| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Kontrole tylko na legitymację
 
Tylko w wyjątkowych przypadkach inspektor może dokonać kontroli na podstawie legitymacji, która okazywana jest przedsiębiorcy. Następuje to, gdy w momencie rozpoczęcia kontroli nie ma wystawionego upoważnienia do jej rozpoczęcia. Musi być ono jednak doręczone przedsiębiorcy w terminie późniejszym.
Gdyby już w trakcie trwania kontroli nastąpiła zmiana inspektora, to wówczas nowy pracownik organu kontrolnego, który zastąpi go przy dalszym wykonywaniu kontroli w firmie, musi mieć odrębne upoważnienie. Zmiana osoby inspektora nie może uzasadniać wydłużenia ustalonego wcześniej terminu zakończenia kontroli.
Nie ma żadnego znaczenia, z jakiego powodu nastąpiła zmiana inspektora. Przyczyny mogą być różne, na przykład: śmierć, długotrwała choroba, przejście pracownika organu kontroli na emeryturę albo rentę, zwolnienie z pracy, przejście do wykonywania innych obowiązków, odsunięcie od wykonywania kontroli na przykład na skutek skargi kontrolowanego przedsiębiorcy.
Przy zmianie inspektora w trakcie kontroli prowadzonej w firmie pewne czynności już wykonane mogą być prowadzone od nowa. Nie może to jednak prowadzić do przedłużenia czasu trwania kontroli.
WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ PRACOWNIKA INSPEKCJI HANDLOWEJ
str. 1
Pierwsza strona legitymacji:
- legitymacja pokryta giloszem koloru zielonego,
- orzeł w kolorze białym,
- znak Inspekcji Handlowej,
- napis Rzeczpospolita Polska w kolorze zielonym
- napis Inspekcja Handlowa w kolorze zielonym,
- napis Legitymacja nr... w kolorze czarnym
str. 2
Odwrotna strona legitymacji:
- gilosz jak na stronie 1,
- miejsce na zdjęcie,
- miejsce na pieczęć wystawcy,
- napisy w kolorze czarnym
Uwaga:
Legitymacja będzie wykonana na papierze ze znakiem wodnym
Legitymacja jest dwustronnie laminowana folią plastikową.
Wymiar legitymacji po zalaminowaniu będzie wynosił 55 mm na 85 mm.
 
Uprawnienia przedsiębiorcy
 
Kontrolowanemu przedsiębiorcy przysługują uprawnienia, których inspektor musi przestrzegać. Jeżeli nie jest on obiektywny i na przykład przekracza swoje uprawnienia, naruszając prawa kontrolowanego przedsiębiorcy, to wówczas przedsiębiorca może złożyć skargę do organu kontroli i zawrzeć w niej zastrzeżenia do działań inspektora.
Skargę składa się na piśmie. Podaje się w niej okoliczności, w których inspektor przekroczył swoje uprawnienia. Można nawet żądać - w uzasadnionych przypadkach - wyłączenia inspektora.
Złożenie skargi na inspektora nie pozwoli jednak przedsiębiorcy uniknąć kontroli. Gdyby inspektorowi zostało cofnięte upoważnienie, to wówczas na jego miejsce organ skieruje innego inspektora.
Przedsiębiorca ma prawo być w firmie podczas kontroli, albo upoważniona przez niego osoba, a tylko w wyjątkowych przypadkach inspektor ma prawo rozpocząć kontrolę pod nieobecność tych osób. Może to nastąpić jeśli:
- nakazują to ratyfikowane umowy międzynarodowe,
- przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla prowadzonego przeciwko przedsiębiorcy śledztwa lub dochodzenia,
- odrębne przepisy przewidują możliwość przeprowadzenia kontroli w toku prowadzonego już aktualnie postępowania dotyczącego przedsiębiorcy,
- przeprowadzenie kontroli zostało uzasadnione zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego.
W razie wykonywania czynności kontrolnych pod nieobecność przedsiębiorcy i osoby przez niego upoważnionej, inspektor powinien o tym uczynić wzmiankę w protokole kontroli.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Grabowski

Prawnik.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK