| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.


Czy przedsiębiorca musi dodatkowo upoważnić swojego pracownika do tego, aby reprezentował go podczas kontroli w firmie?

Tak. Organy kontroli domagają się, aby w każdej kontrolowanej jednostce właściciel firmy sporządził takie pełnomocnictwo. Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wcale - moim zdaniem - jednoznacznie tego wymogu nie stawia. Uważam, że zamiast osobnego pełnomocnictwa wystarczy umocowanie do reprezentowania właściciela firmy podczas kontroli przedsiębiorcy, zawarte w zakresie obowiązków sporządzonego dla konkretnego pracownika.
Moim zdaniem konieczność wystawiania dodatkowych pełnomocnictw zmusza przedsiębiorców do produkowania kolejnych zbędnych dokumentów. W dodatku powstaje przy tym następna wątpliwość dotycząca obowiązku uiszczenia od takiego pełnomocnictwa opłaty skarbowej, zgodnie z przepisami ustawy o opłatach od czynności cywilnoprawnych.

Czy każdy przedsiębiorca powinien posiadać książkę kontroli?

Tak. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nałożyła na każdego przedsiębiorcę obowiązek posiadania takiego dokumentu oraz złożenia go w siedzibie przedsiębiorstwa. Natomiast w praktyce sporo problemów powstaje w firmach o tzw. strukturze rozdrobnionej. W obrocie gospodarczym występują firmy mające oprócz jednej siedziby również wiele oddziałów prowadzenia działalności rozrzuconych po całym kraju.
Przepisy nie nakazują prowadzenia książki kontroli osobno dla każdego oddziału. Dlatego w praktyce przedsiębiorca, który ściśle chciałby się stosować do wymogów ustawy, powinien taką książkę kontroli przesłać z jednego oddziału do drugiego, czyli tam gdzie rozpoczyna się kontrola. Przy znacznych odległościach między oddziałami mógłby to robić np. listem poleconym i tzw. priorytetem. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że książka mogłaby zaginąć lub ulec zniszczeniu.
Moim zdaniem pojedyncze karty książki powinny znajdować się w poszczególnych oddziałach firmy i uzupełnione po kontroli musiałyby zostać przekazane do siedziby firmy, gdzie prowadzono by książkę kontroli w formie segregatora.

Czy podczas kontroli dochodzi do naruszenia przepisów?

Tak. Kontrole nie są prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa ogranicza możliwość prowadzenia dwóch kontroli w tym samym czasie w tej samej firmie. W firmie, w której prowadzę obsługę prawną, prowadzona była kontrola przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W tym czasie do przedsiębiorcy zgłosił się inspektor z Inspekcji Pracy i chciał przeprowadzić kontrolę w zakresie prawa pracy i bezpieczeństwa i higieny pracy. W dodatku nie zgłosił się do pracodawcy ani do osoby, która go reprezentuje, lecz od razu wszedł na teren zakładu i rozpoczął kontrolę.
W firmie nie wydarzyła się żadna awaria, wypadek ani inne zdarzenie, które uzasadniałoby wszczęcie bez uprzedzenia czynności kontrolnych. Sam rozmawiałem z tym kontrolerem z Inspekcji Pracy i tłumaczyłem mu, że powinien zgłosić się do firmy dopiero po zakończeniu trwającej obecnie inspekcji prowadzonej przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powoływałem się na art. 82 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Natomiast inspektor powołał się na przepis ustawy stanowiący, że ograniczenia z art. 82 nie stosują się do kontroli prowadzonych przez inspektorów pracy. W dodatku przepisy konwencji dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu stanowią, że inspektor pracy ma swobodny wstęp do firmy o każdej porze dnia i nocy, nie musi wcześniej zawiadamiać przedsiębiorcy, że rozpocznie kontrolę. W dodatku - jak stanowią przepisy tej konwencji - inspektorzy mogą uznać, że zawiadomienie o swojej obecności w firmie niekorzystnie wpłynie na wykonanie ich obowiązków. I dlatego często zwlekają z zawiadomieniem przedsiębiorcy o swojej obecności na terenie firmy.

WOJCIECH BIERNACKI

z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK