| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Korekta kodu tytułu
 
Korekty danych innych niż dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej, wykazanych w dokumencie zgłoszeniowym, płatnik dokonuje poprzez przekazanie do ZUS prawidłowo wypełnionego dokumentu ZUS ZUA lub ZUS ZZA, z zaznaczeniem w bloku I, że zgłasza korektę danych. Korekty danych związanych z tytułem ubezpieczenia i rodzajami ubezpieczeń oraz datą objęcia ubezpieczeniami należy dokonać poprzez wyrejestrowanie z ubezpieczeń z danymi nieprawidłowymi i ponowne zgłoszenie z prawidłowymi danymi.
Dane ewidencyjne i adresowe ubezpieczonego
Korekty danych ewidencyjnych i adresowych ubezpieczonego dokonuje się poprzez złożenie dokumentu zgłoszenia do ubezpieczeń ZUS ZUA lub ZUS ZZA w trybie korekty. Dokument zgłoszenia do ubezpieczeń w trybie korekty wypełnia się wpisując cyfrę 2 w odpowiednim polu (tj. w druku ZUS ZUA w polu 03, w ZUS ZZA w polu 02) w bloku I Dane organizacyjne, a następnie w kolejnych blokach, wpisując prawidłowe dane.
Korekta kodu tytułu ubezpieczenia, rodzajów ubezpieczeń lub daty objęcia ubezpieczeniami
Korektę takich danych jak: data objęcia ubezpieczeniami, kod tytułu ubezpieczenia oraz rodzaje ubezpieczeń płatnik składek musi zgłosić poprzez wyrejestrowanie z ubezpieczeń na druku ZUS ZWUA, a następnie ponowne zgłoszenie do ubezpieczeń na druku ZUS ZUA lub ZUS ZZA (przykłady 5 i 6).
PRZYKŁAD 5: KOREKTA MOMENTU POWSTANIA OBOWIĄZKU UBEZPIECZONEGO
Prowadzący pozarolniczą działalność, zgłaszając siebie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA, wpisał błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń - zamiast 12 kwietnia 2007 r. wpisał 15 kwietnia 2007 r. Aby dokonać korekty tego błędu, powinien:
n wyrejestrować siebie na formularzu ZUS ZWUA z datą, z jaką dokonał zgłoszenia, tj. od 15 kwietnia 2007 r., a następnie
n na formularzu ZUS ZUA dokonać prawidłowego zgłoszenia od 12 kwietnia 2007 r.
PRZYKŁAD 6: BŁĘDNY KOD TYTUŁU UBEZPIECZENIA
Prowadzący pozarolniczą działalność, zgłaszając siebie do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA, wpisał błędny kod tytułu ubezpieczenia - zamiast 05 10 0 0 wpisał 06 10 0 0. Aby skorygować ten błąd, powinien:
- wyrejestrować siebie jako ubezpieczonego na formularzu ZUS ZWUA z kodem tytułu ubezpieczenia 06 10 0 0 z datą, z jaką dokonał zgłoszenia, następnie
- na formularzu ZUS ZUA dokonać prawidłowego zgłoszenia z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00.
Korekta danych podanych w wyrejestrowaniu z ubezpieczeń ZUS ZWUA
Jeśli płatnik dokonuje korekty danych zawartych w bloku IV druku Wyrejestrowanie z ubezpieczeń, musi złożyć:
- ponownie dokument wyrejestrowania z ubezpieczeń ZUS ZWUA - jeśli korekta dotyczy kodu tytułu ubezpieczenia,
- złożyć dokument ZUS ZWUA w trybie korekty, czyli wpisać X w polu 04 w bloku I Dane organizacyjne, a następnie podać wszystkie prawidłowe dane w pozostałych blokach - jeśli korekta dotyczy schematu wyrejestrowania z poszczególnych ubezpieczeń (emerytalnego, rentowych, chorobowego, wypadkowego, zdrowotnego) lub daty czy kodu przyczyny wyrejestrowania (przykład 7).
PRZYKŁAD 7: NIEPRAWIDŁOWA DATA WYREJESTROWANIA
Osoba prowadziła działalność do 30 kwietnia 2007 r. Dokonała wyrejestrowania zarówno płatnika składek na druku ZUS ZWPA oraz wyrejestrowania ubezpieczonego na druku ZUS ZWUA. W druku ZUS ZWUA popełniła błąd, ponieważ w bloku IV w pola 03, 06, 09,12 i 15 wpisała błędną datę, tzn. zamiast 01.05.2007 wpisała 30.04.2007.
Aby dokonać korekty daty wyrejestrowania wykazanej w formularzu ZUS ZWUA, zobowiązana jest przekazać do ZUS ponownie dokument ZUS ZWUA, tym razem w trybie korekty, tj. w bloku I w polu 04 musi wpisać znak X. W pozostałe pola kolejnych bloków, w tym także w pola 03, 06, 09, 12 i 15 bloku IV, musi wpisać poprawne dane.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK