| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Jak wykorzystać weksle w obrocie gospodarczym

Chociaż od 1 stycznia zlikwidowane zostały urzędowe blankiety wekslowe i nie trzeba uiszczać opłaty skarbowej od weksla, nadal pozostaje on jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia wierzytelności. Weksel można sporządzić na kartce papieru, ale by był ważny, musi zawierać wymagane prawem elementy - w tym nazwę weksel i podpis wystawcy.


Na czym polega zwrotne poszukiwanie z powodu niespłacenia weksla?

Zwrotne poszukiwanie to specjalna instytucja prawa wekslowego. Pozwala ona posiadaczowi weksla - jeśli wystawca weksla trasowanego, indosant, poręczyciel za akceptanta, wystawcę lub indosanta lub inny dłużnik wekslowy po terminie płatności nie zapłaci sumy wekslowej - na wykonanie tzw. zwrotnego poszukiwania. Posiadacz weksla ma więc prawo zwrócić się do swoich poprzedników podpisanych na wekslu: indosantów, poręczycieli oraz wystawcy weksla trasowanego o zapłatę sumy wekslowej.

Zwrotne poszukiwanie możliwe jest również przed terminem płatności. Ma to miejsce w przypadku, gdy odmówiono przyjęcia weksla w całości lub w części, otwarto postępowanie układowe albo jeżeli ogłoszono upadłość trasata bez względu, czy weksel przyjął, czy nie, albo jeżeli trasat zaprzestał płacenia długów, choćby to zaprzestanie nie zostało stwierdzone orzeczeniem sądowym lub też jeżeli przeprowadzono bezskutecznie egzekucję z jego majątku. Zwrotne poszukiwanie możliwe jest również, gdy otwarto postępowanie układowe albo ogłoszono upadłość wystawcy weksla, co do którego istnieje zakaz przedstawienia do przyjęcia.

Do tego by skutecznie wystąpić przeciw ubocznym dłużnikom wekslowym, trzeba spełnić jeden podstawowy warunek. Na czym on polega?

Odmowa przyjęcia lub zapłaty powinna być stwierdzona aktem publicznym, czyli protestem z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia. Protest z powodu nieprzyjęcia powinien być dokonany w terminach, w których ma nastąpić przedstawienie weksla do przyjęcia. Natomiast z powodu niezapłaconego weksla powinien być dokonany w jednym z dwóch dni powszednich, następujących po dniu płatności. Należy jednak pamiętać, że protest jest jedynie warunkiem zwrotnego poszukiwania. Nie jest potrzebny do wykonywania praw wekslowych przeciwko głównym dłużnikom wekslowym. Zwrotne poszukiwanie możliwe jest również bez protestu, ale tylko w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że protest jest aktem urzędowym, o określonej formie i stanowi dowód co do stwierdzonych w nim okoliczności. W przypadku nieprzyjęcia lub niezapłacenia weksla jego posiadacz powinien powiadomić swego indosanta i wystawcę weksla trasowanego w ciągu czterech dni powszednich następujących po dniu protestu lub przedstawieniu do zapłaty. Natomiast każdy z kolejnych indosantów powinien powiadomić swego poprzednika, wskazując jednocześnie nazwiska i adresy poprzednich.

Kto może wystąpić z roszczeniem i przeciw jakim dłużnikom?

Prawo do zwrotnego poszukiwania służy ostatniemu posiadaczowi weksla, wystawcy weksla trasowanego, indosantowi, który weksel wykupił, poręczycielowi, przyjemcy przez wyręczenie, pełnomocnikowi, jeżeli weksel podpisał bez umocowania i go wykupił. Zwrotnie poszukujący może wykonać swoje prawo (dochodzić zapłaty) na drodze pozasądowej albo na drodze sądowej. Oznacza to, że ma prawo wręczyć albo odesłać zwrotnie zobowiązanemu weksel i otrzymać w zamian sumę zwrotną, wystawić na jednego ze zwrotnie zobowiązanych weksel zwrotny albo wnieść pozew w trybie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
 

Piotr Polański
radca prawny prowadzący kancelarię Lex & Ars w Warszawie

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK