| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

Egzekucja pieniężna z ruchomości
 
Podstawową czynnością komornika jest zajęcie, czyli czynność formalna, przeznaczająca określoną rzecz na potrzeby egzekucji. Zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela. Ruchomości będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika. Komornik dokonuje zajęcia przez wpisanie ruchomości do protokołu - jego odpis należy doręczyć dłużnikowi i współwłaścicielom zajętej ruchomości, którzy nie są dłużnikami. Dłużnik powinien wymienić znajdujące się w jego władaniu ruchomości, do których osobom trzecim przysługuje prawo żądania zwolnienia od egzekucji, ze wskazaniem adresów tych osób.
WAŻNE
EGZEKUCJA Z ZAJĘTEJ RUCHOMOŚCI
Rozporządzenie rzeczą po zajęciu nie ma wpływu na bieg postępowania, a egzekucja z zajętej ruchomości może być prowadzona również przeciwko nabywcy.
Kolejny etap - komornik sprzedaje zajęte rzeczy. Nie może to nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia. Nie wnikając już w tryby sprzedaży, należy wskazać, że cena wywołania w pierwszym terminie licytacji wynosi 3/4 wartości szacunkowej. Jeżeli licytacja nie dojdzie do skutku, cena wywołania w drugim terminie spada do 1/2 wartości. Warto podkreślić, że sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za kwotę niższą od ceny wywołania.
 
Egzekucja z pensji
 
Również do egzekucji z wynagrodzenia za pracę komornik przystępuje przez jego zajęcie. Po prostu zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać pensji poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nią w żaden inny sposób. Dotyczy to także wynagrodzenia za prace zlecone, nagród i premii, zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Komornik wzywa pracodawcę, aby nie wypłacał zajętego wynagrodzenia, lecz:
- przekazywał je bezpośrednio wierzycielowi, zawiadamiając komornika o pierwszej wypłacie, albo
- przekazywał je komornikowi, w wypadku gdy do wynagrodzenia jest lub zostanie skierowana jeszcze inna egzekucja, a wynagrodzenie w części wymagalnej nie wystarcza na pokrycie wszystkich wymagalnych roszczeń.
 
Egzekucja z nieruchomości
 
Komornik działa nieco inaczej przy nieruchomościach - w tym wypadku wzywa dłużnika, aby zapłacił dług w ciągu dwóch tygodni pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania. Jednocześnie z wysłaniem wezwania komornik przesyła do sądu wieczystoksięgowego wniosek o wpis o wszczęciu egzekucji. W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania, a rozporządzenie nieruchomością po zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie - nabywca może jednak uczestniczyć w nim w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy. Co istotne, rozporządzenia przedmiotami podlegającymi zajęciu razem z nieruchomością po ich zajęciu są nieważne. Podobnie jest z obciążeniem nieruchomości przez dłużnika.
WAŻNE
ZAJĘTA NIERUCHOMOŚĆ
Zgodnie z art. 931 k.p.c. zajętą nieruchomość pozostawia się w zarządzie dłużnika. Sąd może jednak ustanowić innego zarządcę.
Po upływie terminu określonego w wezwaniu do zapłaty komornik na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania, a nieruchomość ulega sprzedaży przez licytację publiczną. Termin licytacji nie może być wyznaczony wcześniej niż po upływie dwóch tygodni po uprawomocnieniu się opisu i oszacowania ani też przed uprawomocnieniem się wyroku, na podstawie którego wszczęto egzekucję (takie ryzyko istnieje np. przy wyrokach natychmiastowo wykonalnych). Cena wywołania wynosi 3/4 sumy oszacowania, a rękojmia 10 proc. ceny. Po zamknięciu przetargu sąd wydaje postanowienie co do przybicia na rzecz licytanta, który zaofiarował najwyższą cenę, po wysłuchaniu tak jego, jak i obecnych uczestników. Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności, które przenosi własność na nabywcę. Oczywiście przysługuje na nie zażalenie - jego podstawą nie mogą być jednak uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia.
 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK