| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Okresy urlopów i zasiłków
 
Osoba wykonująca działalność gospodarczą, która podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z działalności lub współpracy i z tego ubezpieczenia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego; nawet wówczas, gdy nadal prowadzi działalność lub wykonuje współpracę.
Inaczej jest, gdy działalność gospodarczą lub współpracę wykonuje osoba, która przebywa na urlopie wychowawczym lub pobiera zasiłek macierzyński bądź zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, np. z tytułu zatrudnienia. Wówczas podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności lub współpracy, natomiast nie podlega ubezpieczeniom z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego bądź przebywania na urlopie wychowawczym.
 
Pełnienie służby
 
Osoba, która jest funkcjonariuszem Służby Celnej i prowadzi pozarolniczą działalność lub współpracuje przy prowadzeniu działalności, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu służby i może dobrowolnie zostać objęta ubezpieczeniami społecznymi z tytułu prowadzonej działalności lub współpracy, jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku służby w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia.
Jeżeli jest niższa, wówczas osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom także z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy.
Natomiast pozostałe osoby w stosunku służby, tj. żołnierze zawodowi, funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego, Biura Ochrony Rządu, spełniające jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy, obejmowane są ubezpieczeniami społecznymi dobrowolnie.
 
Rolnik z działalnością
 
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą lub osoba z nią współpracująca, która równocześnie jest rolnikiem, podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników, jeżeli spełnia warunki określone w art. 5a ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm).
 
Gdy działalność prowadzi emeryt
 
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność lub osoba z nią współpracująca, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty, podlega dobrowolnie ubezpieczeniom społecznym. Z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności lub współpracy emeryt lub rencista podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalno-rentowym, także wówczas gdy równocześnie pozostaje w stosunku pracy.
W rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych nie są osobami mającymi ustalone prawo do renty osoby pobierające rentę na podstawie przepisów prawa cywilnego (np. rentę wyrównawczą) oraz pobierające rentę socjalną przyznawaną na podstawie ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej (Dz.U. nr 135, poz. 1268 z późn. zm.).
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK