| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.

Czym jest weksel
 
Weksel to papier wartościowy, w którym wystawca zobowiązuje się bezwarunkowo, że inna osoba (trasat) dokona na rzecz odbiorcy (remitenta) zapłaty określonej sumy (weksel trasowany). Jest to zatem inaczej polecenie zapłaty pochodzące od wystawcy i skierowane do trasata. Od trasowanego należy odróżnić weksel własny - w tym wypadku wystawca bezwarunkowo przyrzeka, że sam zapłaci odbiorcy (wystawca jest więc tutaj głównym dłużnikiem). Gdy liczba uczestników jest zredukowana do dwóch osób, wystarcza weksel własny. Weksel trasowany ma szersze możliwości. Jest on oparty na konstrukcji przekazu. Może być on dalej sprzedawany i w ten sposób pełnić w obrocie rolę quasi-pieniądza.
PRZYKŁAD
ZASTOSOWANIE WEKSLA TRASOWANEGO
Firma Chorol jest winna 10 tys. zł firmie HGR Adam Zawadzki. Z kolei HGR kupił komponenty do drukarek przemysłowych od Przyłuki s.c. za 6,5 tys. zł. Wierzyciel HGR Adam Zawadzki wystawia weksel, w którym zobowiązuje określoną osobę - trasata - Chorol sp. k. do zapłaty na rzecz określonej osoby - remitenta Przyłuki s.c. Trasat musi zaakceptować weksel, by zostać skutecznie zobowiązanym i wtedy staje się akceptantem, a zatem głównym dłużnikiem wekslowym.
Inną bardzo ważną cechą weksla, z którą związana jest jego popularność w obrocie, jest abstrakcyjność, co oznacza, że ważność i skuteczność dokumentu nie jest pochodną jakichkolwiek innych czynności prawnych, a zapłata nie może być uzależniona od tych czynności lub warunków. Oznacza to, że jeśli płacimy wekslem za towar, a okaże się, że np. umowa sprzedaży jest nieważna i tak trzeba spłacić zadłużenie wekslowe. Sądy niekiedy jednak odchodzą od tak bezwzględnych regulacji na rzecz racjonalizacji stosunków prawnych między kontrahentami.
PRZYKŁAD
ZMIANA OSOBY DŁUŻNIKA
Dywilno wystawiła weksel własny na kwotę 50 tys. zł. W międzyczasie na skutek rozliczeń handlowych doszło do przejęcia długu przez inną firmę. Co prawda weksel jest zobowiązaniem abstrakcyjnym (oderwanym od stosunku podstawowego), to jednak w takim wypadku wystawca może wobec remitenta zgłaszać zarzut, że jego dług wynikający ze stosunku podstawowego został przed wydaniem nakazu zapłaty przejęty przez osobę trzecią. W takim wypadku można związać weksel z umową będącą podstawą jego wystawienia i w ten sposób zmienić osobę dłużnika.
 
Bezwarunkowe przyrzeczenie
 
Wekslem jest tylko taki dokument, który zawiera bezwarunkowe przyrzeczenie zapłacenia oznaczonej sumy pieniężnej. Bezwarunkowość wyraża się niemożnością obwarowania zapłaty jakimikolwiek zdarzeniami przyszłymi i niepewnymi. Nie każdy dopisek jest jednak warunkiem w znaczeniu prawnym. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 20 września 2001 r. (sygn. akt II CKN 271/99, OSNC z 2002 r. nr 6, poz. 76): informacja o tym, jakie świadczenie otrzymał wystawca weksla od wekslobiorcy za wręczony mu weksel, nie narusza zakazu dokładania warunku przewidzianego w art. 101 pkt 2 prawa wekslowego. Można zatem bez obawy zamieścić na wekslu odpowiednią adnotację (np. za pobrany sprzęt komputerowy), z tym zastrzeżeniem, że będzie ona miała raczej informacyjny charakter.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

branżowa organizacja pracodawców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK