| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.


Kto może wystawić weksle w kilku egzemplarzach (tzw. wtóropisy) i jak należy je numerować?

Wtóropisy może wystawić tylko wystawca weksla trasowanego, nie można natomiast wystawiać wtóropisów weksli własnych. Wystawienie weksla trasowanego w kilku jednobrzmiących egzemplarzach ma na celu zapobieżenie utracie weksla przy jego obiegu albo umożliwienie oddania weksla do obiegu bez wyczekiwania na zwrot egzemplarza przesłanego do przyjęcia. Celem ich sporządzania jest zatem przede wszystkim ułatwienie obiegu.
Każdy egzemplarz wtóropisów weksla powinien być ponumerowany w samym tekście dokumentu, a więc przy poleceniu zapłaty (zwykle słowami prima, secunda, tertia), w przeciwnym razie każdy z egzemplarzy uważa się za odrębny weksel, a podpisani na nim ponoszą odpowiedzialność z każdego egzemplarza. Istotne jest także, iż posiadacz weksla może żądać powtórzenia indosów na nowych egzemplarzach, natomiast nie może żądać powtórzenia podpisu przez poręczycieli i akceptanta. Akceptant, który powtórzyłby na wtóropisie swoje przyjęcie, będzie bowiem odpowiadał z każdego przyjętego wtóropisu, który przeszedł w posiadanie innej osoby.

Istnienie wtóropisów może wprowadzać w błąd co do spłaty weksla. Jak wygląda to w praktyce i co się dzieje, gdy zapłata została dokonana za jeden z egzemplarzy?

Jeśli zostanie dokonana zapłata za jeden z egzemplarzy weksla, wówczas zwalnia ona z zapłaty kolejne egzemplarze - bez względu na to, czy dokonał tej zapłaty trasat czy zwrotnie zobowiązany. Posiadacz innego wtóropisu traci prawa z weksla (poza niżej powołanym wyjątkiem). Płacący nie może uzależnić zapłaty od wydania mu wszystkich egzemplarzy, a w razie odmowy zapłaty z tego powodu popada w zwłokę. Może to uczynić wyłącznie akceptant, który dokonał przyjęcia na kilku egzemplarzach, a te przeszły w ręce różnych osób. Nie popada on wówczas w zwłokę. W przypadku przyjęcia kilku egzemplarzy weksla, trasat odpowiada za każdy przyjęty egzemplarz z osobna, o ile przy zapłacie nie otrzymał ich zwrotu - jest to właśnie jeden z wyjątków od zasady zwalniającej z mocy z zapłaty za którykolwiek z egzemplarzy. Akceptant może jednak uwolnić się od tej odpowiedzialności za każdy przyjęty egzemplarz, umieszczając w przyjęciu klauzulę, iż zapłata za inny egzemplarz pozbawia ten egzemplarz ważności (klauzula kasatoryjna).

W praktyce funkcjonują też odpisy weksli. Na czym one polegają i czym różnią się od wtóropisów?

Odpis weksla ma prawo sporządzić zarówno każdy posiadacz weksla trasowanego, jak i weksla własnego. Głównym celem sporządzania odpisów jest puszczenie w obieg weksla przez osobę z tego weksla uprawnioną, która jednak nie posiada jego oryginału, gdyż znajduje się on w przechowaniu u osoby trzeciej. Odpisem jest tylko taki weksel, który zawiera oznaczenie, gdzie się kończy odpis, co można oznaczyć słowami np. aż dotąd odpis, aż dotąd kopia. W przypadku braku takiego sformułowania będziemy mieli bowiem do czynienia nie z odpisem weksla, a z wekslem sfałszowanym - z tym że oryginalne podpisy złożone na takim wekslu spowodują powstanie ważnego zobowiązania. Odpis nie ma takiego znaczenia jak wtóropis, który ma moc oryginału. Sam odpis weksla nie wystarczy zatem do wykonania praw wekslowyh, gdyż do tego trzeba wejść w posiadanie oryginału.
Celem zapobieżenia temu, aby oryginał i jego odpisy nie zostały przeniesione na różne osoby, czyniąc tym samym osoby podpisane na wekslu i odpisie wielokrotnie zobowiązanymi, należy zamieścić stosowną wzmiankę, tzw. klauzulę zamknięcia oryginału.
 

Edyta Konarska

radca prawny w kancelarii Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK