| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Zgłoszenie do ubezpieczeń
 
Zgłoszenia do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności lub współpracy. Zgłoszenia członków rodziny ubezpieczonego dokonuje się w ciągu siedmiu dni od dnia powstania jego uprawnień (nie wcześniej niż od dnia, od którego zgłoszony został ubezpieczony u danego płatnika składek).
Zgłoszenia do ubezpieczeń dokonuje się na formularzach:
- ZUS ZUA - zgłoszenie do ubezpieczeń/zgłoszenie zmiany danych osoby ubezpieczonej - jeżeli osoba podlega ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu lub tylko ubezpieczeniom społecznym,
- ZUS ZZA - zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego/zgłoszenie zmiany danych - jeżeli osoba podlega wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu.
Zgłoszenia członków rodziny dokonuje się na formularzach:
- ZUS ZCZA - zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego dla celów ubezpieczenia zdrowotnego,
- ZUS ZCNA - zgłoszenie danych o członkach rodziny, których adres zamieszkania nie jest zgodny z adresem zamieszkania ubezpieczonego dla celów ubezpieczenia zdrowotnego.
Zgłoszenia wyrejestrowania ubezpieczonego dokonuje się na formularzu ZUS ZWUA. Natomiast wyrejestrowania członków rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego dokonuje się na formularzu odpowiednio: ZUS ZCZA, ZCNA.
 
Korygowanie przekazanych danych
 
Obowiązki płatników składek, w tym korygowanie danych przekazanych do ZUS, zostały określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych. Tak więc, jeżeli płatnik składek przekazał do ZUS błędne dane, zobowiązany jest dokonać odpowiedniej ich korekty.
Należy pamiętać, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą występuje w dwóch rolach: jako płatnik składek i jako osoba ubezpieczona. W związku z tym może się zdarzyć, że będzie zobowiązana skorygować dane przekazane w dokumentach zgłoszeniowych płatnika składek, ubezpieczonego lub w dokumentach rozliczeniowych.
Płatnicy składek mają obowiązek zawiadomić ZUS o wszelkich zmianach w stosunku do danych zawartych w zgłoszeniu płatnika w terminie 14 dni od stwierdzenia nieprawidłowości.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK