| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.

Klauzule wekslowe
 
Od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe. Niezbędne informacje mogą być wpisane ręcznie, maszynowo, a nawet wydrukowane na komputerze. Dotyczy to wszystkich elementów weksla z wyjątkiem podpisu, który musi być własnoręczny, bo tylko ta forma stanowi pełne urzeczywistnienie woli oświadczającego. Na ważność zobowiązania nie ma wpływu kolejność umieszczenia poszczególnych elementów ani czas, w jakim powstały. Należy jednak zadbać o to, by treść dokumentu stanowiła spójną i logiczną całość wyrażającą zobowiązanie do zapłaty.
Nadal stosujemy - takie jak dotychczas - klauzule wekslowe, za pomocą których możemy modyfikować zasady odpowiedzialności. Są to:
- Klauzula bez protestu lub bez kosztów - protest to dokument notarialny będący stwierdzeniem faktu i daty niezapłacenia weksla. Klauzula ta oznacza, iż w przypadku niezapłacenia weksla nie ma konieczności sporządzania protestu;
- Domicyl - polega na wskazaniu na wekslu osoby (niebiorącej udziału w obrocie), u której weksel jest płatny. Najczęściej w tej roli występuje bank wystawcy.
- Adres w potrzebie - polega na wpisaniu w dokumencie weksla (zazwyczaj pod danymi trasata) słów - w potrzebie do pana..., co umożliwia zastąpienie trasata przez wyręczyciela przy przedstawieniu weksla do zapłaty.
- Klauzula nie na zlecenie - jest to zakaz zbywania weksla przez indos. Jeśli wystawca nie chce zezwolić na puszczanie weksla w obieg, może zakazać indosowania przez wpisanie takiego zastrzeżenia. Takie postawienie sprawy umożliwia wykup tylko w sytuacji przedstawienia go przez osobę, na rzecz której jest wystawiony.
- Zastrzeżenie odsetek - oprocentowanie sumy wekslowej może zastrzec jedynie wystawca weksla. Jest to możliwe tylko w przypadku weksli płatnych za okazaniem i w pewien czas po okazaniu. Klauzula odsetkowa jest skuteczna, gdy określa stopę odsetek. Nie wystarczy napisać - z ustawowymi odsetkami, lecz należy oznaczyć ich dokładną stopę pod rygorem uznania klauzuli za nienapisaną.
- Klauzula bez obligu - jeżeli indosant zamieści na wekslu obok indosu klauzulę bez obligu lub bez odpowiedzialności, jego zobowiązanie do zapłaty sumy wekslowej, w przypadku gdyby dłużnik główny lub któryś z jego poprzedników nie zaspokoił wierzyciela, nie powstaje.
- Klauzula waluty - to określenie, co wystawca otrzymał lub ma otrzymać od remitenta w zamian za weksel. Może wyrażać się zwrotem - wartość w towarze otrzymałem lub gotówkę otrzymałem. Gdy nie doszło jeszcze do zapłaty, klauzula może brzmieć - waluta w oczekiwaniu.
 
Obowiązkowy podpis
 
Podstawową kwestią i momentem powstania zobowiązania jest podpis uczestników obrotu. Nie musi on być czytelny, powinien jednak w sposób niebudzący wątpliwości umożliwić identyfikację osoby. W praktyce wystarczy nazwisko i pierwsza litera imienia, a nawet podpis nieczytelny, byleby pozwalał w sposób niebudzący wątpliwości na identyfikację podpisującego. Z pewnością niewłaściwy będzie z kolei podpis składający się z imienia i pierwszej litery nazwiska, z samego imienia bądź też pseudonim (choćby nawet dana osoba używała go jako surogatu nazwiska). W sądzie możemy zatem zostać poproszeni o sprawdzenie i potwierdzenie autentyczności podpisu. W niektórych spornych wypadkach istnieje też możliwość skorzystania z ekspertyzy grafologicznej. Istotne jest też miejsce podpisu - chodzi o to, by bez wątpienia rozstrzygnąć, jaką funkcję pełni dany uczestnik obrotu. Jest to tym ważniejsze, że funkcje mogą być łączone - np. wystawca może być jednocześnie remitentem.
PRZYKŁAD
PODPIS POD PIECZĘCIĄ
Smoleńsk wystawiła weksel, a jej pełnomocnik podpisał się pod pieczęcią. Co prawda podpis na dokumencie zawsze ma jakieś znaczenie (np. podpis na przedniej stronie weksla to poręczenie, a na tylnej to indos), to jednak w analizowanej sytuacji podpis pełnomocnika spółki pod pieczątką firmy nie oznacza, że jest on współwystawcą. Wobec tego nie rodzi on odpowiedzialności tej osoby z weksla.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Filip Barański

Prawnik, specjalista w zakresie obsługi prawnej podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK