| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.


Czy przedsiębiorca musi dodatkowo upoważnić swojego pracownika do tego, aby reprezentował go podczas kontroli w firmie?

Tak. Organy kontroli domagają się, aby w każdej kontrolowanej jednostce właściciel firmy sporządził takie pełnomocnictwo. Z kolei ustawa o swobodzie działalności gospodarczej wcale - moim zdaniem - jednoznacznie tego wymogu nie stawia. Uważam, że zamiast osobnego pełnomocnictwa wystarczy umocowanie do reprezentowania właściciela firmy podczas kontroli przedsiębiorcy, zawarte w zakresie obowiązków sporządzonego dla konkretnego pracownika.
Moim zdaniem konieczność wystawiania dodatkowych pełnomocnictw zmusza przedsiębiorców do produkowania kolejnych zbędnych dokumentów. W dodatku powstaje przy tym następna wątpliwość dotycząca obowiązku uiszczenia od takiego pełnomocnictwa opłaty skarbowej, zgodnie z przepisami ustawy o opłatach od czynności cywilnoprawnych.

Czy każdy przedsiębiorca powinien posiadać książkę kontroli?

Tak. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nałożyła na każdego przedsiębiorcę obowiązek posiadania takiego dokumentu oraz złożenia go w siedzibie przedsiębiorstwa. Natomiast w praktyce sporo problemów powstaje w firmach o tzw. strukturze rozdrobnionej. W obrocie gospodarczym występują firmy mające oprócz jednej siedziby również wiele oddziałów prowadzenia działalności rozrzuconych po całym kraju.
Przepisy nie nakazują prowadzenia książki kontroli osobno dla każdego oddziału. Dlatego w praktyce przedsiębiorca, który ściśle chciałby się stosować do wymogów ustawy, powinien taką książkę kontroli przesłać z jednego oddziału do drugiego, czyli tam gdzie rozpoczyna się kontrola. Przy znacznych odległościach między oddziałami mógłby to robić np. listem poleconym i tzw. priorytetem. Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że książka mogłaby zaginąć lub ulec zniszczeniu.
Moim zdaniem pojedyncze karty książki powinny znajdować się w poszczególnych oddziałach firmy i uzupełnione po kontroli musiałyby zostać przekazane do siedziby firmy, gdzie prowadzono by książkę kontroli w formie segregatora.

Czy podczas kontroli dochodzi do naruszenia przepisów?

Tak. Kontrole nie są prowadzone zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawa ogranicza możliwość prowadzenia dwóch kontroli w tym samym czasie w tej samej firmie. W firmie, w której prowadzę obsługę prawną, prowadzona była kontrola przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W tym czasie do przedsiębiorcy zgłosił się inspektor z Inspekcji Pracy i chciał przeprowadzić kontrolę w zakresie prawa pracy i bezpieczeństwa i higieny pracy. W dodatku nie zgłosił się do pracodawcy ani do osoby, która go reprezentuje, lecz od razu wszedł na teren zakładu i rozpoczął kontrolę.
W firmie nie wydarzyła się żadna awaria, wypadek ani inne zdarzenie, które uzasadniałoby wszczęcie bez uprzedzenia czynności kontrolnych. Sam rozmawiałem z tym kontrolerem z Inspekcji Pracy i tłumaczyłem mu, że powinien zgłosić się do firmy dopiero po zakończeniu trwającej obecnie inspekcji prowadzonej przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Powoływałem się na art. 82 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Natomiast inspektor powołał się na przepis ustawy stanowiący, że ograniczenia z art. 82 nie stosują się do kontroli prowadzonych przez inspektorów pracy. W dodatku przepisy konwencji dotyczącej inspekcji pracy w przemyśle i handlu stanowią, że inspektor pracy ma swobodny wstęp do firmy o każdej porze dnia i nocy, nie musi wcześniej zawiadamiać przedsiębiorcy, że rozpocznie kontrolę. W dodatku - jak stanowią przepisy tej konwencji - inspektorzy mogą uznać, że zawiadomienie o swojej obecności w firmie niekorzystnie wpłynie na wykonanie ich obowiązków. I dlatego często zwlekają z zawiadomieniem przedsiębiorcy o swojej obecności na terenie firmy.

WOJCIECH BIERNACKI

z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK