| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Częstotliwość kontroli
 
Organ kontroli może zadecydować o przeprowadzeniu kontroli w firmie samoistnie bądź na podstawie informacji o nieprawidłowościach w tej firmie, jakie uzyskał z innych organów państwowych. Dla przykładu izby skarbowe mają obowiązek przekazywać ZUS informacje o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o ubezpieczeniach społecznych.
PRZYKŁAD: SAMOISTNA KONTROLA ZUS
ZUS ma obowiązek prowadzić kontrolę samoistnie raz na pięć lat, bo taka częstotliwość umożliwia dochodzenie należności z tytułu składek. Terminy przeprowadzenia kontroli przez inspektorów z ZUS wiążą się bowiem z terminami przedawniania zobowiązań z tytułu składek odprowadzanych przez przedsiębiorcę będącego płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Częstotliwość ta nie dotyczy kontroli u płatników składek, którzy odprowadzają składki wyłącznie na własne ubezpieczenie. ZUS przeprowadza u nich kontrolę jedynie w uzasadnionych przypadkach.
W zależności od zakresu kontrola może być: problemowa, wycinkowa i kompleksowa. Takie rozróżnienie często występuje na przykład przy kontroli stanu warunków pracy w firmie. Kontrola problemowa BHP ma ustalić stan ochrony zdrowia pracowników, przestrzegania przepisów dotyczących szkoleń w zakresie BHP, ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń, stan zabezpieczeń przeciwporażeniowych instalacji elektrycznych i urządzeń elektrycznych. Taka kontrola obejmuje całą firmę.
Natomiast kontrola wycinkowa prowadzona jest w stosunku do wybranej części firmy, na przykład konkretnego wydziału lub grupy pracowników.
Z kolei kontrola kompleksowa dotyczy większości problemów z zakresu warunków pracy w firmie. Wnioski z tej kontroli są podstawą do przeprowadzenia corocznej obowiązkowej analizy stanu BHP w firmie.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK