| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Dane ewidencyjne i adresowe
 
Korekty danych ewidencyjnych i adresowych (tj. innych niż dane identyfikacyjne) wykazanych w dokumencie zgłoszeniowym płatnika składek (ZUS ZFA), płatnik dokonuje poprzez przekazanie do ZUS prawidłowo wypełnionego dokumentu ZUS ZFA z zaznaczeniem w bloku I, że zgłasza korektę danych. W przypadku korekty danych dotyczących numeru rachunku bankowego - płatnik przekazuje do ZUS dokument ZUS ZBA, zaś w sytuacji, gdy koryguje adres prowadzenia działalności gospodarczej - przekazuje dokument ZUS ZAA.
Dane ewidencyjne i adresowe płatnika składek
Korekty danych ewidencyjnych i adresu siedziby płatnika składek dokonuje się poprzez złożenie dokumentu zgłoszenia płatnika ZUS ZFA w trybie korekty. Dokument zgłoszenia płatnika w trybie korekty danych wypełnia się poprzez wpisanie cyfry 2 w polu 02 w bloku I Dane organizacyjne. Następnie, w kolejnych blokach, płatnik wpisuje prawidłowe dane. W przypadku korekty adresu prowadzenia działalności gospodarczej należy złożyć dokument ZUS ZAA. W dokumencie tym płatnik wypełnia blok II Dane identyfikacyjne płatnika składek, a następnie w bloku III w polu 01 wpisuje cyfrę 2, czyli zakończenie prowadzenia działalności pod adresem, w kolejnych zaś polach - adres nieprawidłowy. Natomiast w bloku IV w polu 01 musi wpisać cyfrę 1, czyli nowy adres, a w kolejnych polach - prawidłowy adres prowadzenia działalności (przykład 3).
PRZYKŁAD 3: PODANIE BŁĘDNEGO ADRESU FIRMY
Płatnik składek, który dokonał zgłoszenia na druku ZUS ZFA, stwierdził, że błędnie podał adres siedziby firmy oraz adres prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym powinien przekazać do ZUS poniżej wskazane dokumenty.
Korektę adresu siedziby firmy musi zgłosić na formularzu, na jakim dokonał zgłoszenia firmy, tj. na druku ZUS ZFA, zaznaczając w bloku I, że jest to korekta danych. Natomiast w związku z korektą adresu prowadzenia działalności gospodarczej musi złożyć dokument ZUS ZAA, wypełniając blok II Dane identyfikacyjne płatnika składek, a następnie w bloku III w polu 01 wpisując cyfrę 2 (tj. zakończenie prowadzenia działalności pod danym adresem), w kolejnych zaś polach - adres nieprawidłowy. Natomiast w bloku IV w polu 01 wpisuje się cyfrę 1 (tj. nowy adres), a w kolejnych polach - prawidłowy adres prowadzenia działalności.
Numer rachunku bankowego
Korektę numeru rachunku bankowego płatnik zgłasza na dokumencie ZUS ZBA. W dokumencie tym wypełnia blok II Dane identyfikacyjne płatnika składek, a następnie w bloku III w polu 01 wpisuje cyfrę 2, czyli zamknięcie rachunku, zaś w polu 02 - nieprawidłowy numer rachunku. Natomiast w bloku IV w polu 01 musi wpisać cyfrę 1, a więc nowy rachunek, w polu 02 - prawidłowy numer rachunku.
Korekta danych podanych w wyrejestrowaniu płatnika składek ZUS ZWPA
W przypadku korekty danych o wyrejestrowaniu płatnika składek podanych w bloku III dokumentu Wyrejestrowanie płatnika składek należy złożyć dokument ZUS ZWPA w trybie korekty. W dokumencie tym w polu 03 w bloku I Dane organizacyjne płatnik powinien wpisać znak X, a następnie w pozostałych blokach - prawidłowe dane.
 
Dane ubezpieczonego
 
O korekcie danych dotyczących ubezpieczonego, przedsiębiorca zobowiązany jest zawiadomić ZUS w terminie siedmiu dni od zaistnienia tych zmian.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK