| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego zwołać zgromadzenie wspólników spółki w celu powzięcia uchwał związanych z zamknięciem poprzedniego roku. Wspólnicy zatwierdzają na nim sprawozdania z działalności spółki oraz udzielają absolutorium jej organom.

Co w zaproszeniu
 
W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian (art. 238). Reguły te służą zapewnieniu wspólnikom odpowiedniego czasu na przygotowanie się do udziału w zgromadzenia oraz umożliwienie im podjęcia decyzji o udziale w obradach. Zaproszenie musi identyfikować dokładnie dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wraz z podaniem adresu, gdzie ono się odbędzie. Zapis typu: Zgromadzenie odbędzie się w Krakowie 10 czerwca 2007 r. o godzinie 11.00 jest oczywiście niekompletny, gdyż nie pozwoli wspólnikom odnaleźć miejsca zgromadzenia. Tak sformułowane zaproszenie powoduje nieprawidłowość zwołania zgromadzenia.
WAŻNE
NIE MOŻNA ZMIENIAĆ PORZĄDKU OBRAD
Zasadniczo wskazany w zaproszeniu porządek obrad nie może być zmieniony na zgromadzeniu. Zatem nie można głosować w sprawach, które nie zostały ujęte w porządku obrad. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały oraz wnioski o charakterze porządkowym.
 
Powiadomić trzeba wszystkich
 
O zgromadzeniu należy zawiadomić wszystkich wspólników spółki. O tym, kto jest wspólnikiem, decyduje wpis w księdze udziałów, którą prowadzi zarząd. Księga udziałów jest wewnętrznym dokumentem spółki z o.o., który zawiera aktualizowane dane dotyczące udziałów oraz wspólników, do których te udziały należą. Wpisuje się do niej dane dotyczące każdego wspólnika oraz jego siedzibę i adres. Wspólnikom przysługuje uprawnienie do przeglądania księgi udziałów. Po każdym wpisie zmiany w księdze zarząd zobowiązany jest złożyć sądowi rejestrowemu nową listę wspólników, z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich (art. 188 k.s.h.). W przypadku gdy udział należy do więcej niż jednego wspólnika (współwłasność udziału) zarząd o zgromadzeniu zawiadamia wspólnego przedstawiciela współwłaścicieli, a gdy go nie wyznaczono, wówczas można zawiadomić któregokolwiek z nich (art. 184 par. 2 k.s.h.). Księga udziałów może być prowadzona w formie dokumentu pisemnego albo w postaci zapisu elektronicznego (w komputerze).
 
Uprawnienia wspólników
 
Wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach (art. 20 k.s.h.). Każdy wspólnik ma prawo do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników jako najwyższym organie spółki z o.o. Jest to jego podstawowe uprawnienie korporacyjne w spółce. Wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu z powodu wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników, przysługuje prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników (art. 250 pkt 4 k.s.h.).
 
Gdy komornik zajął udziały wspólnika
 
Zawiadomić o zgromadzeniu należy także wspólnika, którego udziały w spółce z o.o. zajął komornik. Przyjmuje się bowiem, że zajęcie udziału w spółce z o.o., podobnie jak dochodów z niego wynikających, nie rozrywa więzi łączącej udziałowca ze spółką. Z tego powodu zdarzenie takie nie może być podstawą zmiany w księdze udziałów, ani tym bardziej zmiany wpisu o wspólnikach w KRS. Po zajęciu udziałów nadal konieczne jest więc doręczanie zawiadomień o zwołaniu zgromadzenia wspólników temu, czyje udziały zostały zajęte. Wspólnikowi temu przysługuje również prawo udziału oraz głosowania na zgromadzeniu.
 
reklama

Źródło:

INFOR

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »