniona okolicznościami powodującymi opóźnienie.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

APRIL Polska Service sp. z o.o.

Multiagencja ubezpieczeniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »