| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

Trzeba skrupulatnie sporządzić wniosek
 
Podstawową sprawą jest prawidłowe sformułowanie wniosku o wszczęcie egzekucji - co prawda jak stanowi art. 760 kodeksu postępowania cywilnego - wniosek taki może być złożony ustnie do protokołu, to jednak w praktyce przestrzegana jest forma pisemna. We wniosku należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione i sposób egzekucji i dołączyć oryginał tytułu wykonawczego. Musimy dokładnie wskazać, jakiego świadczenia oczekujemy - nie wystarcza przy tym sama treść wyroku, bo wierzyciel może np. żądać części należności. W wypadku niejasnej treści wniosek może zostać zwrócony w ramach postępowania naprawczego na mocy art. 13 par. 2 k.p.c. w zw. z art. 130 k.p.c. W takiej sytuacji nie wywołuje on żadnych skutków związanych z jego wniesieniem. Na zarządzenie o zwrocie pisma przysługuje skarga na czynności komornika.
W osnowie należy podać wysokość należności głównej i odsetek (wysokość i datę początkową). Ponadto należy wskazać sposób egzekucji - najlepiej w tytule wniosku - np. z ruchomości, z wynagrodzenia za pracę, z nieruchomości itp. Nie musimy z kolei podawać rodzaju egzekucji (egzekucja świadczeń pieniężnych, niepieniężnych itp.). Wniosek, który podaje sam rodzaj, a nie sposób egzekucji, zostanie zwrócony w celu uzupełnienia braków. Wreszcie trzeba dokładnie oznaczyć składniki mienia dłużnika, z których ma być ściągane roszczenie. Tu możemy stanąć przed problemem nie tylko prawnym, ale i logistycznym. Trzeba bowiem zadać sobie sporo trudu i poszukać tego majątku - przy egzekucji z nieruchomości podać numer księgi wieczystej, sąd i opisać nieruchomość. Szczęśliwie przy ruchomościach egzekucja będzie prowadzona ze wszystkich rzeczy w posiadaniu dłużnika - stąd nie trzeba ich wymieniać, co zresztą byłoby nierealne. Jeśli wierzyciel nie może wskazać przedmiotów służących do zaspokojenia, komornik wezwie dłużnika do złożenia wyjaśnień.
Wszystkie te wymogi mogą wydawać się zbytecznym formalizmem, jednak trzeba podkreślić, że są to działania podjęte w interesie wierzyciela. Po prostu komornik nie może przekroczyć podstawy wniosku - jest nim w pełni związany i działa tylko w jego granicach.
Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, można żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części.
Po otrzymaniu wniosku wraz z tytułem komornik wszczyna egzekucję i przy pierwszej czynności doręcza dłużnikowi zawiadomienie o wszczęciu z podaniem treści tytułu wykonawczego i wymienieniem sposobu egzekucji. Ma na to 21 dni od dnia wpłynięcia wniosku. Może się zdarzyć, że już na tym etapie postępowania dłużnik zdecyduje się płacić. Całe postępowanie egzekucyjne jest zresztą pomyślane w ten sposób, by zachęcić do dobrowolnego zwrotu pieniędzy. W takim wypadku zgodnie z art. 806 k.p.c. komornik powinien na żądanie wierzyciela przyjąć pieniądze lub inne rzeczy przypadające w związku z egzekucją. Następnie komornik dokonuje swych czynności - odwiedza dłużnika i zajmuje jego ruchomości itp. Trzeba podkreślić, że w dni ustawowo uznane za wolne od pracy i w porze nocnej czynności egzekucyjnych można dokonywać tylko w wypadkach szczególnie uzasadnionych za pisemnym zezwoleniem prezesa sądu rejonowego. Jeśli dłużnik opiera się i utrudnia działanie komornikowi - ten może skorzystać z pomocy funkcjonariuszy policji, którzy po sprawdzeniu prawidłowości działań są zobowiązani wykonywać wszystkie polecenia. Po akcji składają przełożonym stosowne sprawozdanie - zazwyczaj jest to po prostu notatka służbowa. Warto wiedzieć, że udział policji wcale nie jest rzadką sprawą - zwłaszcza podczas realizowania eksmisji. Co prawda w obecnym stanie prawnym art. 1046 k.p.c. przewiduje zawsze dostarczenie tzw. pomieszczenia tymczasowego, stąd nie jest w zasadzie możliwa eksmisja na bruk, to jednak ze zrozumiałych względów eksmisje dalej rodzą największe wzburzenie, zwłaszcza jeśli są orzekane bez uprawnienia do lokalu socjalnego.
WAŻNE
UPRAWNIENIA KOMORNIKA
- Wierzyciel może zlecić komornikowi poszukiwanie za wynagrodzeniem majątku dłużnika. Od zlecenia komornik pobiera opłatę w wysokości 3 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdą rozpoczętą godzinę czynności.
- Komornik nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Nie ma więc większego sensu powoływanie się na okoliczności, które podnosiliśmy już w postępowaniu sądowym. Jak wskazał SA w Katowicach w wyroku z 18 września 2003 r. (sygn. akt I ACa 144/03, Wokanda z 2004 r. nr 12): organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tym tytułem, postępowanie zatem - w razie jego bezpodstawności - toczy się na ryzyko wierzyciela, który winien naprawić wyrządzoną takim postępowaniem szkodę.
 

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Wachowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK