| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego zwołać zgromadzenie wspólników spółki w celu powzięcia uchwał związanych z zamknięciem poprzedniego roku. Wspólnicy zatwierdzają na nim sprawozdania z działalności spółki oraz udzielają absolutorium jej organom.

Uchwały tylko na zgromadzeniu
 
Uchwały wspólników mogą być podejmowane na zgromadzeniu wspólników albo zapaść bez odbycia zgromadzenia. Wtedy wszyscy wspólnicy muszą albo wyrazić na piśmie zgodę na postanowienie, które ma być powzięte, albo wyrazić zgodę na głosowanie pisemne. Pisemna forma podejmowania uchwał nie jest jednak dopuszczalna w sprawach związanych z finansowym podsumowaniem i rozliczeniem ostatniego roku obrotowego spółki (art. 231 kodeksu spółek handlowych - dalej k.s.h.). W takich przypadkach niezbędne jest podjęcie uchwał na zwyczajnym zgromadzeniu wspólników. W tej sytuacji aktualizuje się obowiązek zwołania zgromadzenia przez zarząd. Zwyczajne zgromadzenie wspólników różni się bowiem tym od nadzwyczajnego, że tylko na tym pierwszym mogą być podejmowane uchwały w sprawach wymienionych w art. 231 k.s.h, czyli dotyczące:
- rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania zarządu z działalności spółki oraz sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy,
- powzięcia uchwały o podziale zysku albo pokryciu strat,
- udzielenia członkom organów spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków (dotyczy osobno każdego członka organu),
- innych spraw, które wymagają uchwały wspólników, ujęte w porządku obrad z inicjatywy zarządu (art. 235 par. 1 k.s.h.), rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej (art. 235 par. 2 k.s.h.) lub na żądanie wspólników mniejszościowych (art. 236 par. 1 k.s.h.), a także nieobjęte porządkiem obrad wnioski o charakterze porządkowym.
Waga spraw wymienionych w art. 231 k.s.h. powoduje, że wspólnicy nie mogą podejmować uchwały bez odbycia zgromadzenia. Uchwały powzięte w trybie pisemnym w wymienionych sprawach byłyby nieważne, jako sprzeczne z ustawą (art. 231 par. 4 k.s.h.). Ponadto - skoro w sprawach tych konieczne jest podjęcie uchwały przez wspólników - nie mogą być one przedmiotem rozstrzygnięcia przez radę nadzorczą, komisję rewizyjną lub zarząd.
 
Trzeba zachować termin
 
W odróżnieniu od nadzwyczajnych zgromadzeń, które mogą być zwołane w każdym czasie, zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno odbyć się w maksymalnym terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego. Ustawa wskazuje jedynie maksymalny termin odbycia zwyczajnego zgromadzenia. To zarząd podejmuje uchwałę w przedmiocie wyznaczenia konkretnej daty zgromadzenia. Także umowa spółki może określić inny termin zwołania zwyczajnego zgromadzenia, ale nie może on być dłuższy od przewidzianego w art. 231 par. 1 kodeksu. Spółkę wiąże bowiem sześciomiesięczny termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego, przewidziany w art. 53 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Dniem bilansowym jest z reguły dzień kończący rok obrotowy.
Rok obrotowy określa umowa spółki. Zasadniczo jest to rok kalendarzowy. Umowa spółki może jednak przewidywać inny okres trwający 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych. Wskutek tego nie zawsze rok obrotowy będzie trwał 12 miesięcy. Najczęściej zdarza się, że spółka rozpoczyna działalność w trakcie roku kalendarzowego. Jeśli spółka rozpocznie działalność np. w maju danego roku, to pierwszy rok obrotowy skończy się w grudniu tego roku. Może być też i tak, że pierwszy rok obrotowy będzie dłuższy niż 12 miesięcy. Jeżeli spółka rozpoczęła działalność w drugiej połowie roku, to może księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem za rok następny. Przykładowo - jeśli rozpoczęłaby działalność we wrześniu 2006 r., to może zdecydować, że jej pierwszy rok obrotowy skończy się dopiero z końcem 2007 roku.
 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Służewska – Woźnicka

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »