| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.

Klauzule wekslowe
 
Od 1 stycznia 2007 r. zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe. Niezbędne informacje mogą być wpisane ręcznie, maszynowo, a nawet wydrukowane na komputerze. Dotyczy to wszystkich elementów weksla z wyjątkiem podpisu, który musi być własnoręczny, bo tylko ta forma stanowi pełne urzeczywistnienie woli oświadczającego. Na ważność zobowiązania nie ma wpływu kolejność umieszczenia poszczególnych elementów ani czas, w jakim powstały. Należy jednak zadbać o to, by treść dokumentu stanowiła spójną i logiczną całość wyrażającą zobowiązanie do zapłaty.
Nadal stosujemy - takie jak dotychczas - klauzule wekslowe, za pomocą których możemy modyfikować zasady odpowiedzialności. Są to:
- Klauzula bez protestu lub bez kosztów - protest to dokument notarialny będący stwierdzeniem faktu i daty niezapłacenia weksla. Klauzula ta oznacza, iż w przypadku niezapłacenia weksla nie ma konieczności sporządzania protestu;
- Domicyl - polega na wskazaniu na wekslu osoby (niebiorącej udziału w obrocie), u której weksel jest płatny. Najczęściej w tej roli występuje bank wystawcy.
- Adres w potrzebie - polega na wpisaniu w dokumencie weksla (zazwyczaj pod danymi trasata) słów - w potrzebie do pana..., co umożliwia zastąpienie trasata przez wyręczyciela przy przedstawieniu weksla do zapłaty.
- Klauzula nie na zlecenie - jest to zakaz zbywania weksla przez indos. Jeśli wystawca nie chce zezwolić na puszczanie weksla w obieg, może zakazać indosowania przez wpisanie takiego zastrzeżenia. Takie postawienie sprawy umożliwia wykup tylko w sytuacji przedstawienia go przez osobę, na rzecz której jest wystawiony.
- Zastrzeżenie odsetek - oprocentowanie sumy wekslowej może zastrzec jedynie wystawca weksla. Jest to możliwe tylko w przypadku weksli płatnych za okazaniem i w pewien czas po okazaniu. Klauzula odsetkowa jest skuteczna, gdy określa stopę odsetek. Nie wystarczy napisać - z ustawowymi odsetkami, lecz należy oznaczyć ich dokładną stopę pod rygorem uznania klauzuli za nienapisaną.
- Klauzula bez obligu - jeżeli indosant zamieści na wekslu obok indosu klauzulę bez obligu lub bez odpowiedzialności, jego zobowiązanie do zapłaty sumy wekslowej, w przypadku gdyby dłużnik główny lub któryś z jego poprzedników nie zaspokoił wierzyciela, nie powstaje.
- Klauzula waluty - to określenie, co wystawca otrzymał lub ma otrzymać od remitenta w zamian za weksel. Może wyrażać się zwrotem - wartość w towarze otrzymałem lub gotówkę otrzymałem. Gdy nie doszło jeszcze do zapłaty, klauzula może brzmieć - waluta w oczekiwaniu.
 
Obowiązkowy podpis
 
Podstawową kwestią i momentem powstania zobowiązania jest podpis uczestników obrotu. Nie musi on być czytelny, powinien jednak w sposób niebudzący wątpliwości umożliwić identyfikację osoby. W praktyce wystarczy nazwisko i pierwsza litera imienia, a nawet podpis nieczytelny, byleby pozwalał w sposób niebudzący wątpliwości na identyfikację podpisującego. Z pewnością niewłaściwy będzie z kolei podpis składający się z imienia i pierwszej litery nazwiska, z samego imienia bądź też pseudonim (choćby nawet dana osoba używała go jako surogatu nazwiska). W sądzie możemy zatem zostać poproszeni o sprawdzenie i potwierdzenie autentyczności podpisu. W niektórych spornych wypadkach istnieje też możliwość skorzystania z ekspertyzy grafologicznej. Istotne jest też miejsce podpisu - chodzi o to, by bez wątpienia rozstrzygnąć, jaką funkcję pełni dany uczestnik obrotu. Jest to tym ważniejsze, że funkcje mogą być łączone - np. wystawca może być jednocześnie remitentem.
PRZYKŁAD
PODPIS POD PIECZĘCIĄ
Smoleńsk wystawiła weksel, a jej pełnomocnik podpisał się pod pieczęcią. Co prawda podpis na dokumencie zawsze ma jakieś znaczenie (np. podpis na przedniej stronie weksla to poręczenie, a na tylnej to indos), to jednak w analizowanej sytuacji podpis pełnomocnika spółki pod pieczątką firmy nie oznacza, że jest on współwystawcą. Wobec tego nie rodzi on odpowiedzialności tej osoby z weksla.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Madejski Sasiński Starowicz radcowie prawni

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK