| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.


W miejscowości, w której prowadzę przedsiębiorstwo, działa firma deweloperska, która oferuje lokale w pasażach handlowych. Po obejrzeniu folderów i przejrzeniu dokumentów urzędowych podpisałem umowę. Wpłaciłem pieniądze i czekałem. Termin odbioru się przedłużał. W końcu dowiedziałem się, że firma deweloperska nie rozpocznie robót ze względu na trudności finansowe. Co mam zrobić?

Zastosowanie znajdą tu przepisy kodeksu cywilnego (w szczególności art. 471 i nast.). Zgodnie z nimi deweloper jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. Jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, deweloper (dłużnik) odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności. Nieważne jest takie zastrzeżenie w umowie, że dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie.
Umowa deweloperska jest umową nienazwaną w rozumieniu prawa cywilnego. Zobowiązanie dewelopera stanowi wybudowanie na nieruchomości i przeniesienie po wybudowaniu i wydzieleniu konkretnych nieruchomości lokalowych wraz z udziałami w nieruchomości gruntowej lub w prawie jej wieczystego użytkowania oraz we własności części wspólnych budynku, mianowicie części służących do wspólnego użytkowania. Ponadto ustanowienie zarządu budynkiem. Zamawiający zaś zobowiązany jest do zapłaty ceny w całości.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 9 lipca 2003 r., sygn. akt IV CKN 305/01) deweloper odpowiada za szkodę wynikłą z niewykonania zobowiązania, czyli za sytuację, w której jego świadczenie nie zostało w ogóle spełnione, tzn. nie został postawiony budynek i nie doszło do wyodrębnienia lokali i przeniesienia ich na rzecz zamawiających nabywców. Szkodę zamawiającego stanowi uszczerbek majątkowy, rozumiany jako różnica między aktualnym stanem majątku wierzyciela a stanem hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby zobowiązanie zostało wykonane. W przedstawionej przez czytelnika sprawie mamy do czynienia z ewidentnym niewykonaniem umowy. Deweloper nie wybudował budynku i nie wydzielił lokali. Z opisu sytuacji wynika też, że deweloper nie wykonał zobowiązania ze swej winy. W tej sytuacji czytelnikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody z tytułu niewykonania przez dewelopera umowy. Szkoda powinna być naprawiona w pełnej wysokości. Stanowi ją w tym przypadku uszczerbek majątkowy rozumiany jako różnica między aktualnym stanem jego majątku a stanem hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby zobowiązanie zostało wykonane.
Czytelnik może więc wystąpić przeciwko deweloperowi z pozwem o odszkodowanie.

Aleksandra Marszałek

doktorant Uniwersytetu Śląskiego, aplikant radcowski

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

tel./fax: +48 (22) 635 46 00

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK