| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Ograniczenie liczby kontroli
 
Zasada jest, że równocześnie nie może być podjęta i prowadzona więcej niż jedna kontrola działalności przedsiębiorcy. Ale ustawa o swobodzie działalności gospodarczej przewiduje wyjątek od tego zakazu. Przedsiębiorca nie może się skutecznie bronić przed kolejną kontrolą prowadzoną w tym samym czasie w jego firmie wówczas, gdy:
- ratyfikowane umowy międzynarodowe przewidują brak takiego zakazu,
- przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla prowadzonego przeciwko przedsiębiorcy śledztwa lub dochodzenia,
- odrębne przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia kontroli w toku prowadzonego już postępowania dotyczącego przedsiębiorcy,
- przeprowadzenie kontroli jest uzasadnione zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego,
-  kontrola dotyczy zasadności zwrotu podatku VAT i jest prowadzona przed prowadzeniem tego zwrotu,
- przeprowadzenie kontroli nakazują przepisy prawa wspólnotowego o ochronie konkurencji lub przepisy prawa wspólnotowego w zakresie ochrony interesów finansowych Wspólnoty Europejskiej,
- kontrola dotyczy zwrotu podatku VAT na podstawie przepisów o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
W wymienionych wyżej przypadkach może być prowadzona kontrola w firmie, nawet wówczas, gdy została ona już objęta kontrolą innego organu. Natomiast w przypadkach niewymienionych - organ kontroli musi odstąpić od podjęcia czynności kontrolnych i ustalić nowy termin kontroli z przedsiębiorcą. W praktyce zazwyczaj żaden z organów kontroli nie odstępuje w takim przypadku od kontroli. Przedsiębiorca powinien więc wnieść skargę do zwierzchnika kontrolujących go inspektorów.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Minka .pl

oferuje ekologiczne tapety ścienne drukowane w technologii lateksowej HP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »