| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmieniło w prawie zamówień publicznych

Co się zmieniło w prawie zamówień publicznych

11 czerwca weszła w życie obszerna nowelizacja prawa zamówień publicznych. Podwyższa ona z 6 do 14 tys. euro wartość zamówienia, od którego należy stosować tę ustawę. Zmiany mają przyspieszyć i usprawnić proces udzielania zamówień publicznych. W tym celu wprowadzono między innymi ograniczenia we wnoszeniu środków odwoławczych przez przedsiębiorców.

Zasady publikowania ogłoszeń
 
W rezultacie wejścia w życie nowelizacji bardzo poważnej zmianie ulegną przepisy o ogłoszeniach. Zmiany te w istotny sposób będą wpływały na uzyskiwanie przez przedsiębiorców informacji o udzielanych zamówieniach.
Nowela całkowicie zmienia charakter prawny wstępnego ogłoszenia informacyjnego. Do tej pory publikacja wstępnego ogłoszenia informacyjnego miała charakter obowiązkowy. Zamawiający niezwłocznie po zatwierdzeniu albo uchwaleniu planu finansowego, a w przypadku zamawiających, którzy nie sporządzają planu finansowego - raz w roku, przekazywali Urzędowi Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich lub zamieszczali na własnej stronie internetowej ogłoszenie o planowanych w terminie następnych 12 miesięcy zamówieniach lub umowach ramowych, których wartość:
- dla robót budowlanych - jest równa lub przekracza kwotę 5 278 mln euro;
- zsumowana dla dostaw w ramach danej grupy określonej we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV) jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 750 tys. euro;
- zsumowana dla usług w ramach kategorii określonej w załączniku nr 3 do Wspólnego Słownika Zamówień jest równa lub przekracza wyrażoną w złotych równowartość kwoty 750 tys. euro.
Analogicznie przedstawiał się obowiązek publikacji okresowych ogłoszeń informacyjnych o planowanych zamówieniach sektorowych.
Po nowelizacji wstępne ogłoszenia informacyjne oraz okresowe ogłoszenia informacyjne o planowanych zamówieniach sektorowych będą fakultatywne. Ich publikacja będzie uzależniona jedynie od uznania samego zamawiającego. Dzięki publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego w odniesieniu do zamówień wskazanych w tym ogłoszeniu zamawiający, prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia, ma prawo wyznaczenia krótszego terminu składania ofert, jeżeli wartość tego zamówienia przekracza progi unijne. W przetargu nieograniczonym wstępne ogłoszenie informacyjne pozwoli zamawiającemu na skrócenie terminu składania ofert do 29 dni (jeżeli ogłoszenie zostanie przekazane do publikacji drogą elektroniczną) lub do 36 dni (jeżeli zostanie przekazane w inny sposób). Z kolei w przypadku udzielania zamówienia w trybie przetargu ograniczonego dzięki wstępnemu ogłoszeniu informacyjnemu zamawiający będzie mógł skrócić termin składania ofert do 36 dni.
Na mocy wyraźnego przepisu ustawy, z konieczności uwzględniania we wstępnym ogłoszeniu informacyjnym, wyłączono te postępowania, w których zamawiający zamierza (w okresie, którego dotyczy ogłoszenie) udzielić zamówienia w trybach niewymagających ogłoszenia. Dlatego też jedynie te zamówienia, których zamawiający pragnie udzielić w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem lub dialogu konkurencyjnego, muszą być ujęte we wstępnym ogłoszeniu informacyjnym. Rozwiązanie to jest jak najbardziej poprawne. Trudno bowiem nakładać na zamawiającego obowiązek opublikowania ogłoszenia wstępnego o takich zamówieniach, które i tak zostaną udzielone w trybach, które nie będą rozpoczynać się publicznym ogłoszeniem, lecz zaproszeniem wystosowanym do indywidualnie oznaczonych adresatów.
Analogicznie jak dotychczas, omawiana nowelizacja reguluje kwestie miejsca publikacji wstępnego ogłoszenia informacyjnego. Może ono zostać zarówno przekazane do publikacji do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, jak również opublikowane na stronie internetowej zamawiającego w miejscu wyodrębnionym na tej stronie do publikacji ogłoszeń o zamówieniach (w tzw. profilu nabywcy).
Najistotniejsze zmiany w zakresie ogłoszeń dotyczą jednak Biuletynu Zamówień Publicznych. Dotychczas Biuletyn służył publikacji ogłoszeń o wartości powyżej 60 tys. zł do progu unijnego. Ogłoszenia dla zamówień o wartości mniejszej niż 60 tys. euro były natomiast zamieszczane na portalu internetowym Urzędu Zamówień Publicznych. W następstwie usunięcia z ustawy progu 60 tys. euro ulega likwidacji obowiązek publikacji ogłoszeń na portalu Urzędu. Wszystkie ogłoszenia o zamówieniu (tzn. wszczynające postępowanie) w przedziale kwotowym 14 tys. euro - progi unijne będą publikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych, przy czym zupełnemu przemodelowaniu ulega funkcjonowanie Biuletynu. Do tej pory publikacja ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych odbywała się w ten sposób, że zamawiający przekazywał ogłoszenie prezesowi Urzędu, ten zaś dokonywał publikacji ogłoszenia. Biuletyn miał zatem charakter urzędowego publikatora. Po wejściu w życie przepisów nowelizacji, zamawiający będą zamieszczać ogłoszenia samodzielnie, za pomocą formularzy umieszczonych na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych. Tak przekazywane ogłoszenia będą dostępne natychmiastowo po ich wprowadzeniu do elektronicznego Biuletynu. Prezes Urzędu, odmiennie niż dotychczas, nie będzie miał bezpośredniego wpływu na publikację ogłoszenia. Po nowelizacji, Biuletyn upodobni się więc w zakresie swojego sposobu funkcjonowania do portalu UZP i stanie się jednolitym sposobem publikacji ogłoszeń w procedurze uproszczonej, tj. poniżej progów unijnych. Oficjalnie też znika papierowa wersja Biuletynu. Nowelizacja przesądza literalnie, że Biuletyn ukazuje się tylko w wersji internetowej. Wedle obowiązujących do tej pory przepisów, Biuletyn formalnie był wydawany w wersji drukowanej, aczkolwiek w sposób faktyczny zarzucono wydawanie wersji drukowanej z końcem 2006 roku.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK